eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Cypr znacznie droższy

Wakacje 2015: Cypr znacznie droższy

2015-08-25 13:12

Wakacje 2015: Cypr znacznie droższy

Wakacje © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mamy najświeższą, cotygodniową analizę ofert cenowych proponowanych przez działających na polskim rynku touroperatorów. Tym razem TravelDATA przyjrzała się wyjazdom organizowanym w drugim tygodniu września, a więc u schyłku wysokiego sezonu. Najświeższe statystyki pokazują m.in., że okres znacznych przecen jest już raczej za nami. Największe redukcje cen względem ubiegłego roku sięgają niespełna 200 złotych. Zauważalne są za to spore podwyżki w odniesieniu do wycieczek na Cypr (+427 złotych) i do Portugalii (+320 złotych).

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. W ostatni wtorek w mediach podano informację (za blogiem radcy prawnego dr. Piotra Cybuli) o kolejnym niekorzystnym dla Skarbu Państwa wyroku z powództwa klienta poszkodowanego przez biuro podróży. Tym razem sprawa dotyczyła następstwa niewypłacalności biura Sky Club. Jest to pierwszy wyrok w sprawie tego organizatora, bowiem wcześniejsze osiem niekorzystnie rozstrzygniętych dla Skarbu Państwa spraw (w tym jedna prawomocnie) dotyczyło biur mniejszych. Co istotne temu touroperatorowi nie wystarczyła nawet 20 procentowa gwarancja, ponieważ zabezpieczeni przez nią klienci ostatecznie dostawali po około 70 procent zwrotu wpłaconych do Sky Clubu zaliczek lub pełnych kwot za turystyczne imprezy.

Jeszcze mniej bo zaledwie około 38 procent dostawali klienci zabezpieczeni gwarancją 14 procentową. Tym razem Skarb Państwa powinien zapłacić tytułem rekompensaty i kosztów sądowych około 8,5 tysiąca złotych. Jak podaje autor blogu w toku jest kilkadziesiąt podobnych spraw, w których wyroki powinny zapadać już niebawem. Co ciekawe poszkodowanych w sprawie Sky Clubu jest około 24 tysięcy klientów, co powinno przekładać się na kilka tysięcy potencjalnych roszczeń. To, że na razie jest ich tak niewiele wynika zapewne z braku odpowiedniej informacji dystrybuowanej wśród poszkodowanych turystów o możliwościach wysoce skutecznego dochodzenia kwot brakujących do pełnej rekompensaty od Skarbu Państwa. Mało jest bowiem prawdopodobne, żeby to poszkodowani klienci „lekką rączką” rezygnowali z należności opiewających najczęściej na kilka tysięcy złotych.


Innym aspektem tej sprawy jest kwestia odpowiedzialności urzędniczej za popełniane przez nich ewidentne błędy. Minister Sobierajska i jej współpracownicy wielokrotnie zapewniali o prawidłowej implementacji europejskiej dyrektywy 90/314 chroniącej interesy turystów, chociaż z logicznego punktu widzenia były to zapewnienia nadzwyczaj bałamutne. Teraz gdy punkt widzenia krytyków urzędniczych poczynań podzielają sądy powstaje pytanie, kto odpowie za straty poniesione przez podatników.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne we wrześniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen pakietów proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Tunezja Kontynentalna, Maroko oraz Gran Canaria.


Ta sprawa, jak rzadko która nadaje się do tego żeby wreszcie wprowadzić w życie martwe na razie klauzule o osobistej odpowiedzialności urzędników za popełniane błędy. Nadaje się dlatego, że i skala strat Skarbu Państwa nie jest zbyt abstrakcyjnie wysoka i uparte trwanie przy błędach jest jednym z najgorszych nawyków jakie mogą się przydarzyć urzędnikom państwowym. Pociągając winnych do odpowiedzialności (do wysokości 12 pensji) można by dać społeczeństwu sygnał, że jednak władza dba o jego interesy, a urzędnikom sygnał, że jednak warto poprawiać popełniane przez nich ewidentne błędy przynajmniej wtedy gdy wychodzą one ewidentnie na jaw. Być może jest zatem szansa na cud odpowiedzialności urzędniczej skoro w tym okresie przedwyborczym niejedne cuda już oglądaliśmy.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać we wrześniu 2015 ?

Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Turcja Egejska - tam najbardziej opłaca się jechać na wczasy


Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Tym razem zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 07-13 września z cenami dla wylotów w dniach 31 sierpnia-06 września. Jest to zatem porównanie ofert drugiego w pełni powakacyjnego tygodnia z ofertami pobytów bezpośrednio po zakończeniu wakacji zebranych według stanu na dzień 21 sierpnia. Spadek średniej ceny w tak określonych okresach okazał się dość duży i wyniósł 67 złotych, ale jest on sporo mniejszy niż różnice z poprzednich zestawień, czyli dla okresów o tydzień i dwa tygodnie wcześniejszych – odpowiednio 140 i 384 złotych.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: