eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wielozadaniowość, czyli polskie kobiety w biznesie

Wielozadaniowość, czyli polskie kobiety w biznesie

2018-03-12 00:20

Wielozadaniowość, czyli polskie kobiety w biznesie

Kobiety umieją łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym © JenkoAtaman - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polskie kobiety mogą z powodzeniem uchodzić za przedsiębiorcze. Ze zleconego przez BIK badania wynika, że 6 na 10 pań potwierdza, iż z powodzeniem udaje im się łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Do tego, jeżeli przyjrzeć się rejestrowi CEiDG, kobieta jest właścicielką co piątej zarejestrowanej w naszym kraju firmy. Swoją działalność panie finansują m.in. za pomocą kredytów. Wartość ich firmowych zobowiązań opiewa na 17,63 mld zł, co stanowi 1/4 łącznej wartości wszystkich kredytów zaciągniętych przez jednoosobowe działalności gospodarcze.
931,3 tys. spośród 4,41 mln zarejestrowanych w naszym kraju aktywnych i nieaktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych należy do kobiet.

10 stycznia bieżącego roku aktywnie działało w Polsce 2,21 mln (50%) jednoosobowych przedsiębiorstw. Przeszło 217 tys. należących do kobiet firm figuruje w bazie BIK Przedsiębiorca* z tytułu zobowiązań zaciągniętych na cele związane z działalnością gospodarczą - to niemal 1/3 (30%) wszystkich mikrofirm spłacających kredyty firmowe.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wobec zobowiązań kredytowych, wynikających z zawartych wcześniej umów, bez znaczenia jest status firmy. Zawieszenie lub zaniechanie działalności, chociaż zwalnia przedsiębiorcę z pewnych zobowiązań jako podatnika, to nie wpływa na jego zobowiązania kredytowe wynikające z zaciągniętych wcześniej umów kredytowych. Zatem nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jest to abonament telefoniczny czy spłata miesięcznej raty kredytowej – pozostaje obowiązek uregulowania zobowiązania.

fot. mat. prasowe

Polki jako przedsiębiorcy

1/5 firm w naszym kraju należy do kobiet.


Firmowe kredyty Polek


Właścicielki polskich firm mają 310 tys. czynnych firmowych produktów kredytowych, rozumianych jako kredyty obrotowe, inwestycyjne i limity w koncie i na karcie kredytowej, opiewających na łączną kwotę pozostającą do spłaty w wysokości 17,63 mld zł. Biorąc pod uwagę wiarygodność płatniczą, 25,56 tys. kredytów firm, których właścicielkami są kobiety, ma opóźnienie w spłacie pow.90 dni, co w ujęciu wartościowym wynosi 1,99 mld zł.

Spośród posiadanych produktów kredytowych przez polskie biznesmenki przeważają kredyty obrotowe i limity w koncie, które stanowią łącznie 61,8% wszystkich zobowiązań kredytowych o wartości pozostającej do spłaty na 8,8 mld zł (49,9% udział w łącznej kwocie do spłaty).

Choć stosunkowo mniejszą popularnością cieszą się kredyty inwestycyjne, których kobiece firmy mają 15,2%, to wartość tych zobowiązań na tle wszystkich produktów kredytowych jest najwyższa, bo wynosi 9,9 mld zł, co stanowi 39,1% udział we wszystkich zobowiązaniach firmowych, spłacanych przez przedsiębiorczynie, co wynika ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, w której wartość finansowania inwestycji jest wyższa niż działalności bieżącej.

fot. mat. prasowe

Produkty kredytowe firm należących do kobiet

1/3 wszystkich produktów to limity w koncie.


Branża usługowa, która najwyraźniej jest domeną polskich bizneswoman, przoduje także w liczbie i wartości zaciągniętych kredytów. Segment ten ma 50% udział we wszystkich firmowych zobowiązaniach kredytowych na wartość 7,6 mld zł, co stanowi 43,1% łącznej kwoty do spłaty przez firmy kobiece.
- Aktywność kredytowa firm, których właścicielkami są kobiety, jest zbliżona do tych, w których właścicielem są panowie. Oznacza to, że skłonność do zaciągania kredytów firmowych mikroprzedsiębiorstw nie jest istotnie różnicowana płcią właściciela – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. - Patrząc na branże, z jakich pochodzą kobiece firmy zaciągające kredyty, dominują usługi i handel, co odpowiada ogólnej strukturze branżowej działalności gospodarczej wszystkich przedsiębiorstw jednoosobowych w Polsce i ze specyfiki rodzaju prowadzonej przez panie działalności – dodaje prof. Rogowski.

fot. mat. prasowe

Branże kobiece i ich kredyty

Największa liczba kredytów widoczna jest w usługach.


Wiarygodność bizneswoman i biznesmana


Udział kredytów opóźnionych pow. 90 dni, należących do firm prowadzonych przez kobiety, wynosi 10,2%, podczas gdy na firmowych rachunkach mężczyzn jest tylko nieznacznie lepiej – ich opóźnienie w spłacie jest na poziomie 9,7%. Zależność ta zmienia się już w przypadku zestawienia wartościowego opóźnionych zobowiązań, w którym rachunki firm należących do pań wypadają lepiej (11,3%) a rachunki firm prowadzonych przez panów - gorzej (12,1%). Różnice te, choć pozornie niewielkie w przeliczeniu na wartość oznaczają, że zaległości kredytowe firm, które należą do panów są przeterminowane w spłacie o 4,07 mld zł. więcej.

Patrząc na jakość obsługi kredytów firm kobiecych uwagę zwraca segment kredytów obrotowych, w którym panie odnotowują zarówno największą liczbę opóźnień pow. 90 dni (14,3%), jak i najwyższy udział mierzony wartościowo (15,1%).

Branża budowlana, która jak powszechnie się uważa jest domeną panów, to funkcjonuje także w obszarze kobiecego biznesu. Choć produkty kredytowe kobiecych firm budowlanych mają jedynie 4,0% udział pośród ogółu czynnych produktów kredytowych kobiecych firm, to na tle zobowiązań zaciągniętych przez kobiece firmy we wszystkich branżach, odnotowują niechlubne pierwsze miejsce z najwyższym poziomem udziału opóźnień pow. 90 dni zarówno w liczbie 13,3%, jak i w udziale mierzonym wartościowo 18,1%.
- Największą szkodowość mają kobiece firmy z tradycyjnie męskiej branży, jaką jest budownictwo. Można to tłumaczyć ogólną sytuacją tego segmentu firm, które obecnie muszą sobie poradzić z rosnącymi kosztami zatrudnienia i rosnącymi cenami materiałów budowlanych, co przekłada się na zyskowność i rentowność prowadzonego biznesu, a tym samym na rosnące ryzyko kredytowe – komentuje główny analityk BIK.

Super-mama i super-szefowa


Jak przyznają same kobiety*, matki a zarazem menadżerki i właścicielki jednoosobowych firm, z powodzeniem umieją łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. Połączenie obu tych aktywności nie stanowi kłopotu dla 58% ankietowanych kobiet. Można przypuszczać, że praca zawodowa czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej w połączeniu z koniecznością sprostania obowiązkom domowym może być dużym wyzwaniem. Jednak kobiety potrafią się znakomicie zorganizować – 51% pań stwierdziło, że są bardziej zaradne i lepiej zorganizowane od mężczyzn.

Pewną obiektywną trudnością w życiu codziennym może być dla pracujących mam pogodzenie wielu obowiązków równocześnie oraz poświęcenie życiu zawodowemu i rodzinnemu w takim wymiarze czasu, ile potrzeba. Jak wynika z badań opinii, 53% kobiet pracuje zawodowo na pełny etat. W mniejszości, jednak są panie, które pracują powyżej 8 (13%) a nawet 9 godzin (5%). Może to wskazywać na konieczność wspierania się pomocą osób zaufanych, do których w 42% należą osoby z najbliższej rodziny, głównie babcie i dziadkowie. O ile dziecko nie jest w żłobku lub przedszkolu, wsparciem dla mamy zajętej pracą zawodową lub firmą jest ojciec dziecka (31%) lub niania, na którą może pozwolić sobie jedynie 8% pań.

Wbrew danym opublikowanym przez GUS, informującym o najniższym poziomie aktywności zawodowej kobiet, zaobserwowanej od co najmniej 19 lat, ankietowanie panie w 52% potwierdziły że nie wyobrażają sobie życia bez pracy zawodowej. Niewiele ponad połowa pań (55%) pracujących zawodowo nie traktuje pracy jako nielubianego obowiązku, lecz postrzega ją bardziej jako źródło realizacji własnych pasji i swoją satysfakcje życiową. Nie są jednak tak jednomyślne jeśli chodzi o źródło tej satysfakcji: jedne szukają bezpieczeństwa i pewności zatrudnienia (31%), inne z kolei postrzegają ją jako źródło realizacji własnych pasji (41%). Dla co trzeciej przedsiębiorczyni założenie własnej działalności gospodarczej wynikało z potrzeby bądź konieczności. Bardzo zachęcające były także jednak: możliwość uzyskania niezależności, lepsze perspektywy finansowe i chęć spełnienia marzeń.

W informacji wykorzystano następujące źródła:


* CEiDG – liczba aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce, stan na 10.01.2018 r.
*Baza BIK Przedsiębiorca zawiera informacje o historii kredytowej łącznie 1,2 mln firm, rolników i innych podmiotów, w tym o 733 tys. mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
*Badanie opinii, pt. Kobiecość, raport własny Kantar TNS 2017, CAWI, N=800, 2017
*Badanie opinii na zlecenie BIK, Kantar TNS, luty 2018, CATI, N=295


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.