eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców?

Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców?

2021-06-02 09:40

Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców?

Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców? © mirsad - Fotolia.com

Niespodziewany wybuch pandemii wstrząsnął polskim rynkiem pracy. Problemy niektórych branż, w tym zwłaszcza sektora HoReCa, okazały się niebagatelne. Z drugiej strony logistyka i e-commerce odcinały kupony od nagłego kryzysu. Obecnie sytuacja powoli się normuje, ale też staje się jasne, że niepewność i zmiany spowodowane obostrzeniami związanymi z koronawirusem zaowocowały znacznymi problemami z uzupełnieniem braków kadrowych. Jak podkreśla Gremi Personal, w takich realiach zatrudnianie cudzoziemców przestaje być sposobem na oszczędności, okazując się nierzadko ostatnią deską ratunku dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania firm.

Przeczytaj także: Ukraińcy zdecydowani na dłuższy pobyt w Polsce

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jak dużym stopniu pandemia spowodowała spadek popytu na pracowników zza wschodniej granicy?
  • Czy o pracę w dotkniętej kryzysem branży HoReCa będzie ciężej?
  • Na co mogą liczyć pracownicy w związku z rozwojem elektromobilności?


Które polskie branże potrzebują najpilniej pracowników ze Wschodu?


Obecnie nie istnieje w Polsce gałąź gospodarki, w której nie odnotowano działalności pracowników ze Wschodu. W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na tego typu kadry pracownicze rozłożyło się równomiernie na większą liczbę branż, dlatego cudzoziemców można spotkać już nie tylko w budownictwie, rolnictwie czy przetwórstwie przemysłowym, ale także w sektorze usług – transporcie, handlu, turystyce czy gastronomii.

Warto również wspomnieć o rosnącej liczbie osób z zagranicy, które zdecydowały się na założenie własnej działalności gospodarczej w naszym kraju. Obecnie wiele krajów powoli odmraża obostrzenia związane z pandemią, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie w niektórych branżach na pracowników ze Wschodu.

fot. mirsad - Fotolia.com

Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców?

Najpilniej rąk do pracy potrzebują przetwórstwo i produkcja, logistyka, budowlanka.


Na koniec III kwartału 2020 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce w podmiotach gospodarki narodowej lub ich jednostkach lokalnych zatrudniających co najmniej 1 osobę wynosiła 91,1 tys. i była większa niż w końcu II kwartału 2020 r. o 9,7 tys., tj. o 11,9% [źródło GUS]. To oznacza, że wiele firm prowadzi aktywną rekrutację. Która z branż zgłasza największe zapotrzebowanie na pracowników? Gdzie pracy dla Ukraińców nie powinno zabraknąć?

Produkcja i przetwórstwo


Z danych GUS wynika, że produkcja polskiego przemysłu wzrosła o 11,2% w grudniu 2020 w porównaniu do grudnia 2019. Nie dziwi więc, że wiele firm produkcyjnych prowadzi intensywną rekrutację. Należy do niego, również przetwórstwo związane z rynkiem rolnym. Już po pierwszej fali pandemii, kiedy wprowadzono obostrzenia na granicy, przetwórcy ankietowani w badaniu Indeks IBŻ wskazywali, że nie odnotowali w ciągu 3 wcześniejszych miesięcy wahań wielkości ani opłacalności produkcji. Było wręcz przeciwnie.

43 proc. badanych zanotowało nawet jej wzrost. Co trzeci badany przedsiębiorca wykazał wzrost przychodu ze sprzedaży w zestawieniu z wynikiem z lat poprzednich, a tym samym wzrost zapotrzebowania na pracowników i to w trybie natychmiastowym. Praca dla Ukraińców i innych obywateli zza wschodniej granicy znajdzie się zarówno w rolnictwie przy zbiorach jak i przetwórstwie spożywczym w fabrykach. Z informacji pozyskanych od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw wiemy, że w szczycie sezonu polscy rolnicy potrzebują około 100 tys. pracowników, a są to w większości Ukraińcy.

Logistyka


Branża logistyczna z jednej strony cierpiała z powodu utraty kontraktów, braku zamówień, firmy zamykały się, wstrzymywały produkcję i redukowały zatrudnienie. Przykładem może być branża automotive, która dość dotkliwie odczuła sytuację związaną z koronawirusem. Z drugiej strony przeżywała istny boom widoczny szczególnie w firmach kurierskich i e-commerce, gdzie pracy dla Ukraińców również nie powinno zabraknąć.

Zainteresowanie zakupami przez Internet w pierwszych 3 miesiącach 2020 roku było na przeciętnym poziomie, jednak w momencie wdrożenia pierwszych restrykcji wzrosło o 271%, każde kliknięcie i zakup rzeczy przez Internet oznacza pracę do wykonania przez szereg ludzi, którzy czekają po drugiej stronie komputera, by przyjąć zamówienie, spakować je i przygotować do wysyłki, a następnie dostarczyć do klienta.

Część tych czynności wykonują w Polsce Ukraińcy, których do pracy w tym sektorze również nie brakuje. Nasz kraj to dla nich szansa na zarobek szczególnie w czasach, gdy o etat na Ukrainie nie jest łatwo - w ciągu roku liczba bezrobotnych Ukraińców wzrosła o 59 proc., wynika z danych Centrum Zatrudnienia Ukrainy.

HoReCa


Z najnowszych danych GUS wynika, że w minionym roku w branży HeReCa zlikwidowano 24,1 tys. miejsc pracy, a utworzono 18,8 tys. Z rynku zniknęło 5,3 tys. etatów. Wraz z nimi zniknęli także pracownicy, którzy zaczęli się przebranżawiać i szukać zajęcia w innych gałęziach gospodarki.

W momencie ogłoszenia uwolnienia branży w maju, jak grzyby po deszczu namnożyły się oferty pracy, pilnie poszukujących rąk do pracy w branży. W tym roku pojawiło się dużo więcej niż zazwyczaj ofert pracy związanych z gastronomią i hotelarstwem - pilnie kelner, barman, barista, pokojowa, pomoc kuchenna, kucharz - potrzebuje zaraz. Przedsiębiorcy zgłaszają się do agencji zatrudnienia z prośbą o szybkie uzupełnienie braków kadrowych, gdyż ich pracownicy podczas zastoju spowodowanego wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami odeszli. Tu zatem również nie powinno brakować ofert racy dla Ukraińców.

Budowlanka


Branża budowlana radzi sobie całkiem nieźle w czasie pandemii na tle innych. Z raportu AMRON-SARFIN wynika, że w trzecim kwartale rynek inwestycji mieszkaniowych ożywił się. W stosunku do notowań z drugiego kwartału liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 24 proc., liczba wydanych pozwoleń o prawie 11 proc. a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła aż o 42 proc. w porównaniu do II kwartału 2020 r. Wzrosła liczba remontów, oraz budowy domków jednorodzinnych. Pracownicy z fachem w ręku w sezonach budowlanych są zawsze potrzebni.

Nowość na polskim rynku pracy to sektor elektromobilności


Zapotrzebowanie na pracowników od elektromobilności występuje praktycznie na każdym szczeblu. Począwszy od montażu i uruchomieniu maszyn, przez pracowników produkcyjnych, po kierowników produkcji. W ostatnich dwóch latach zapotrzebowanie na tego typu pracowników wzrosło o ponad 200 proc. Do końca 2022 r. w sektorze tym może powstać do 10 tys. nowych miejsc pracy. Koncerny międzynarodowe (głównie produkujące baterie do EV) coraz więcej inwestują na polskim rynku pracy do końca 2022 w sektorze elektromobilności może powstać do 10 000 nowych miejsc pracy donosi Biznes Interia.

Oswoiliśmy się już z trwającą pandemią, ale kluczowe są także czynniki ekonomiczne. W tej chwili bezrobocie w Polsce kształtuje się na poziomie 6,1 proc., podczas gdy na Ukrainie wynosi już 9,9 proc. Pracodawcy czekają na obywateli Ukrainy z otwartymi ramionami, bo choć bezrobocie w Polsce nieznacznie się zwiększyło, to nadal jest popyt na pracowników ze Wschodu. W niektórych branżach np. IT trudno jest ich w pełni zastąpić pracownikami z Polski. Są także takie branże, które w tym trudnym czasie intensywnie się rozwijają, jak e-commerce, a ich zapotrzebowanie na pracowników dynamicznie wzrasta. Zawsze będzie też na pracowników tymczasowych

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: