eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dziecko w sieci potrzebuje ochrony. Rodzice i dziadkowie także

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony. Rodzice i dziadkowie także

2015-10-29 13:31

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony. Rodzice i dziadkowie także

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony © kwanchaichaiudom - Fotolia.com

Dyskusja o bezpieczeństwie najmłodszych w sieci toczy się już od dawna i nie traci na aktualności. Z najnowszego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab i B2B International wynika, że niemal 1/3 rodziców przyznaje się do braku kontroli nad poczynaniami dziecka w Internecie. Jednocześnie okazuje się, że sen z oczu spędzić potrafią nie tylko zagrożenia czyhające na dziecko. Internauci boją się również o swoich rodziców i dziadków, którzy coraz aktywniej wykorzystują możliwości drzemiące w technologiach cyfrowych.

Przeczytaj także: Jak chronić swój komputer

Już ponad połowa badanych uważa, że ilość zagrożeń online, na które narażeni są najmłodsi, ciągle się zwiększa. Zdecydowanie największy niepokój budzi możliwość zetknięcia się dzieci z nieodpowiednimi lub niedwuznacznymi treściami (45%). Biorąc pod uwagę, a niemal 2/3 respondentów jest przekonanych, że dzieci mają nieograniczony dostęp do takich treści, obawy te zdecydowanie są uzasadnione.

Kolejną kwestią, o której wspomina 41% pytanych, jest prawdopodobieństwo, że dzieci będą komunikować się z niebezpiecznymi osobami i ujawniać nazbyt wiele informacji osobistych (40%). Dla 38% respondentów niepokojąca okazuje się możliwość uzależnienia od internetu.

Z kolei ryzyko, że dzieci trafią na szkodliwe oprogramowanie i prawdopodobnie nie rozpoznają zagrożenia, stanowi główną obawę 37% rodziców. Bardziej zaskakujące i niepokojące jest to, że cybernękanie, które może mieć niezwykle destrukcyjny i długotrwały wpływ na życie młodych osób, jest wymieniane jako poważna obawa jedynie przez 35% rodziców.

Poza bezpośrednimi zagrożeniami dla młodych użytkowników internetu rodzice martwią się również tym, że nienadzorowane przebywanie online ich dzieci może mieć wpływ na innych członków rodziny. Jako przykłady takich negatywnych konsekwencji respondenci podali m.in. przypadkowe usunięcie lub utratę danych (27%), a także poniesienie nieoczekiwanych kosztów (25%) związanych z zakupami przez aplikacje w grach online.

fot. kwanchaichaiudom - Fotolia.com

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony

30% rodziców nie ma kontroli nad tym, co ich dzieci widzą lub co robią online, a 38% martwi się problemem uzależnienia od internetu.


Czynnikiem wywołującym dodatkowy niepokój jest fakt, że 52% respondentów posiada rodziców, którzy korzystają z internetu, a ponad połowa dorosłych – 29% – martwi się zagrożeniami, jakie mogą napotkać ich rodzice. Respondenci posiadający dziadków aktywnie korzystających z technologii cyfrowych (19% badanych) uważają tę grupę za jeszcze bardziej narażoną na ataki, a dwie trzecie – 13% respondentów – martwi się zagrożeniami, na jakie mogą trafić starsi członkowie rodziny.

Główne obawy dotyczące starszych internautów obejmują: ryzyko trafienia na szkodliwe oprogramowanie (52%) lub fałszywe strony internetowe i wiadomości e-mail (50%), utratę pieniędzy w wyniku oszustw oraz aktywności przestępczej (45%), padnięcie ofiarą phishingu (38%), a nawet szpiegostwa (37%). W rankingu zagrożeń, na jakie narażeni są starsi ludzie, wysoko plasuje się również trafienie na niebezpiecznych nieznajomych (25%) oraz niedwuznaczne treści (20%).
„Zapewnienie ochrony jest częścią instynktu rodzicielskiego, jednak krajobraz online zmienia reguły. Z naszego badania wynika, że biorąc pod uwagę tak ogromną ilość dostępnych treści, które nie podlegają regulacji, wielu rodziców obawia się wzrostu liczby zagrożeń, na jakie mogą trafić ich dzieci online. Niepokoi również fakt, że co piąty rodzic nie podejmuje żadnych działań, aby zapewnić dzieciom ochronę, a ponad połowa (58%) nawet nie rozmawia z nimi na temat zagrożeń online. Ponieważ znacząca liczba dorosłych niepokoi się również zagrożeniami, na jakie narażeni są online starsi ludzie, szczególnie w postaci oszustw i szkodliwego oprogramowania, ważne jest, aby tacy rodzice posiadali oprogramowanie i wsparcie, jakiego potrzebują, aby zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo” – powiedział David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab zachęca rodziców, aby podeszli do problemu, łącząc wszechstronne rozwiązanie bezpieczeństwa z edukacją i komunikacją. Rozwiązanie bezpieczeństwa zorientowane na rodzinę stanowi podstawowy element bezpieczeństwa, skutecznie chroniąc dzieci, kiedy w pobliżu nie ma rodziców, nawet w przypadku powstających zagrożeń. Jednak równie istotne jest to, aby młodsi i starsi użytkownicy internetu sami rozumieli, na czym polega zapewnienie sobie ochrony. W tym celu należy wiedzieć, na co trzeba uważać, jak zablokować niechciane zachowania i jak uniknąć nieodpowiedniej treści. Przede wszystkim jednak Kaspersky Lab zaleca rodzicom, aby łączyli oprogramowanie i edukację z otwartym dialogiem dotyczącym zachowania oraz zagrożeń online.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: