eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróbka, czyli o stratach na 261 mld złotych

Podróbka, czyli o stratach na 261 mld złotych

2019-06-13 12:47

Podróbka, czyli o stratach na 261 mld złotych

Podróbki to straty 261 mld złotych © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O podróbkę na rynku nie jest trudno. Skala procederu jest niemała. Jak dowodzą najnowsze szacunki Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), bezpośrednie, roczne straty z podrabiania towarów i piractwa w 11 kluczowych sektorach unijnej gospodarki sięgają aż 261 mld złotych.
Jak dowodzi zaktualizowana analiza, całkowite straty w 11 sektorach (kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i bagaż, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, produkty farmaceutyczne, pestycydy i smartfony) wynoszą aż 7,4% sprzedaży. Jeżeli wziąć pod uwagę, że legalnie działający producenci produkują mniej, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku nieistnienia podróbek, zatrudniając w efekcie tego mniejszą liczbę pracowników, to szacuje się, że w całej UE tracimy nawet 468 000 miejsc pracy.

Polska:


W naszym kraju szacowana wartość rocznych strat z tytułu podróbek i piractwa to 9,5 mld złotych, a więc 10% sprzedaży w wymienionych powyżej 11 sektorach. W ujęciu ogólnym całkowita wartość sprzedaży utraconej w Polsce odpowiada kwocie 252 złotych na obywatela polskiego rocznie.

Jest to druga sektorowa ocena skutków gospodarczych zjawiska podrabiania i piractwa w kluczowych sektorach gospodarki, o których wiadomo, że są narażone na naruszenie praw własności intelektualnej, przeprowadzona przez EUIPO.
W badaniu oszacowano, że od czasu pierwszej analizy z 2018 r. wielkość utraconej sprzedaży spadła na poziomie UE we wszystkich badanych sektorach, z wyjątkiem dwóch: odzieży, akcesoriów i obuwia oraz kosmetyków i higieny osobistej.

Sektor odzieży, obuwia i akcesoriów:


Sektor odzieży, obuwia i akcesoriów jest największy spośród wszystkich analizowanych sektorów pod względem wielkości sprzedaży i zatrudnienia.

Według danych szacunkowych w całej UE w sektorze tym odnotowano straty w sprzedaży wynoszące około 123 mld złotych rocznie, czyli 9,7% całkowitej sprzedaży.
W Polsce straty w sprzedaży z powodu podrabiania w sektorze odzieżowym, obuwniczym i akcesoriów szacuje się na około 2,5 mld złotych rocznie, czyli około 10,6% całego sektora.

Sektor produktów kosmetycznych i higieny osobistej:


Według raportu obecność podróbek na rynku prowadzi do strat sięgających około 30 mld złotych rocznie w sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej w UE. Stanowi to 10,6% całkowitej sprzedaży w tym sektorze.

fot. mat. prasowe

Szkody gospodarcze wyrządzone podrabianiem produktów w 11 sektorach

Całkowita wartość sprzedaży utraconej w Polsce odpowiada kwocie 58 euro na obywatela polskiego rocznie.


W Polsce szacowane straty w sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej to 1,4 mld złotych, co stanowi 14,1% całkowitej sprzedaży w tym sektorze.
Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział:
„W Europie wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy są uzależnione od sektorów przemysłu, takich jak 11, które zbadaliśmy. Nasze badania pokazują jednak, jak podrabianie towarów i piractwo mogą zagrażać wzrostowi i zatrudnieniu. Przeprowadziliśmy tę analizę i szeroko zakrojone badanie, aby wesprzeć decydentów w opracowywaniu rozwiązań tego problemu oraz aby pomóc w uświadamianiu unijnych konsumentów na temat gospodarczych skutków podrabiania i piractwa w szerszym zakresie”.

fot. mat. prasowe

Szkody gospodarcze wyrządzone podrabianiem produktów (Polska)

Utrata zysków ze sprzedaży bezpośrednio związana z podrabianiem produktów w 11 sektorach sięgnęła 9 538 mln zł.


Szacunkowe dane znajdują się w raporcie z 2019 r. na temat statusu ochrony praw własności intelektualnej, w którym zebrano wyniki prac w zakresie sprawozdawczości EUIPO na poziomie unijnym i globalnym.
Obejmuje on badania dotyczące ilości towarów podrobionych i pirackich w handlu międzynarodowym, a także pokazuje udział gospodarczy sektorów intensywnie korzystających z praw własności intelektualnej we wzroście gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Raport zawiera również nowe badania przedstawiające, w jaki sposób małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) korzystające z praw własności intelektualnej, takich jak znaki towarowe, wzory i patenty, mają większe szanse na osiągnięcie wysokiego wzrostu niż inne MŚP.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: