eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › W 2018 roku magazyny będą biły rekordy

W 2018 roku magazyny będą biły rekordy

2018-01-29 13:17

W 2018 roku magazyny będą biły rekordy

Magazyn © Voy_ager - Fotolia.com

BNP Paribas Real Estate Poland uważa, że w bieżącym roku rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju będzie kontynuował dobrą pasję z poprzednich miesięcy. Sygnałem tego mogą być chociażby dobre prognozy makroekonomiczne.
Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy agencja odnotowała 16-procentowy wzrost wolumenu wynajętej powierzchni. Dzięki 27 transakcjom przeprowadzonym przez BNP Paribas Real Estate Poland nowi najemcy zajęli kolejne 220 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Niemal co czwarta transakcja (23 proc.) dotyczyła sektora e-commerce.
Branża logistyczno-magazynowa w Polsce ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w 2018 roku miała się zmienić. W skali roku podaż nowych magazynów potrafi urosnąć o kilkanaście procent, a mimo to współczynnik pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland.

Popyt, jaki zgłaszają na magazyny przedstawiciele handlu internetowego, to jeden z czynników przesądzających o tym, że nowe projekty nie muszą wypatrywać najemców z niecierpliwością. Wzrost znaczenia e-commerce owocuje również rosnącą popularnością projektów budowanych w w formule built-to-suit. Najemcy i deweloperzy w kontekście handlu elektronicznego zgodnie podkreślają, że istotnym elementem tworzącym układankę są obiekty zlokalizowane w najbliższym sąsiedztwie, a często nawet w samych granicach aglomeracji i dużych ośrodków miejskich.

Minęły czasy, kiedy sklepy internetowe przyciągały jedynie ofertą czy ładnym designem. Katarzyna Pyś-Fabiańczyk podkreśla, że obecnie klienci dużą wagę przykładają do jakości serwisu, o których niejednokrotnie decyduje czas dostawy albo sprawność w realizacji zwrotów i wymian. Rokrocznie prawdziwym testem dla sklepów internetowych są święta i setki tysięcy zamówień realizowanych na ostatnią chwilę. Warto podkreślić, że rozwój rynku e-commerce w 2018 i kolejnych latach nie będzie opierał się wyłącznie na dużych graczach. Coraz sprawniej poruszać będą się średnie i małe firmy, inwestujące w ten kanał.

fot. Voy_ager - Fotolia.com

Magazyn

W 2018 roku magazyny będą biły rekordy.


Eksperci z Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland – do którego w minionym roku dołączyło 5 nowych konsultantów – podkreślają, że 2018 będzie stał także pod znakiem zwiększonego zainteresowania krajowym rynkiem firm z Dalekiego Wschodu. Ogromna rola Chin w globalnej gospodarce powoduje, że idea i projekt Nowego Jedwabnego Szlaku – łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę – z miesiąca na miesiąc zyskuje kolejnych zwolenników.
Zdaniem wielu ekspertów, Polska – dzięki swojemu strategicznemu położeniu – może okazać się dla wielu eksporterów z państwa środka przewodnikiem w dalszym rozwoju na kontynencie. To ważny projekt, na który warto patrzeć z perspektywy ekonomicznej, gospodarczej i politycznej. Odwołująca się do tradycji handlowych idea Nowego Jedwabnego Szlaku, promowana mocno przez stronę chińską, pokazuje różne możliwości łączenia obu kontynentów nowymi szlakami morskimi i lotniczymi, ale przede wszystkim pokazuje potencjał drogi lądowej - komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland.

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland prognozuje dalszy wzrost znaczenia ekologicznej certyfikacji nowo budowanych obiektów magazynowych. Zielony profil inwestycji, niższe zużycie energii, większe współczynniki doświetlenia światłem naturalnym i zmiana oświetlenia na LEDowe to nie tylko jedne ze sposobów wzmacniania konkurencyjności obiektów, ale także na obniżanie kosztów ich utrzymania.

Jednym z hamulców, który może mieć wpływ na obniżenie dynamiki rozwoju sektora magazynowego mogą być m.in. dostępność siły roboczej, rosnące oczekiwania płacowe i stopniowe otwieranie się zachodnich rynków na pracowników ze Wschodu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: