eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005

2005-07-26 01:25

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005


Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury bardzo optymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Przy bardzo optymistycznych przewidywaniach przyszłego portfela zamówień, producenci w większym stopniu niż w czerwcu rozszerzają bieżącą produkcję. Jej wzrost planowany na następne miesiące będzie też większy niż prognozowano w czerwcu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Producenci sygnalizują nieco mniejsze niż w czerwcu opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że nie odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne niż przedstawiano w czerwcu. Dyrektorzy sygnalizują możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia, mniejszych niż prognozowano w poprzednim miesiącu. Ceny mogą wzrosnąć na niewielką skalę.

W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest optymistycznie, podobnie jak w czerwcu. Dalszy wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że producenci w większym stopniu niż przed miesiącem rozszerzają bieżącą produkcję. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, choć ostrożniejsze od przedstawionych w czerwcu. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Wraz z malejącymi opóźnieniami napotykanymi przy ściąganiu należności od kontrahentów, zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, zbliżona do prognozowanej przed miesiącem. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie tylko zmniejszyć zatrudnienie. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą się nadal obniżać, choć w stopniu nieco mniejszym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę korzystnie, choć ostrożniej niż przed miesiącem. Wiąże się to przede wszystkim z pogorszeniem bieżącej sytuacji finansowej, zarówno w zakresie terminowego regulowania zobowiązań finansowych, jak i możliwości ściągania należności od kontrahentów. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal pozytywne, jednak mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Mimo niewielkiego ograniczenia bieżącego portfela zamówień producenci rozszerzają bieżącą produkcję w skali większej niż w czerwcu, co wynika z oczekiwanego wzrostu przyszłego portfela zamówień. Utrzymują się korzystne prognozy produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za nadmierny. Dyrektorzy nie przewidują zmian w zakresie zatrudnienia. Zamierzają obniżyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej.

Producenci mebli oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w czerwcu. Na skutek mniejszego niż w czerwcu ograniczania bieżącego portfela zamówień, producenci zmniejszają tylko nieznacznie skalę bieżącej produkcji. Zwiększa się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost zarówno portfela zamówień, jak i produkcji, choć na skalę mniejszą niż przewidywały prognozy przed miesiącem. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane bez opóźnień, przedsiębiorcy z większymi niż w czerwcu trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej, choć ostrożniejsze od przedstawionych w czerwcu, charakteryzują się niewielkim optymizmem. Dyrektorzy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie w stopniu mniejszym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny mebli mogą się obniżyć.

Producenci wyrobów włókienniczych oceniają swoją koniunkturę w lipcu pesymistycznie, choć lepiej niż w zeszłym miesiącu. Mniej pesymistyczne są oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie przewidywania są korzystne i lepsze niż przed miesiącem. Nieznacznie obniża się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż pogarszają się możliwości ściągania należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z mniejszymi trudnościami niż w czerwcu regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej nie są tak pesymistyczne jak przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają utrzymać dotychczasową skalę redukcji zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą być nadal znacznie obniżane.

W lipcu 4,4% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w II kwartale 2005 r. odsetek ten wyniósł 4,0%, przed rokiem – 4,6%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (61% przedsiębiorstw wobec 60% w II kwartale br. i 56% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 59% przedsiębiorstw wobec 58% w II kwartale br. i 54% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (47% przedsiębiorstw wobec 44% w II kwartale br. i 50% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (44% przedsiębiorstw wobec 44% w II kwartale br. i 51% przed rokiem), niedostateczny popyt zagraniczny (35% przedsiębiorstw wobec 36% w II kwartale br. i 29% przed rokiem). Częściej niż w II kwartale bieżącego roku przedsiębiorcy sygnalizują bariery wynikające z niedostatecznego popytu zagranicznego i krajowego oraz z wysokich obciążeń na rzecz budżetu. Najbardziej znacząco zmniejsza się uciążliwość bariery związanej z niejasnymi przepisami prawnymi (44% wobec 51% w II kwartale).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

I półrocze 2005 wg GUS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: