eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykształcenie i staż = większe dochody firmy

Wykształcenie i staż = większe dochody firmy

2011-08-02 10:32

Wykształcenie i staż = większe dochody firmy

Dochody a wykształcenie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z analizy Tax Care, przedsiębiorcy zarabiają więcej, jeśli są dobrze wykształceni i mają co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Zarobki mężczyzn są wyższe w porównaniu z zarobkami przedsiębiorczych kobiet.
Prowadzenie działalności gospodarczej to dla wielu nie lada wyzwanie. Dlatego dwa razy więcej osób wybiera, powszechnie uważaną za bezpieczniejszą, pracę na etacie. Prowadzenie własnego biznesu to duża odpowiedzialność, praca w większym wymiarze godzin niż na etacie i ryzyko niepowodzenia. Ale też korzyści: możliwość osiągania większych dochodów, swoboda decydowania o swojej pracy czy po prostu możliwość spełnienia marzeń.

Co przede wszystkim skłania Polaków do podjęcia działalności gospodarczej? Z przeprowadzonego przez Tax Care anonimowego badania przedsiębiorców (na grupie 1018 respondentów, w terminie 6-13 czerwca 2011 r.) wynika, że na pierwszym miejscu na liście motywów są zdecydowanie pieniądze. Dla jednej czwartej badanych (24,3%) była to główna przyczyna przejścia „na swoje”. Pojawia się więc pytanie, czy każdy rozpoczynający przygodę z biznesem ma szansę na wyższe zarobki niż na etacie? Oczywiście nie. Dochody firmowe zależą od wielu czynników. Czasami wystarczy dobry pomysł, ale w większości przypadków dochody uzależnione są od wykształcenia, doświadczenia w biznesie, a nawet, jak się okazuje, płci.

Dobrze wykształceni zarabiają więcej

Ankietowani przez Tax Care przedsiębiorcy to w przeważającej większości osoby wykształcone. Prawie 90% ankietowanych może pochwalić się wyższym lub średnim wykształceniem. A czy wykształcenie warunkuje osiągane dochody? Okazuje się, że tak. Jeśli uśrednimy uzyskane wyniki procentowe, stosując odpowiednie wagi, to okaże się, że poziom zarobków jest najwyższy dla grupy przedsiębiorców z wyższym wykształceniem. Wskaźnik obliczony przy założeniu, że najniższe zarobki (mniej niż 20 tys. zł) to jeden punkt, a najwyższe (powyżej 500 tys. zł) to osiem punktów, wynosi od 2,36 pkt w przypadku wykształcenia podstawowego, 2,55 dla zawodowego, 2,83 dla wykształcenia średniego i aż 3,17 pkt w przypadku wykształcenia wyższego.

Po przeanalizowaniu pod tym kątem grupy przedsiębiorców ze średnim i wyższym wykształceniem okazało się, że ci ostatni częściej osiągają dochody na bardzo wysokim poziomie. Aż 20% ankietowanych po studiach osiąga roczne dochody netto powyżej 200 tys. złotych. Odsetek przedsiębiorców ze średnim wykształceniem osiągających takie wyniki wynosi tylko 9%.

fot. mat. prasowe

Dochody a wykształcenie

Dochody a wykształcenie


Doświadczenie w cenie

Zarobki firmowe zależą także od stażu firmy. Przedsiębiorcy, którzy relatywnie długo prowadzą działalność gospodarczą mają szansę na wyższe zarobki. Przyjmując takie same wagi, jak w poprzednim przypadku okazuje się, że na najwyższe zarobki mogą liczyć ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę więcej niż 10 lat. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę doświadczenie takich osób, znajomość rynku i ugruntowaną pozycję na rynku.

fot. mat. prasowe

Zintegrowany wskaźnik (staż a dochody)

Zintegrowany wskaźnik (staż a dochody)


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: