eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Świadczenia dodatkowe w 2012 roku

Świadczenia dodatkowe w 2012 roku

2012-08-03 13:29

Świadczenia dodatkowe w 2012 roku

Świadczenia dodatkowe najczęściej oferowane przez pracodawców w 2012 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

87% przedsiębiorstw oferuje pracownikom benefity - wynika z raportu "Polityka świadczeń dodatkowych w 2012 roku" wydanego przez Sedlak & Sedlak. Wsród przebadanych firm jedynie 13% w ogóle nie wprowadziło systemu świadczeń dodatkowych.

Przeczytaj także: Jakie świadczenia pozapłacowe wybierają pracownicy?

Do świadczeń, które najczęściej proponowane są zatrudnionym należą szkolenia i kursy zawodowe. – Ten benefit odnotowano w ofercie 82% badanych przedsiębiorstw – komentuje Renata Kucharska-Kawalec z firmy Sedlak & Sedlak. Wsród popularnych świadczeń znajdują się również: podstawowa opieka medyczna (74%), udział w konferencjach branżowych (74%) oraz zajęcia sportowe (66%). Mniejszym powodzeniem cieszą się zapomogi w przypadkach losowych (54%), jak również telefon służbowy do użytku prywatnego oraz finansowanie przez przedsiębiorstwo książek czy czasopism naukowych (kolejno 55%).

fot. mat. prasowe

Świadczenia dodatkowe najczęściej oferowane przez pracodawców w 2012 roku

Do świadczeń, które najczęściej proponowane są zatrudnionym należą szkolenia i kursy zawodowe


Wartość pakietu świadczeń dodatkowych

Mediana wartości pakietów świadczeń dodatkowych w badanych firmach w 2012 r. wynosi miesięcznie 200 PLN na pracownika. W 10% przedsiębiorstw wartość benefitów przekracza 500 PLN na osobę. Wartość świadczeń różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstw, które je oferują. Mediana wartości pakietu benefitów jest najniższa w średniej wielkości firmach i wynosi 170 PLN na jedną osobę w ciągu miesiąca. Najwyższa mediana wartości świadczeń występuje natomiast w największych przedsiębiorstwach (250 PLN na osobę miesięcznie). Biorąc pod uwagę profil działalności firmy, najdroższe benefity otrzymują osoby zatrudnione w sektorze handlowym. W branży tej mediana wartości pakietu świadczeń wynosi 238 PLN na pracownika w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Wartość pakietu świadczeń dodatkowych w przedsiębiorstwach w 2012 roku

Mediana wartości pakietów świadczeń dodatkowych w badanych firmach w 2012 r. wynosi miesięcznie 200 PLN na pracownika


Wiedza o świadczeniach dodatkowych

Firmy biorące udział w badaniu zapytano, czy ich pracownicy są informowani o wartości pakietów świadczeń. Wyniki badania pokazują, że jedynie 26% pracodawców przekazuje zatrudnionym tego typu informacje. Najczęściej robią to organizacje średniej wielkości - 33% z nich przekazuje pracownikom dane na temat wartości benefitów. Najrzadziej takie informacje są udostępniane przez duże firmy. Tylko 16% z nich komunikuje zatrudnionym wartość pakietu świadczeń.

fot. mat. prasowe

Procent przedsiębiorstw, które informują pracowników o wartości pakietu świadczeń dodatkowych

Wyniki badania pokazują, że jedynie 26% pracodawców przekazuje zatrudnionym tego typu informacje


Czy pracownicą są zadowoleni ze świadczeń dodatkowych?

Zdecydowana większość firm nie monitoruje programu świadczeń. Jedynie 34% przedsiębiorstw kontroluje poziom zadowolenia pracowników z oferowanych im benefitów. – Jeśli firma decyduje się na wprowadzenie systemu świadczeń pozapłacowych, bardzo ważne jest monitorowanie jego skuteczności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy pracownicy w ogóle korzystają z przysługujących im benefitów. Jeśli nie, świadczenia dodatkowe mogą okazać się niepotrzebnym kosztem – komentuje Renata Kucharska-Kawalec z Sedlak & Sedlak. Spośród przedsiębiorstw, które monitorują poziom satysfakcji z oferowanych świadczeń, najwięcej – bo aż 74% – przeprowadza tego rodzaju badanie raz do roku.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość przeprowadzania badań poziomu satysfakcji ze świadczeń dodatkowych

Jedynie 34% przedsiębiorstw kontroluje poziom zadowolenia pracowników z oferowanych im benefitów


Informacje o badaniu
Raport „Polityka świadczeń dodatkowych w 2012 roku”, został wydany w lipcu 2012 przez Sedlak & Sedlak. Raport zawiera informacje na temat oferty świadczeń dodatkowych, wartości pakietów świadczeń oraz dane dotyczące zarządzania systemem benefitów. W tegorocznej, a zarazem pierwszej edycji badania wzięło udział 144 przedsiębiorstw z całej Polski.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: