eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie dyscypliny sportowe wybierają Polacy?

Jakie dyscypliny sportowe wybierają Polacy?

2016-03-16 10:16

Jakie dyscypliny sportowe wybierają Polacy?

Polacy lubią biegać © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polacy starają się żyć aktywnie – jak wynika z badania Sponsoring Monitor, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, 61% Polaków uprawiało sport w 2015 r., z czego 70% częściej niż raz w tygodniu, a 17% – kilka razy w miesiącu. Jakie dyscypliny wybierają osoby młode, a jakie królują wśród osób po 45 roku życia? Czy preferencje mężczyzn i kobiet są zbieżne?
Rodzaj najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych jest ściśle związany z wiekiem respondentów oraz ich płcią. Najbardziej wszechstronną sportowo grupą wiekową są osoby najmłodsze, które w równym stopniu deklarują uprawianie trzech dyscyplin: biegania, siatkówki oraz piłki nożnej.

Z kolei osoby ze starszej grupy wiekowej (25-44 lata) zdecydowanie preferują bieganie (38%). Cenią również jazdę na rowerze (25%). Jednocześnie w tej grupie wiekowej znacznie mniejsze jest zainteresowanie grami zespołowymi – piłką nożną (18%) czy siatkówką (9%).

Osoby najstarsze – powyżej 45 roku życia częściej wybierają rower (35%) niż bieganie (25%). W ich przypadku zainteresowanie grami zespołowymi jest znacząco niższe niż wśród osób najmłodszych.

fot. mat. prasowe

Uprawiane dyscypliny sportowe – kategoria wiekowa 15-24

W najmłodszej grupie wiekowej nie ma wyraźnego faworyta wśród dyscyplin. Zwyciężają bieganie, siatkówka i piłka nożna


fot. mat. prasowe

Uprawiane dyscypliny sportowe – kategoria wiekowa 25-44

Osoby po 25 roku życia zdecydowanie preferują bieganie


fot. mat. prasowe

Uprawiane dyscypliny sportowe – kategoria wiekowa 45-64

W najstarszej grupie wiekowej pojawiają się takie aktywności jak nordic walking czy kolarstwo


Różnice w uprawianych dyscyplinach sportu dotyczą tez kobiet i mężczyzn. W przypadku mężczyzn prym wiedzie piłka nożna (przed bieganiem i jazdą na rowerze), zaś wśród kobiet piłka nożna w ogóle nie występuje wśród pięciu najpopularniejszych dyscyplin. Panie preferują bieganie – przed jazdą na rowerze i pływaniem.

fot. mat. prasowe

Uprawiane dyscypliny sportowe – kobiety i mężczyźni

Wśród miłośników aktywnego uprawiania piłki nożnej spotkać można zdecydowanie więcej panów niż pań


Z naszych badań wynika jasno, że bieganie i jazda na rowerze w znaczącym stopniu zdominowały aktywność fizyczną Polaków. Jednocześnie ciekawe są wyniki dla poszczególnych grup wiekowych czy w podziale na płeć. Okazuje się, że wśród osób po 45 roku życia coraz bardziej popularną aktywnością jest nordic walking, który w zestawieniu ogólnym uzyskał zaledwie 5%, a grupie respondentów po 45 roku życia z 14 procentami jest trzecią najchętniej wybieraną aktywnością. Generalnie patrząc na wyniki wyraźnie widać, że respondenci wybierają dyscypliny, które nie wymagają dużego nakładu finansowego w postaci sprzętu, jak również takie aktywności, które można uprawiać niemal wszędzie – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu


Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2015 roku zastosowano mix metod ilościowych – wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia – epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1520 wywiadów CATI oraz N=3756 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: