eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe oprogramowanie = problemy + utrata pieniędzy

Szkodliwe oprogramowanie = problemy + utrata pieniędzy

2015-10-23 11:44

Szkodliwe oprogramowanie = problemy + utrata pieniędzy

Haker © Family Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Cyberprzestępcy nie próżnują, a dobitnym dowodem na prawdziwość tego stwierdzenia mogą być chociażby rezultaty ostatniego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab i B2B International, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku ze szkodliwym oprogramowaniem zetknęła się niemal połowa (45%) internautów. 8 na 10 ataków miało negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników, a 1/3 z nich oznaczała dla ofiar straty finansowe.

Przeczytaj także: Jak przerwać zabójczy łańcuch, czyli o atakach APT

Szkodliwe oprogramowanie to problem, który najczęściej napotykają użytkownicy systemu Windows – 83% jego użytkowników przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało do czynienia z próbą cyberataku. Nie oznacza to jednak, że celem cyberprzestępców nie są użytkownicy Androida i Mac OS X - na infekcję swoich urządzeń wskazało odpowiednio 13% i 6% użytkowników tych systemów.

12% użytkowników twierdzi, że infekcja była następstwem odwiedzenia podejrzanej strony internetowej, a 8% uważa, że źródłem zagrożenia stał się nośnik USB innej osoby, inne zainfekowane urządzenie oraz zainstalowanie szkodliwej aplikacji, która podszywała się pod legalny program. 7% badanych przyznało, że do infekcji doszło na skutek otwarcia załącznika do poczty e-mail. Większa część respondentów, 13%, nie potrafiła wyjaśnić, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalazło się na ich urządzeniu.

Warto zauważyć, że cztery na pięć infekcji spowodowały problemy właścicielom zainfekowanych urządzeń. Najczęściej (35% przypadków) użytkownicy odnotowywali spowolnienie działania komputera, 30% respondentów stało się celem nachalnej reklamy (np. przeglądarka przekierowywała ich na niechciane strony), podczas gdy 20% badanych znalazło na swoich urządzeniach niechciane programy. Do najgroźniejszych skutków infekcji należały zmiany w ustawieniach przeglądarki lub systemu operacyjnego bez wiedzy użytkownika (17%), utrata (10%) lub kradzież (8%) danych osobistych, nieautoryzowane publikacje lub „polubienia” na portalach społecznościowych (9%) oraz włamania do kamer internetowych (6%).

Ponadto respondenci wymieniali konieczność zapłacenia cyberprzestępcom w celu odblokowania urządzenia (11% przypadków) lub odszyfrowania prywatnych plików (6%) jako skutek infekcji oprogramowaniem ransomware. Ogólnie co trzeci użytkownik (33%) poniósł straty finansowe w wyniku infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Oprócz zapłacenia okupu przestępcom ofiary musiały wydać pieniądze na przywrócenie danych lub sprzętu do działania, na oprogramowanie umożliwiające wyeliminowanie skutków infekcji, a niektórzy byli nawet zmuszeni kupić nowy komputer. W przypadkach, gdy zostały poniesione straty finansowe, średni koszt ataku wynosił 160 dolarów.
„Kosztów i nieprzyjemnych skutków infekcji szkodliwego oprogramowania można uniknąć, jeśli tylko wykaże się trochę rozwagi. Należy, na przykład, unikać podłączania niesprawdzonych nośników USB do komputera, korzystać jedynie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, dopilnować, aby system operacyjny i aplikacje były aktualizowane, a przed otwarciem plików przeskanować je przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Umiejętność przewidzenia potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich środków zaradczych to klucz do tego, aby pozostać bezpiecznym” – wyjaśnia Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za zarządzanie produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Ataki szkodliwego oprogramowania

45% użytkowników deklaruje, że doświadczyła ataków na własnym ciele.


Przykładem rozwiązania, które może wspomagać użytkowników w walce z nowoczesnymi cyberzagrożeniami, jest Kaspersky Internet Security – multi-device – produkt zabezpieczający urządzenia oparte na systemie Windows, OS X oraz Android. Rozwiązanie zostało stworzone w celu zapewnienia użytkownikom ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń, w tym szkodliwym oprogramowaniem, które przechwytuje hasła, nieautoryzowanymi próbami uzyskania dostępu do kamer internetowych, a także lukami w zabezpieczeniach popularnych aplikacji. Kaspersky Lab oferuje również szereg darmowych aplikacji dla różnych platform i systemów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: