eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kontrola rodzicielska mało popularna

Kontrola rodzicielska mało popularna

2012-07-09 10:38

Kontrola rodzicielska mało popularna

Kontrola rodzicielska © fot. mat. prasowe

W Internecie czai się wiele zagrożeń, a dzieci często nie są odpowiednio przygotowane do tego, aby stawić im czoła. Mimo to wielu rodziców nadal lekceważy kwestię ochrony najmłodszych użytkowników internetu: według statystyk pochodzących z badania Harris Interactive przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab wśród około 9 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Europy w okresie luty-marzec 2012 r., tylko 5% użytkowników traktuje priorytetowo ochronę swoich dzieci przed treściami dla dorosłych.

Przeczytaj także: Mobilna kontrola rodzicielska

Warto tu również wspomnieć o obniżaniu się wieku użytkowników Internetu: z komputerów i nowoczesnych smartfonów coraz częściej korzystają dzieci w wieku szkolnym. Jednocześnie co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do Internetu.

Spora część ankietowanych obawia się, że ich dzieci mogą zostać skrzywdzone przez ludzi spotkanych na czacie lub portalach społecznościowych – problem ten wskazało 10% respondentów, co czyni go drugą największą obawą dotyczącą internetu. Obawy te są uzasadnione: 53% użytkowników uważa molestowanie wirtualne za poważny problem. Niektórzy złapali już swoje dzieci na przeglądaniu zakazanej treści (9%) lub wysyłaniu osobistych informacji nieznajomym (4%). Ogólnie jednak niepokojące jest to, że rodzice nie robią więcej, aby pomóc swoim dzieciom czerpać jak największe korzyści z Internetu bez niepotrzebnego ryzyka.

fot. mat. prasowe

Kontrola rodzicielska

Co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do internetu


Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom Internetu jest bardzo proste - mając odpowiednie oprogramowanie, rodzice nie muszą nieustannie spoglądać swoim dzieciom przez ramię, gdy są online. Rynek oprogramowania oferuje wiele rozwiązań, które automatycznie monitorują, kto korzysta z komputera lub Internetu oraz w jaki sposób. Funkcjonalność ta jest dostępna jako niezależne oprogramowanie lub w ramach większego pakietu bezpieczeństwa – funkcję taką pełni na przykład moduł kontroli rodzicielskiej w programie Kaspersky Internet Security 2012. Jedyną rzeczą, którą troskliwy rodzic musi zrobić, to stworzyć konto dla swojego dziecka na komputerze domowym oraz wybrać ustawienia dla tego modułu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Oprócz komputerów osobistych ochrony wymagają również urządzenia mobilne. Według tego samego badania około połowa respondentów wykorzystuje swoje tablety (46%) i smartfony (47%) do komunikacji na portalach społecznościowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: