eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: jak pandemia zmieniła oczekiwania pracowników?

Rynek pracy: jak pandemia zmieniła oczekiwania pracowników?

2020-05-26 10:23

Rynek pracy: jak pandemia zmieniła oczekiwania pracowników?

Jak pandemia zmieniła oczekiwania pracowników? © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na wybuch pandemii i jej następstwa trudno było się przygotować. Koronawirus odcisnął swoje piętno na wszystkich właściwie dziedzinach życia i gospodarki, nie wyłączając tu rynku pracy. W takich realiach należy wykazać się jeszcze większą dbałością o budowanie wizerunku marki pracodawcy – uważają eksperci. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w postpandemicznej rzeczywistości priorytety pracowników uległy przewartościowaniu.

Przeczytaj także: Atrakcyjne miejsce pracy to... Na co zwracają uwagę Polacy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak w dobie kryzysu zmieniają się priorytety zatrudnionych?
  • Jakie różnice w oczekiwaniach charakteryzują kolejne pokolenia?
  • Jacy pracodawcy i sektory są najatrakcyjniejsi na polskim rynku pracy?


Jak wynika z raportu Randstad Employer Brand Research, jeszcze na początku bieżącego roku dla zatrudnionych liczyło się przede wszystkim wynagrodzenie oraz oferowane im benefity pozapłacowe. Po wybuchu pandemii zmienił się jednak i rynek pracy. Świadomi tego pracownicy najprawdopodobniej dokonają przewartościowania swoich priorytetów i wymagań stawianych pracodawcom. Podobnie, jak zrobili to podczas ostatniego kryzysu.
To pewne, że pandemia COVID-19 również będzie miała swój udział w roszadach i zmianie najbardziej pożądanych aspektów zatrudnienia w nadchodzącym czasie. Bez zaspokojenia potrzeb zatrudnionych, pracodawcy mogą mieć trudności z przyciąganiem nowych talentów oraz utrzymaniem wysokiego zaangażowania załogi, mówi Jeroen Tiel, Dyrektor Zarządzający w Randstad na Polskę i Europę Wschodnią.

Stabilność zatrudniania i bezpieczeństwo finansowe firmy będą kluczowe dla pracowników


Opublikowany na początku bieżącego roku raport Randstad Employer Brand Research dowodził, że najbardziej pożądanymi aspektami zatrudnienia dla Polaków były:
  1. atrakcyjne wynagrodzenie i benefity (74%),
  2. stabilność zatrudnienia (55%) oraz
  3. miła atmosfera w pracy (51%).

Wśród najbardziej atrakcyjnych benefitów pozapłacowych respondenci wskazali z kolei na:
  1. dodatkowe świadczenia urlopowe (83%),
  2. opiekę zdrowotną (81%) oraz
  3. elastyczne godziny pracy (78%).

Pandemia COVID-19 zmieniła jednak perspektywę zatrudnionych. Jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy, zrealizowanego na zlecenie Instytutu Badawczego Randstad w marcu 2020, w okresie epidemii, blisko 1 na 4 osoby przyznała, że boi się o swoją pracę. Obawy dotyczyły nie tylko zwolnień (25%), ale przede wszystkim zmniejszenia wynagrodzenia (41%) czy nawet likwidacji firmy (16%).

Doświadczenia rynku pracy z czasów kryzysu finansowego i jego konsekwencje obserwowano w badaniu Randstad Employer Brand aż do 2014 r. W 2013 r. Polacy dużo wyżej cenili sobie wtedy bezpieczeństwo zatrudnienia (70%) oraz dobrą kondycję finansową firmy (72%) niż wynagrodzenie (49%). Eksperci spodziewają się, że w nadchodzących latach będzie podobnie.

Najatrakcyjniejsze sektory i pracodawcy na polskim rynku pracy


Dla pracowników w Polsce na początku 2020 r. najatrakcyjniejszym sektorem pracy był sektor AGD. Wskazało na niego 53% respondentów badania Randstad Employer Brand. Wśród czynników wpływających na ocenę firm z tej branży wymieniano zastosowanie najnowszych technologii oraz dobrą sytuację finansową i reputację firm. Na drugim miejscu znalazł się sektor usługi dla biznesu (50%), a na trzecim motoryzacyjny (50%). Ich zalety to także wykorzystanie najnowszych technologii, dobra sytuacja finansowa firm oraz stabilność zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

TOP 10 - najbardziej atrakcyjne sektory do pracy w Polsce

Dla pracowników w Polsce na początku 2020 r. najatrakcyjniejszym sektorem pracy był sektor AGD.


Na pierwszym miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych pracodawców 2020 r. znalazł się Pratt & Whitney Rzeszów. Na drugim miejscu uplasował się Samsung Electronics Polska. Kolejne miejsca zajęły następujące firmy Volvo Polska, LS Airport Services, Fujitsu Technology Solutions. Zatrudnieni kojarzyli z nimi takie czynnik pracy jak korzystanie z najnowszych technologii, dobrą sytuację finansową i reputację firmy, atrakcyjne wynagrodzenie i benefity oraz możliwość rozwoju zawodowego.

fot. mat. prasowe

TOP 10 najbardziej atrakcyjni pracodawcy w Polsce

Na pierwszym miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych pracodawców 2020 r. znalazł się Pratt & Whitney Rzeszów.


Różnice w oczekiwaniach kolejnych pokoleń


Na szczególną uwagę zasługuje przy tym zróżnicowanie oczekiwań względem pracodawców, jakie charakteryzuje poszczególne grupy wiekowe. Pokoleniu Z (osoby w wieku od 18 do 24 lat) bardziej niż pozostałym generacjom zależy na miłej atmosferze pracy (61%), szkoleniach (42%) i elastyczności (43%). To pokolenie zwraca także uwagę na CSR czy różnorodność w miejscu pracy (19%). Wśród benefitów pozapłacowych najwięcej osób z tej grupy wiekowej wskazuje na atrakcyjność ubezpieczenia podróżnego (66%)

Osoby w wieku od 25 do 34 lat, tzw. Pokolenie Y, szukają na rynku pracy przede wszystkim możliwości rozwoju zawodowego (56%). Najbardziej cenionym czynnikiem pozapłacowym dla tej grupy jest możliwość pracy z domu (78%).

Generacji X (osoby w wieku od 35 do 54 lat) zależy na stabilności zatrudnienia (62%) i dobrej kondycji finansowej firmy (39%). Duże znaczenie ma dla nich także możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym (43%) oraz lokalizacja zakładu pracy (27%). Wśród najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych wymienia się tu możliwość nabycia akcji przedsiębiorstwa (43%)

Osoby w wieku od 55 do 64 lat, czyli te z pokolenia baby boomers, potrzebują przede wszystkim stabilności zatrudnienia (62%). To grupa, która przykłada najmocniej wagę do zarobków i oferowanych benefitów pozapłacowych (79%), wśród których najistotniejsze jest grupowe ubezpieczenie na życie (74%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, benefity pozapłacowe, pracownicy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: