eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Portale pracy: czy są efektywne?

Portale pracy: czy są efektywne?

2014-10-03 10:01

Portale pracy: czy są efektywne?

Jaka jest efektywność portali pracy? © giadophoto - Fotolia.com

Badania pokazują, że Polacy najczęściej poszukują pracy poprzez znajomości. Równie popularną metodą jest korzystanie z portali pracy. Czy jest ona efektywna? Badania przeprowadzone przez infoPraca.pl pokazują, że tak - ponad połowa osób zarejestrowanych w serwisach ofertami pracy umówiła się, dzięki nim na rozmowę rekrutacyjną, a 1/3 znalazła pracę.

Przeczytaj także: Jeśli praca, to po znajomości

Portale pracy to już nie tylko giełdy z ofertami zatrudnienia, ale skuteczne narzędzie pomagające zdobyć zatrudnienie. Ich skuteczność przekłada się na zaufanie użytkowników i opinie o tych kanałach łączenia pracodawców z pracownikami. Portal infoPraca przeprowadził badanie wśród internautów i sprawdził jakie zdanie o portalach pracy mają ich użytkownicy.

Blisko 44 proc. użytkowników portali pracy korzysta z nich codziennie, a ponad połowa wszystkich osób zarejestrowanych w serwisach z ofertami pracy umówiła się dzięki nim na rozmowę kwalifikacyjną. Z kolei prawie 1/3 respondentów otrzymała dzięki portalom zatrudnienie. Wynik ten przekłada się na zaufanie do tych narzędzi. Według 2/3 użytkowników portale pracy są pomocne w zdobyciu zatrudnienia. Przekłada się na to liczbę indywidualnych rejestracji. Jedno takie miejsce nie wystarcza – prawie 60 proc. respondentów ma konta na co najmniej 3 portalach.
– Wyniki badania pozytywnie mnie zaskoczyły. W naszym kraju panuje powszechna opinia, że sieć własnych kontaktów biznesowych i towarzyskich, czyli tzw. networking, jest najbardziej efektywnym sposobem znalezienia pracodawcy, podczas gdy skuteczność portali można uznać za równie efektywne narzędzie. Pamiętajmy jednak, że proces poszukiwania zatrudnienia jest najczęściej długotrwały i w drodze po wymarzoną pracę powinniśmy korzystać ze wszystkich możliwych metod, także tych niestandardowych jeżeli tylko sprawią, że kandydat pozytywnie wyróżni się spośród innych – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

fot. giadophoto - Fotolia.com

Jaka jest efektywność portali pracy?

Pnad połowa wszystkich osób zarejestrowanych w serwisach z ofertami pracy umówiła się dzięki nim na rozmowę kwalifikacyjną.


Internetowe giełdy pracy w roli doradcy


Korzystanie z portali to nie tylko wertowanie ogłoszeń, odpowiedzi na nie i zamieszczanie CV. Służą one jako wiarygodna baza wiedzy i poradnik rynku pracy. To właśnie tu ponad połowa badanych (53 proc.) szuka wzorów CV i listów motywacyjnych.

Dla blisko połowy respondentów (47 proc.) istotne są raporty wynagrodzeń, dzięki którym mogą dopasować swoje oczekiwania finansowe do standardów rynku. Z kolei 42 proc. ankietowanych poszukuje poradników nt. rozmów rekrutacyjnych. I nawet jeśli blisko 70 proc. zna lepsze sposoby na szukanie zatrudnienia, to znaczenie portali jest nie do przecenienia. Świadczy o tym fakt, że niemal 3/4 użytkowników poleciłoby je innym. Nigdzie indziej nie będziemy na bieżąco z tym, czego rynek pracy nie tylko od nas oczekuje i wymaga, ale także z tym, co jest nam w stanie dać za nasze dobre przygotowanie.

O badaniu
Badanie „Skuteczność portali w poszukiwaniu pracy” zostało przeprowadzone wśród grupy 2059 użytkowników portali pracy w dniach 17-23.09.2014.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: