eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005

2005-07-26 01:25

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005


2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w lipcu pozytywnie (plus 20), lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 18). Wśród badanych przedsiębiorstw 33% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 13% - jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 31% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe oraz bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Prognozy portfela zamówień oraz przyszłej produkcji są również optymistyczne, choć ostrożniejsze niż w czerwcu.

Mimo utrzymujących się opóźnień płatności, bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych nieznacznie się poprawia. Jej poprawa w najbliższych miesiącach może być bardziej odczuwalna.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż prognozowano przed miesiącem. Przewiduje się również zwiększenie zatrudnienia w budownictwie, choć w skali mniejszej niż prognozowano w czerwcu.

W lipcu 2,2% jednostek nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w czerwcu br. 1,4%, w lipcu ub. roku 1,5%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z: konkurencją ze strony innych firm (w lipcu bieżącego roku barierę tę zgłasza 76% przedsiębiorstw wobec 74% przed miesiącem i w lipcu ub. roku), niedostatecznym popytem (51% badanych przedsiębiorstw w lipcu br. wobec 52% w czerwcu br. i 60% w lipcu ub. roku), kosztami zatrudnienia (47% badanych przedsiębiorstw w lipcu br. wobec 44% przed miesiącem i 37% w lipcu ub. roku) i kosztami finansowej obsługi działalności (40% w lipcu br. wobec 41% przed miesiącem i 46% w lipcu ub. roku).

W porównaniu z lipcem ubiegłego roku najbardziej zmniejszyło się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem, kosztami materiałowymi, trudnościami z uzyskaniem kredytów i kosztami finansowej obsługi działalności, natomiast najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia.

W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 18% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

3. Handel detaliczny

W lipcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 7 wobec minus 5 w ubiegłym miesiącu). Wśród badanych przedsiębiorstw 16% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 23% – jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 17% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ograniczenia bieżącej sprzedaży są nieznacznie większe niż notowano przed miesiącem, powoduje to utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Przewidywania dotyczące przyszłej sprzedaży są pesymistyczne, gorsze od prognoz sprzed miesiąca. W konsekwencji nadal będzie się utrzymywać trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Utrzymuje się nadmiar bieżących zapasów towarów. Powoduje to, że przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w nieznacznie większym stopniu, aniżeli przewidywano przed miesiącem. Przedsiębiorcy zgłaszają wzrost bieżących cen towarów, wolniejszy od sygnalizowanego w czerwcu. W najbliższych miesiącach przewidziany jest natomiast szybszy wzrost cen w porównaniu do prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. Skala zwolnień pracowników może być zbliżona do przewidywań z czerwca.

Oceny koniunktury we wszystkich branżach handlu detalicznego są negatywne. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie - minus 25 (minus 27 przed miesiącem). Wskaźnik koniunktury w branży pojazdy samochodowe wynosi minus 7 (minus 4 w czerwcu), w branży żywnościowej - minus 6 (minus 7 przed miesiącem). Najmniej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd, dla której wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3 (minus 8 w czerwcu).

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

I półrocze 2005 wg GUS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: