eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Warunki zatrudnienia: negocjacje na rynku finansowym

Warunki zatrudnienia: negocjacje na rynku finansowym

2013-09-25 14:11

Warunki zatrudnienia: negocjacje na rynku finansowym

Kto jest otwarty na negocjacje? © yurolaitsalbert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sektor bankowy skupia osoby znające się doskonale na mechanizmach finansowych. Fakt ten przekłada się na ich postawy w procesie rekrutacyjnym. Większość zarówno pracodawców, jak i kandydatów jest otwarta na negocjacje, dzięki czemu szansa, aby proces zakończył się sytuacją win-win jest duża – dowodzi najnowsze badanie Antal International. Jednak wciąż co trzeci kandydat zapomina, że w dzisiejszych czasach korzyści z pracy to nie tylko finanse, ale i szereg innych elementów – zaczynając od różnego rodzaju benefitów, kończąc na szkoleniach i możliwościach awansu.

Przeczytaj także: Czy negocjować warunki zatrudnienia?

Antal International opublikował wyniki badania „Negocjacje w procesach rekrutacyjnych na rynku finansowym”. Wskazują one, że 70% specjalistów i menedżerów zatrudnionych w instytucjach finansowych mogłoby obniżyć swoje oczekiwania finansowe w zamian za inne, atrakcyjne elementy w ofercie. Na złożenie takich propozycji gotowych jest 75% pracodawców w tym obszarze.

„Zaskakujące jest, że aż co czwarty pracodawca nie jest w stanie rozszerzyć oferty o atrakcyjne dla kandydatów elementy pozapłacowe. Najczęściej przyczyną są sztywne zasady korporacyjne dotyczące wynagradzania. Jednak wyjście poza te ramy i zróżnicowanie proponowanych warunków zatrudnienia może stać się atutem, który zaważy o decyzji cennego kandydata” – komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

Kto jest otwarty na negocjacje?

Najmniej skłonne do negocjacji są osoby zatrudnione w obszarze leasingu i factoringu (61%). Bardziej otwarci są pracownicy banków (67%) i towarzystw ubezpieczeniowych (80%).

„Skłonność pracowników sektora ubezpieczeń do negocjacji wynika z mniej ustrukturyzowanych wynagrodzeń niż ma to miejsce w sektorze bankowym oraz z wynikowego systemu premiowania. Jest on wysoce motywacyjny i daje niemal nieograniczone możliwości negocjacji, często kosztem uposażeń podstawowych. Kandydaci aplikujący na najwyższe stanowiska potrafią negocjować nawet kolor samochodu służbowego” – uśmiecha się Karolina Korzeniewska, starsza konsultantka Antal Banking & Insurance.

Częściej negocjować będą menedżerowie (74%) niż specjaliści (64%).

„Menedżerowie z racji wyższych zarobków i pewniejszej pozycji mają większe pole do negocjacji. Częsciej są to też osoby o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej przez co bardziej ceniący świadczenia o charakterze socjalnym, work life balance, poprawiające komfort życia” – podsumowuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

W aspekcie wykonywanych zadań to kadra zatrudniona w obszarze back office (74%) częściej zdecyduje się wybrać inne elementy w zamian za zmniejszenie oczekiwań finansowych. W sprzedaży taką decyzję podjęłoby 67% badanych.

fot. yurolaitsalbert - Fotolia.com

Kto jest otwarty na negocjacje?

Najmniej skłonne do negocjacji są osoby zatrudnione w obszarze leasingu i factoringu (61%). Bardziej otwarci są pracownicy banków (67%) i towarzystw ubezpieczeniowych (80%). Częściej negocjować będą menedżerowie (74%) niż specjaliści (64%).


Jakimi elementami można przekonać kandydatów do obniżenia oczekiwań finansowych?

Najchętniej negocjowane elementy przez pracowników instytucji finansowych można podzielić na cztery grupy:
  • elementy o charakterze socjalnym: samochód służbowy / karta paliwowa, opieka medyczna, karta fitness, przedszkole przyzakładowe lub dopłata, bony podarunkowe, bezpłatny parking, wczasy / wypoczynek, mieszkanie służbowe / finansowanie, dopłaty do posiłków, dodatkowy urlop, dopłata do kredytu mieszkaniowego;
  • związane z rozwojem zawodowym: szkolenia zewnętrzne, udział w zyskach, wysokie premie, finansowanie studiów, nowoczesne narzędzia pracy, kursy językowe;
  • stabilnością zatrudnienia: plan emerytalny, ubezpieczenie na życie/zdrowotne, długość wypowiedzenia;
  • oraz work-life balance: elastyczny/zadaniowy czas pracy, możliwość pracy zdalnej, atmosfera pracy, styl zarządzania.

„Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż część firm jest gotowa skłonić kandydatów do przyjęcia danego stanowiska poprzez ofertę udziału w zyskach bądź przekazując akcje firmy. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim wysokich stanowisk menedżerskich, np. członków zarządu. Jednak zdarza się też coraz częściej, zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, oferowanie udziału w zyskach osobom na niższych stanowiskach. W ten sposób pracodawcy budują lojalność pracowników oraz ich współodpowiedzialność za funkcjonowanie firmy” – podkreśla Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

fot. mat. prasowe

Co chcą negocjować pracownicy instytucji finansowych?

Najchętniej negocjowane elementy przez pracowników instytucji finansowych można podzielić na cztery grupy.


O badaniu
Badanie Antal International Negocjacje w procesach rekrutacyjnych na rynku finansowym przeprowadzone było metodą CAWI terminie 22.07-05.08.2013. W badaniu udział wzięło 243 respondentów z Polski, zarówno pracodawców, jak i pracowników instytucji finansowych. Badanie było anonimowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: