eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polska scena polityczna w mediach 2013

Polska scena polityczna w mediach 2013

2014-02-18 10:51

Polska scena polityczna w mediach 2013

Polska scena polityczna w mediach 2013 © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O 11 proc. wzrosła liczba publikacji prasowych dotyczących partii politycznych w minionym roku względem 2012. Najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła lidera z 2012 roku – Prawo i Sprawiedliwość. Takie dane opublikował „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”, podsumowując wyniki 12 raportów „Scena Polityczna” za ubiegły rok.
Badanie, które objęło 1100 tytułów prasowych, pokazało, że w „mediach drukowanych” liczba materiałów dotyczących polityki rośnie. Suma publikacji o partiach w 2013 roku wyniosła niemal 135 tys. – w porównaniu do niecałych 122 tys. w roku poprzednim.

Najmniejsze zainteresowanie tą tematyką zostało odnotowane w sierpniu. W miesiącu wakacyjnym, kiedy również Sejm ma przerwę w obradach, liczba badanych publikacji spadła o 26 proc.

PO i PiS utrzymują zdecydowaną przewagę nad pozostałymi ugrupowaniami. Pierwszą trójkę zamyka SLD, który znacząco zwiększył przewagę nad PSL. Ludowcy byli w minionym roku jedyną siłą polityczną, o której ukazało się w prasie mniej treści niż w 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby publikacji o partiach zasiadających w parlamencie w 2013 i 2012 roku

PO i PiS utrzymują zdecydowaną przewagę nad pozostałymi ugrupowaniami. Pierwszą trójkę zamyka SLD, który znacząco zwiększył przewagę nad PSL.


Drugie w klasyfikacji PiS trzykrotnie znalazło się na prowadzeniu w rankingach miesięcznych – w lutym, wrześniu i grudniu. W pozostałych dziewięciu miesiącach prowadzenie należało do PO. Reszta partii przez pełne dwanaście miesięcy utrzymywały swoje pozycje, pomimo niekiedy znaczących wahań. Trzecią siłą pod względem medialnym jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, czwartą koalicjant – PSL. Piąte miejsce należy do Twojego Ruchu (wcześniej Ruch Palikota), a szóste do Solidarnej Polski.

fot. mat. prasowe

Zmiany w czasie ukazywania się przekazów medialnych na temat partii politycznych w 2013 roku.

Drugie w klasyfikacji PiS trzykrotnie znalazło się na prowadzeniu w rankingach miesięcznych – w lutym, wrześniu i grudniu. W pozostałych dziewięciu miesiącach prowadzenie należało do PO.


Wśród liderów partii pierwsze miejsce – podobnie jak przed rokiem – zajął Donald Tusk (aż 27 tys. publikacji). Uzyskał on ponad dwukrotną przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim. Trzecie miejsce należało do Janusza Palikota. Następne pozycje zajęli kolejno: Leszek Miller, Janusz Piechociński i Zbigniew Ziobro.

Informacje o badaniu
Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: