eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dziecko w sieci: kontrola rodzicielska bardzo ważna

Dziecko w sieci: kontrola rodzicielska bardzo ważna

2013-08-30 10:40

Dziecko w sieci: kontrola rodzicielska bardzo ważna

Dziecko w sieci © fot. mat. prasowe

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny, a młodzi użytkownicy komputerów zaczną intensywnie korzystać z internetu, szukając informacji i wykorzystując zasoby online do odrabiania prac domowych oraz nauki. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali dla rodziców kilka porad, które zapewnią, że dzieci unikną zagrożeń online i nie będą odciągane od swoich obowiązków przez „nienaukowe” strony WWW.

Przeczytaj także: Dziecko w sieci: groźne portale społecznościowe

Skuteczna ochrona młodych użytkowników internetu przez zagrożeniami oraz wykorzystywaniem nadmiernej ilości czasu na zagadnienia niezwiązane z nauką powinna obejmować trzy kategorie.

1. Kontrola rodzicielska. Dzieci są coraz bardziej zaawansowane technicznie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w większości rodzin to właśnie młodzi ludzie najsprawniej posługują się komputerami, smartfonami i internetem. Rodzicom trudno jest zatem zapanować nad tym, co ich dzieci robią przed monitorem. Z pomocą przychodzi funkcja kontroli rodzicielskiej, która pozwala ograniczyć treści, do których młody człowiek ma dostęp, czas korzystania z komputera i internetu, a także zdefiniować rodzaje plików, które mogą być pobierane. Funkcjonalność taka wbudowana jest w większość dobrych produktów antywirusowych, np. Kaspersky Internet Security.

fot. mat. prasowe

Dziecko w sieci

Każdy rodzic powinien pamiętać, że zastosowanie środków technicznych, takich jak programy antywirusowe czy kontrola rodzicielska, to tylko początek i samo w sobie nie rozwiąże problemu


2. Ochrona przed kradzieżą. Dorośli i dzieci na całym świecie coraz częściej korzystają z internetu przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Szkoły nie są wyjątkiem – na korytarzach często można zobaczyć młodych ludzi, którzy wpatrują się w swoje smartfony. Ponadto, niektóre szkoły udostępniają uczniom tablety jako pomoc naukową. Niestety jednak, w tak zatłoczonym miejscu jak szkolny korytarz, małe urządzenie mobilne może zostać łatwo skradzione lub zgubione, co z kolei może prowadzić do kradzieży tożsamości. Rodzice powinni się upewnić, że smartfony i tablety, z których korzystają ich dzieci, są chronione przy użyciu funkcji antykradzieżowych. Dzięki instalacji narzędzia takiego jak Kaspersky Mobile Security możliwe jest zdalne zniszczenie danych zapisanych w urządzeniu mobilnym, odnalezienie sprzętu, a nawet zrobienie zdjęcia złodziejowi.

3. Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem. Im więcej czasu dzieci spędzają z internecie, niezależnie od tego, czy używają do tego komputerów czy urządzeń mobilnych, tym większe jest prawdopodobieństwo ataku szkodliwych programów. Dlatego sprzęt wykorzystywany przez dziecko powinien być zabezpieczony przy użyciu skutecznego i wszechstronnego pakietu antywirusowego.

Każdy rodzic powinien pamiętać, że zastosowanie środków technicznych, takich jak programy antywirusowe czy kontrola rodzicielska, to tylko początek i samo w sobie nie rozwiąże problemu. Nic nie zastąpi poważnej rozmowy z dziećmi, w czasie której zapoznają się one z potencjalnymi zagrożeniami internetowymi. Młodzi ludzie powinni także dowiedzieć się, jakie informacje można bezpiecznie udostępniać w internecie, a jakie nigdy nie powinny się tam znaleźć (np. aktualne miejsce przebywania, adres domowy, numer telefonu itp.).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • karolina67 / 2016-03-13 12:08:18

    Niektórzy rodzice korzystają nawet z tego typu programów by kontrolowac komputery i telefony swoich dzieci: www_alfatronik_com_pl/spyphone-android-rec-p-298.html ktos z Was korzystał? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: