eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia I kw. 2014

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2014

2013-12-11 12:13

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2014

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2014 © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z opublikowanego właśnie przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są wyraźnie optymistyczni co do planów zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9%. To trzeci z rzędu dodatni wynik uzyskany dla naszego kraju i jednocześnie najwyższa prognoza od IV kwartału 2011 r.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Spośród 756 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13% firm, 9% zamierza redukować etaty, a 72% nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4%.

- Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu ManpowerGroup już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat, - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Pracodawcy, korzystając ze sprzyjającej koniunktury, coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing procesów i funkcji. Te coraz bardziej doceniane przez firmy w Polsce rozwiązania zwiększają efektywność przedsiębiorstw, co w dobie niezwykle konkurencyjnej gospodarki jest bardzo istotne. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców będzie w najbliższym roku stopniowo rósł, - dodaje Iwona Janas.

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+20%) oraz Produkcja przemysłowa (+14%). Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to Restauracje/ Hotele (+12%) oraz Handel detaliczny i hurtowy (+11%). Dodatnie wyniki odnotowano również dla sektorów Budownictwo (+7%), Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+5% dla obu), a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+2%). Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-9%) oraz Instytucje sektora publicznego (-2%).

fot. mat. prasowe

Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy

Największa liczba respondentów ocenia, że całkowite zatrudnienie pozostanie na dotychczasowym poziomie.


- Poprawa dynamiki rynku pracy odzwierciedla sytuację polskiej gospodarki, która jest w coraz lepszej kondycji, - stwierdza Iwona Janas i dodaje - Prognozy zatrudnienia dla Polski, niemalże we wszystkich badanych w Barometrze Manpower branżach, w nadchodzących kwartale są zdecydowanie optymistyczne. Korzystny klimat wzmacnia też fakt, że Polska nadal pozostaje krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych. Przekłada się to na tworzenie nowych miejsc pracy, głównie w sektorach usług biznesowych, badawczo-rozwojowym a także spożywczym i motoryzacyjnym. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów będzie wysokie.

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost prognozy odnotowano dla sektorów Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, o 11 punktów procentowych, a także dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 10 punktów procentowych. Zauważalnej poprawie uległy również prognozy w sektorach Restauracje/ Hotele, Produkcja przemysłowa oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (odpowiednio o 7, 6 i 5 punktów procentowych). Pogorszenie prognozy zatrudnienia odnotowano w trzech sektorach. Największy spadek uzyskano w branżach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, o 15 punktów procentowych, a także Budownictwo, o 7 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Porównanie sektorów

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+20%) oraz Produkcja przemysłowa (+14%).


W zestawieniu rok do roku prognozy są wyższe w ośmiu z 10 badanych branżach. Dynamiczny wzrost odnotowała Produkcja przemysłowa, o 18 punktów procentowych, a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Budownictwo, odpowiednio o 16 i 13 punktów procentowych. Znacznej poprawie uległa również prognoza dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 11 punktów procentowych, a także dla sektora Restauracje/ Hotele, o 10 punktów procentowych. Pogorszenie prognozy nastąpiło w dwóch sektorach: Instytucje sektora publicznego oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, odpowiednio o 6 i 5 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Perspektywy zatrudnienia na świecie w Q1 2014

Najbardziej pozytywne sygnały dotyczące planów zwiększania zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. płyną z Tajwanu (+39%), Indii (+33%) i Nowej Zelandii (+21%).


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • beata-skrzypiec / 2013-12-11 15:21:22

    co ja o tym myślę? A co ma myśleć kobita po 26 latach pracy , pracy ciężkiej , pracy na produkcji w prężnej firmie (bardzo znanej), pracy w której ocena jej kompetencji opisywana była powyżej oceny oczekiwanej , pracy w której wykonywała obowiązki (po przeszkoleniach) powyżej swoich wymagań , pracy z której wychodziła godzinę a nawet więcej po czasie(niepłatne), pracy w której czasami wyjście do toalety graniczyło z lada wyzwaniem.............................a w dowód usatysfakcjonowania wręczono jej na gwiazdkę WYPOWIEDZENIE WARUNÓW PRACY , ZMIANĘ Z CAŁEGO ETATU NA 1/2 ZA CAŁE 780 ZŁ NETTO .....................I PYTACIE CO JA MYŚLĘ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: