eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kontrola rodzicielska pozbawi prezentu od Mikołaja?

Kontrola rodzicielska pozbawi prezentu od Mikołaja?

2016-12-23 13:05

Kontrola rodzicielska pozbawi prezentu od Mikołaja?

Dziecko w sieci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Boże Narodzenie tuż tuż. Już niebawem grzeczne dzieci rozpakują znalezione pod choinką prezenty od św. Mikołaja. A co z tymi, których zachowanie pozostawia wiele do życzenia? Te muszą liczyć na wyrozumiałość wobec ich "występków", których w ostatnim roku wcale nie było najmniej. Z danych Kaspersky Lab wynika, że w kontekście niewłaściwego korzystania z internetu najwięcej za uszami mają dzieciaki z Izraela, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji oraz Kanady.

Przeczytaj także: Dziecko w sieci potrzebuje ochrony. Rodzice i dziadkowie także

Kaspersky Lab wziął pod lupę okres od grudnia 2015 r. do listopada 2016 r. Analizie poddano dane, które pochodzą z rozwiązań bezpieczeństwa firmy służących systemom Windows oraz macOS z włączonym modułem kontroli rodzicielskiej. Podstawą statystyk jest liczba zarejestrowanych przez moduł prób odwiedzenia stron należących do jednej z poniżej wymienionych i uznanych przez Kaspersky Lab za najbardziej niebezpieczne dla dzieci:
  • treści przeznaczone dla dorosłych;
  • alkohol;
  • tytoń, narkotyki;
  • wulgarny język;
  • hazard, loterie, totalizatory;
  • pirackie oprogramowanie, muzyka i filmy;
  • przemoc;
  • broń, materiały wybuchowe, pirotechnika.

Badanie dowodzi, że pierwsza z kategorii najbardziej interesuje dzieci z Kraju Kwitnącej Wiśni. Kontrola rodzicielska wykazała, że średnio na jednego młodego Japończyka przypadają 34 próby wejścia na strony z treściami dla dorosłych. Na tym tle polski wynik (10 prób na osobę) wydaje się dość skromny.

Dzieci z Japonii często również zaglądają na witryny z kategorii „pirackie oprogramowanie, muzyka i filmy” (104 próby wejść). I tym razem mali Polacy znacznie im ustępują (46 próby na osobę).

Ponadto okazało się, że młodzi Włosi i Polacy pasjonują się hazardem (odpowiednio 3,6 i 2,3 prób na osobę), podczas gdy zainteresowanie małych Portugalczyków wzbudza przede wszystkim wulgarny język (60 prób). Izraelskie dzieci to z kolei "pasjonaci" używek (689 prób wejścia na strony poświęcone alkoholowi, tytoniowi oraz narkotykom). Kategoria ta była także popularna w Polsce – 149 prób na osobę. Z kolei najwięcej prób odwiedzenia stron z treściami związanymi z przemocą (1,8) zarejestrowano wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych. Kategoria ta nie należała do popularnych wśród polskich dzieci.

Dla oddania sprawiedliwości należy wspomnieć, że nie wszystkie te próby są celowe. Dzieci mogą wejść na takie strony nieumyślnie, klikając baner lub odsyłacz udostępniony przez kogoś innego lub po prostu wyświetlany na innym zasobie online — np. w sekcji z reklamami. Z kolei inne badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab w 2016 r. i obejmujące 3 780 rodzin w siedmiu krajach pokazuje, że młodzi Rosjanie i Amerykanie — jak sami przyznają — są bardziej skłonni niż inne dzieci ukrywać dowody potencjalnie niebezpiecznej aktywności online przed swoimi rodzicami, jak również uzyskiwać dostęp do treści, które są nieodpowiednie dla dzieci. Kontrola rodzicielska w ich przypadku bywa zatem kwestią dość skomplikowaną.
„Wiedza to potęga. To powiedzenie sprawdza się zwłaszcza w odniesieniu do rodziców, którzy muszą chronić swoje dzieci przed niepożądanymi, a czasem niebezpiecznymi informacjami zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym” — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska. „Rodzic nie może być zawsze przy swoim dziecku, aby zapobiec przypadkowemu zetknięciu się z, powiedzmy, treściami pornograficznymi lub stronami promującymi zażywanie narkotyków. To dlatego takie rozwiązania jak kontrola rodzicielska pełnią tak ważną rolę, jeśli chodzi o ostrzeganie rodziców i pomaganie im w zapobieganiu przeglądania tego rodzaju treści przez dzieci”.

Kategorie stron internetowych, które mogą zostać zablokowane przez moduł kontroli rodzicielskiej w rozwiązaniach firmy Kaspersky Lab, obejmują: treści przeznaczone dla dorosłych; alkohol, tytoń, narkotyki; gry komputerowe; handel elektroniczny; wulgarny język; hazard, loterie, totalizatory; przekierowanie żądań HTTP; internetowe środki komunikacji; wyszukiwarki ofert pracy; media informacyjne; pirackie oprogramowanie, muzyka i filmy; przemoc; broń, materiały wybuchowe, pirotechnika.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: