eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2013

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2013

2013-06-21 13:28

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2013

Poprawa nastrojów wśród większości badanych firm © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wartość Wskaźnika BIG, mierzy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, w czerwcu 2013 wyniosła 9,05 pkt. To o ponad 3 pkt. wyższy indeks niż w marcu bieżącego roku. Mimo to, obecny poziom indeksu jest nieznacznie gorszy niż wynik prezentowany dokładnie 12 miesięcy temu. Z Raportu BIG wynika, że w większości branż nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się. Wskaźnik BIG dla przedsiębiorców wzrósł aż o 18,8 pkt. i obecnie wynosi 9,42 pkt. Równie wysoki wzrost nastąpił wśród firm z branży dostawców usług finansowych, gdzie indeks od ostatniego badania wzrósł o 9,3 pkt. – wynika z 22. edycji Raportu BIG, publikowanego przez BIG InfoMonitor.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2013

Po trudnym początku 2013 roku, nastąpiła istotna poprawa nastrojów wśród zdecydowanej większości badanych firm. Główny indeks BIG wzróśł o 3,63 pkt. i obecnie wynosi 9,05 pkt. Na obecny poziom wartości wskaźnika, wpływ mają bardziej pozytywne oceny sytuacji w prawie wszystkich badanych branżach. Wyjątkiem są przedstawiciele dostawców usług masowych, w tej grupie wskaźnik spadł o blisko 7 pkt.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu od -100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek – pogorszenie sytuacji.


Główny Wskaźnik BIG mimo, że ma wartość wyższą o ponad 3 pkt. niż w marcu, jest na niższym poziomie niż w analogicznym okresie 2012 roku. Mając na uwadze cząstkowe wyniki indeksu BIG szczególne zaintersowanie należy poświęcić przedsiębiorcom, dla których Wskaźnik BIG wzrósł aż o 18,8 pkt. i obecnie poziom indeksu wynosi 9,42 pkt. Biorąc pod uwagę, że właśnie tę grupę uważa się za odzwierciedlenie sytuacji w gospodarce, należy spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Istotne miejsce w tym wydaniu raportu, biorąc pod uwagę sezon letni, zajmuje branża turystyczna. To dość specyficzny sektor rynku. Mimo, że od 2012 roku sytuacja w tej branży stabilizuje się i wykazuje terminowością w regulowaniu zobowiązań płatniczych, to i tak 78% respondentów uważa, że nieterminowe płatności to poważna bariera. Nie podlega wątpliwości, że duży wpływ na sytuację finansową w tej branży ma sezonowość oferowanych usług.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

Ocena przedstawicieli badanych firm dotycząca poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wypada lepiej niż trzy miesiące temu, w prawie wszystkich głównych branżach odnotowano wyraźne wzrosty.


„Jeszcze w marcu spodziewaliśmy się odbicia głównego indeksu BIG. Mając na uwadze bardzo ostrożnie formułowane oceny wśród respondentów, które nastąpiły po zawiedzionych oczekiwaniach związanych z ostatnim kwartałem minionego roku. Polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców musiało w końcu nastąpić wraz ze stabilizującą się sytuacją ekonomiczną firm. Przecież 62% badanych przedsiębiorców uważa, że ich partnerzy biznesowi mają wysoką zdolność do regulowania bieżących zobowiązań” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Wśród analizowanych pozostałych sektorów, najwyżej bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej oceniają przedstawiciele branży turystycznej.


Z najnowszego raportu BIG wynika również, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 2 pkt. proc. zwiększyła się grupa respondentów, która uważa nieterminowe regulowanie należności w ich branży za zjawisko występujące rzadko. Obecnie jest ich 41%. W tym samym czasie o 1 pkt. proc. spadła liczba ankietowanych, którzy oceniają zjawisko nieterminowego regulowania zobowiązań jako częste, tego zdania jest obecnie 58% badanych firm. W czerwcu wzrosła liczba przedsiębiorstw, które otrzymują więcej niż 75% płatności w terminie - grupa ta zwiększyła się o 4 pkt. proc. i wynosi 44%. Z raportu wynika również, że już od ponad roku powiększa się grono firm, które otrzymały w terminie ponad 90% należności.

fot. mat. prasowe

W jakim stopniu nieterminowe płatności stanowią przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Z 22. edycji Raportu BIG wynika, że 83% wszystkich badanych firm uważa, że regulowanie faktur niezgodnie z terminami zapłaty stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności. Obecny poziom nie uległ zmianom w ciągu ostatnich trzech miesięcy.


Autorzy raportu sporo miejsca poświęcili opiniom firm na temat wcześniejszych przewidywań przedsiębiorców dotyczących 2013 roku. Z 22. edycji Raportu BIG wynika, że obecnie blisko trzy czwarte ankietowanych (72%) jest zdania, że spowolnienie gospodarcze ma zdecydowany i negatywny wpływ na wyniki finansowe ich firmy. Najgorzej sytuacja przedstawia się wśród respondentów z branży finansowej, gdzie 84% badanych odczuło skutki pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Jeszcze pół roku temu (wyniki z 20. edycji Raportu BIG) zaledwie 16% badanych z tej branży spodziewało się zmiany sytuacji finansowej na gorszą. W ocenie zaledwie jednej czwartej ankietowanych, spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło w żaden sposób na wyniki finansowe ich firm, a tylko 2% badanych uważa, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza wpłynęła pozytywnie na ich budżet.

fot. mat. prasowe

Ocena zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań?

Z bieżącego raportu wynika, że respondenci gorzej oceniają zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań. Obecnie wskaźnik jest niższy w stosunku do badania z marca 2013 o 2 pkt. proc.


„Sceptyczne przewidywania przedsiębiorców sprzed sześciu miesięcy niestety sprawdziły się. Zdecydowana większość firm odczuła spowolnienie gospodarcze w swoich wynikach finansowych. Dlatego w naszej ocenie, aby uniknąć dalszych problemów związanych z zatorami płatniczymi, należy większą uwagę poświęcić sprawdzaniu wiarygodności finansowej parterów biznesowych w trakcie i przed rozpoczęciem współpracy – podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Zdaniem ekspertów BIG (www.BIG.pl) widać pierwsze optymistyczne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że nawet firmy są bardzo ostrożne w inwestowaniu środków i rozwijaniu produkcji oraz oferowanych usług. Sytuacja gospodarcza w ciągu ostatnich lat już kilka razy wydawała się stabilizować a nawet poprawiać, jednak kolejne miesiące wykazywały się ponownym spowolnieniem.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: