eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Riwiera Turecka tańsza niż przed rokiem

Wakacje 2015: Riwiera Turecka tańsza niż przed rokiem

2015-06-16 13:57


Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 nadal wykazywały nieduże wzrosty, które wyniosły 3 złote (poprzednio ceny wzrosły o 4 złote). Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Gran Canarii i Majorki - o średnio 68 i 65 złotych, ale istotne wzrosty odczuły też Maroko oraz greckie Chalkidiki i Rodos – odpowiednio o 40, 53 i 29 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na Cyprze i na tunezyjskiej Djerbie oraz w Tunezji Kontynentalnej – średnio o 85, 53 i 33 złote, a także na odczuwających mniej przyjazdów turystów rosyjskich Tureckiej Riwierze i Synaju – o średnio 23 i 21 złotych.

2. Średnie ceny nadal utrzymują się na wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wzrosła teraz do 81 złotych, wobec 38 złotych przed tygodniem. Na tę sporą zmianę wpływ wywarł nie tyle bieżący wzrost cen, ale fakt, że w ubiegłym sezonie ceny o tej porze spadły o około 40 złotych. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam - o 241, 235 i 61 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, później wzrosły do średnio 216 złotych, ale w ostatnich dwóch tygodniach znowu zmalały do 179 złotych. Widać wyraźnie, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują ewolucję kursu amerykańskiego dolara. Cały czas cenom Egiptu szkodzi również bardzo wysoka dynamika wzrostu cen wewnętrznych w tym kraju (+ 11 procent r/r).

Z powodu wyższych cen Gran Canarii i Lanzarote zwiększyła się dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 85 do 128 złotych. Spore zwyżki na kierunkach greckich (i zeszłoroczne obniżki) spowodowały, że stały się one teraz droższe o średnio 43 złote niż w ubiegłym sezonie, choć przed tygodniem były jeszcze o 18 złotych tańsze. Jedynymi dużymi kierunkami, na których ceny są nadal niższe od ubiegłego sezonu to Bułgaria oraz Turcja – o 44 i 70 złotych, a szczególnie Turecka Riwiera – o średnio 125 złotych, co jest niewątpliwie „zasługą” mniejszej liczby turystów rosyjskich na tych kierunkach. Ciekawa sytuacja powstała natomiast na kierunkach tunezyjskich. Otóż w zeszłym roku o tej porze nastąpiły tam spadki cen i obecnie - pomimo faktu, że ceny w tym tygodniu spadły - to i tak stały się one teraz nieco wyższe (o około 20 złotych) niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs rok poprzedni

Największe zmiany cen miały miejsce w przypadku hiszpańskiej wyspy Lanzarote oraz kierunków egipskich


Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają obecnie nadal Grecos i TUI – o średnio prawie 105 i 60 złotych. Po ostatnich dużych zmianach podobne ceny jak przed rokiem mają teraz Neckermann, Exim Tours i Wezyr, a wyższe prezentują Sun & Fun, Itaka, Rainbow Tours i Alfa Star. W tym, co jednak dla klientów jest najważniejsze, czyli bezwzględnym poziomie cen mamy obecnie trzech wyróżniających się organizatorów. Są nimi, jeśli chodzi o ogólną liczbę najatrakcyjniejszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz Itaka, które posiadają takich ofert odpowiednio 18, 17 i 16. Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays – 13 oraz 11, natomiast wśród małych organizatorów niezmiennie dużą liczbą najtańszych propozycji dysponuje biuro Net Holiday (12).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: