eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

Polscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

2013-07-18 13:33

Polscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość © yanlev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bank Danych o Inżynierach, w swojej najnowszej sondzie z czerwca 2013 roku, zapytał o cechy idealnego szefa. Inżynierowie i informatycy mogli wskazać do sześciu cech, które są według nich najważniejsze.
Nie ma złotej definicji idealnego kierownika, która sprawiałaby, iż ta reguła dałaby się zastosować do wszystkich. Różne branże wymagają rozmaitych predyspozycji. Sektor handlowy wymaga kontaktu z ludźmi, samodzielności oraz umiejętności negocjacyjnych. Natomiast w branży IT ważna jest wiedza i umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Istnieje natomiast kilka cech, które powinny charakteryzować każdego przełożonego.

Według inżynierów i informatyków najważniejszą cechą przełożonego jest umiejętność podejmowania decyzji. Ponad 62% głosujących, wybrało ją jako przodującą. Wszelkie decyzje kierownika powinny być przemyślane. Przy podejmowaniu decyzji menedżer powinien korzystać z wiedzy nie tylko swojej, ale również podwładnych. Powinien brać odpowiedzialność za swoje decyzje i sprawnie reagować na potrzeby organizacji i zespołu.

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość. Na ten aspekt głosowało 51,9% respondentów. Lider zespołu powinien adekwatnie rozdzielać zadania, jak również angażować się w sprawy pracowników równomiernie. Umiejętne delegowanie zadań stanowi podstawę skutecznego zarządzania organizacją.

fot. mat. prasowe

Jakie cechy powinny charakteryzować idealnego szefa?

Według inżynierów i informatyków najważniejszą cechą przełożonego jest umiejętność podejmowania decyzji - 62% głosujących.


Prawie połowa głosujących, bo aż 49,4% uważa, że umiejętność rozwiązywania problemów to ważna cecha kierownika. Rozumienie problemów i konfliktów na każdym szczeblu umożliwia pracę całego zespołu. Szef musi być ekspertem w swojej dziedzinie, dlatego też doświadczenie i wiedza są podstawowymi elementami jego pracy.

Zmysł organizacyjny (49,4%) czyli planowanie działań nie tylko swoich, ale również całego zespołu. Ta bardzo ważna cecha menedżerów, bez której żaden zespół nie będzie w stanie sprawnie i rzetelnie funkcjonować. Umiejętność wyznaczania i przestrzegania priorytetów, umiejętność tworzenia planów i podążania nimi to droga do sukcesu.

fot. yanlev - Fotolia.com

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość

Na ten aspekt głosowało 51,9% respondentów. Lider zespołu powinien adekwatnie rozdzielać zadania, jak również angażować się w sprawy pracowników równomiernie.


Cechy przywódcze są bardzo ważnym aspektem w pełnieniu funkcji kierownika, tak wskazuje 36,7% specjalistów. Umiejętne skupienie wokół siebie ludzi, bycie inicjatorem, posiadanie dobrej orientacji w najróżniejszych sprawach oraz skłanianie innych aby podążali w tym samym kierunku – tylko człowiek z takim charakterem może zarządzać zespołem w sposób fachowy.

Dobry kierownik powinien również jasno i rzetelnie określać swoją strategię działania, cele do których zmierza firma. Komunikatywność to cecha szefa, którą wybrało 35,4% głosujących. Szef powinien szczerze porozumiewać się ze swoimi współpracownikami oraz przywiązywać dużą wagę do lepszej, pozytywnej komunikacji. Koncentrowanie się na rozmówcy może efektywnie wpływać na pozytywne relacje z podwładnymi. Powinien wspierać wymianę informacji w zespole i tym samym budować zaufanie pośród pracowników.

Wśród cech idealnego szefa znalazła się również umiejętność współpracy. Glosowało na nią ponad 35,4% respondentów. Interakcje zachodzące w zespole zależą w dużej mierze od przywódcy. Zdolność pracy w zespole obejmuje wiele aspektów takich jak: negocjacje czy asertywność. Zaangażowanie w sprawy każdego pracownika, indywidualne podejście do każdego członka zespołu są bardzo istotne.

Idealny szef wierzy w to co robi, jak również umie zachęcić innych do działania. Powinien być autorytetem i wzorem dla podwładnych. Bez doskonałej komunikacji i szacunku nie będzie umiał zdobyć zaufania podwładnych. Dzięki skutecznemu przywódcy, który stoi na czele grupy, organizacja może tylko dążyć do sukcesu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: