Kontrola rodzicielska mało popularna
2012-07-09 10:38

Kontrola rodzicielska © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mobilna kontrola rodzicielska
Warto tu również wspomnieć o obniżaniu się wieku użytkowników Internetu: z komputerów i nowoczesnych smartfonów coraz częściej korzystają dzieci w wieku szkolnym. Jednocześnie co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do Internetu.Spora część ankietowanych obawia się, że ich dzieci mogą zostać skrzywdzone przez ludzi spotkanych na czacie lub portalach społecznościowych – problem ten wskazało 10% respondentów, co czyni go drugą największą obawą dotyczącą internetu. Obawy te są uzasadnione: 53% użytkowników uważa molestowanie wirtualne za poważny problem. Niektórzy złapali już swoje dzieci na przeglądaniu zakazanej treści (9%) lub wysyłaniu osobistych informacji nieznajomym (4%). Ogólnie jednak niepokojące jest to, że rodzice nie robią więcej, aby pomóc swoim dzieciom czerpać jak największe korzyści z Internetu bez niepotrzebnego ryzyka.
fot. mat. prasowe
Kontrola rodzicielska
Co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do internetu
Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom Internetu jest bardzo proste - mając odpowiednie oprogramowanie, rodzice nie muszą nieustannie spoglądać swoim dzieciom przez ramię, gdy są online. Rynek oprogramowania oferuje wiele rozwiązań, które automatycznie monitorują, kto korzysta z komputera lub Internetu oraz w jaki sposób. Funkcjonalność ta jest dostępna jako niezależne oprogramowanie lub w ramach większego pakietu bezpieczeństwa – funkcję taką pełni na przykład moduł kontroli rodzicielskiej w programie Kaspersky Internet Security 2012. Jedyną rzeczą, którą troskliwy rodzic musi zrobić, to stworzyć konto dla swojego dziecka na komputerze domowym oraz wybrać ustawienia dla tego modułu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Oprócz komputerów osobistych ochrony wymagają również urządzenia mobilne. Według tego samego badania około połowa respondentów wykorzystuje swoje tablety (46%) i smartfony (47%) do komunikacji na portalach społecznościowych.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Kontrola rodzicielska - statystyki III-VIII 2012
-
Dzieci w sieci a cyberprzemoc
-
Dzieci w sieci: krzywdy seksualne to codzienność
-
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci
-
Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?
-
Dziecko w sieci: kontrola rodzicielska bardzo ważna
-
Dziecko w sieci: groźne portale społecznościowe
-
Dziecko w sieci ogląda pornografię
-
Dziecko w sieci a cybernękanie
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)