eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2012

Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2012

2012-11-09 13:03

Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2012

Wirus © pixel_dreams - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (20)

W swoim regularnym raporcie eksperci z Kaspersky Lab zbadali zmiany w krajobrazie zagrożeń IT w III kwartale 2012 r. Na szczególną uwagę zasługują głośne dochodzenia dotyczące kampanii cyberszpiegowskich, zmiany w geografii zagrożeń oraz reorganizacja pierwszej dziesiątki aplikacji z największą liczbą luk w zabezpieczeniach.

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy II kw. 2012

Mobilne szkodliwe oprogramowanie i systemy operacyjne

W trzecim kwartale 2012 r. do naszej kolekcji szkodliwego oprogramowania dodanych zostało ponad 9 000 nowych szkodliwych plików .dex. Jest to o 5 000 plików mniej niż w II kwartale, ale o 3 500 więcej niż w pierwszym kwartale 2012 r.

Wynika to z tego, że w drugim kwartale do naszej kolekcji zostały dodane pliki, które od jakiegoś czasu były wykrywane heurystycznie (należy zauważyć, że jedna definicja heurystyczna jest wykorzystywana do wykrywania dużej liczby różnych programów). W trzecim kwartale sytuacja wyglądała standardowo, a liczba nowych plików dodanych do naszej kolekcji była zgodna z trendem obserwowanym od początku roku.

fot. mat. prasowe

Liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania atakującego system operacyjny Android

W trzecim kwartale 2012 r. do kolekcji szkodliwego oprogramowania dodanych zostało ponad 9 000 nowych szkodliwych plików .dex.


Warto przyjrzeć się, które wersje Androida najczęściej stają się celem cyber-ataków.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykrywanego szkodliwego oprogramowania według wersji Androida, III kwartał 2012 r.

Najczęściej atakowaną wersją był Android 2.3.6 “Gingerbread”, który odpowiada za 28% wszystkich zablokowanych prób zainstalowania szkodliwego oprogramowania


Najczęściej atakowaną wersją był Android 2.3.6 “Gingerbread”, który odpowiada za 28% wszystkich zablokowanych prób zainstalowania szkodliwego oprogramowania. Nie jest to żadną nowością: wersja ta została wypuszczona we wrześniu 2011 r., jednak ze względu na znaczną segmentację rynku urządzeń z Androidem pozostaje jedną z najpopularniejszych wersji.

Aby sprawdzić, czy istnieje korelacja między rozkładem wersji systemu Android na urządzeniach mobilnych a rozkładem wersji systemu operacyjnego na urządzeniach atakowanych przez cyberprzestępców, musimy porównać nasze dane z oficjalnymi liczbami dotyczącymi rozkładu wersji systemu Android z developer.android.com. Poniżej przedstawiamy rozkład procentowy wersji tego systemu operacyjnego obejmujący dwa ostatnie tygodnie września.

fot. mat. prasowe

System Android

Rozkład procentowy wersji tego systemu operacyjnego obejmujący dwa ostatnie tygodnie września


fot. mat. prasowe

Rozkład szkodliwego oprogramowania wykrytego w ciągu ostatnich 14 dni września 2012 r.

48% wszystkich przypadków ofiary cyberprzestępców wykorzystywały Gingerbread, który został zainstalowany na 55% wszystkich urządzeń


 

1 2 ... 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: