eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

2014-02-21 11:28

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie? © Voyagerix - Fotolia.com

Firma ESET, znana z rozwiązań antywirusowych do ochrony komputerów i urządzeń mobilnych, sprawdziła jak rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie. Na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 1000 brytyjskich rodziców dzieci w wieku od 5 do 18 lat, ustalono, że ponad połowa pytanych nie kontroluje tego w jaki sposób ich pociechy korzystają z urządzeń podłączonych do sieci. Ci sami rodzice uznają, że dziecko może korzystać z Internetu bez nadzoru już od ... 10 roku życia.

Przeczytaj także: Dziecko w sieci: kontrola rodzicielska bardzo ważna

Według badań zrealizowanych przez firmę ESET 77% brytyjskich rodziców kupiło w ubiegłym roku swoim dzieciom co najmniej jedno urządzenie, które może łączyć się z siecią. Tylko 45% osób z tej grupy przyznało, że wykorzystuje na tych urządzeniach funkcję kontroli rodzicielskiej, dostarczaną przez system, program antywirusowy lub dostawcę Internetu. Funkcja ta pozwala definiować do jakich treści dzieci mają mieć dostęp w sieci. Zaskakujące wydaje się to, że pytani przez ESET rodzice uznali, że dziecko, które ukończy 10 lat może samodzielnie korzystać z Internetu bez żadnego nadzoru. Takie podejście wydaje się dość lekkomyślne, zwłaszcza, że jeden na czterech ankietowanych przyznał, że nigdy nie rozmawiał ze swoim dzieckiem o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Dodatkowo niemal co drugi rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego pociecha ukrywa przed nimi to co naprawdę robi w Internecie. Dlaczego zatem rodzice nie rozmawiają z dziećmi o tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewielka wiedza dorosłych o sieci, serwisach społecznościowych, czy nawet o możliwościach smartfonów i tabletów - 30% ankietowanych przez firmę ESET przyznało, że nie czuje się na siłach lub nie wie jak nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

Na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 1000 brytyjskich rodziców dzieci w wieku od 5 do 18 lat, ustalono, że ponad połowa pytanych nie kontroluje tego w jaki sposób ich pociechy korzystają z urządzeń podłączonych do sieci.


Specjaliści zwracają uwagę, że dzieci korzystające z sieci bez nadzoru mogą paść ofiarą stalkingu, czy też natrafić na treści przeznaczone dla dorosłych. Nie trudno również o sytuację, w której pociecha nieświadomie łamie prawo pobierając, a później udostępniając w sieci piracką kopię gry lub filmu. Problemem może być również wplątanie się dziecka w kłopotliwą sytuację, zapoczątkowaną wysłaniem nowo poznanej osobie swoich roznegliżowanych zdjęć. Brak kontroli rodziców nad poczynaniami dzieci w Internecie może również doprowadzić do zainfekowania komputera wirusem, który zaszyfruje wszystkie pliki na dysku danej maszyny, w tym zdjęcia i dokumenty rodziców z kilku ostatnich lat.

Jak zapanować nad aktywnością dzieci w sieci? Jak podkreślają eksperci, nic nie zastąpi szczerych i regularnych rozmów z dzieckiem. Warto jednak dodatkowo założyć w systemie osobne konto dla pociechy z ograniczonymi uprawnieniami i zabezpieczyć komputer za pomocą jednego z dostępnych na rynku pakietów bezpieczeństwa z funkcją kontroli rodzicielskiej. W podobny sposób można zabezpieczyć również smartfon czy tablet, instalując aplikację, która zablokuje możliwość wysyłania i odbierania wiadomości MMS od nieznanych osób. Nie można przy tym zapomnieć by wszystkie wprowadzone ustawienia zabezpieczyć hasłem. Bezpłatne wersje testowe pakietów bezpieczeństwa producenci zwykle udostępniają na swoich stronach - robi tak m.in. firma ESET na www.eset.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • dziecko w internecie

    karolina67 / 2016-03-06 22:06:01

    Ja kontroluje komputer i telefon swojego 12-letniego syna. Wgrałam w jego telefon oprogramowanie typu Spyphone (kupiłem je w Alfatronik) i teraz mam dostep do jego wszystkich rozmów tel i smsów. Ogólne jestem przeciwniczką podśłuchiwania, no ale tu chodzi o dobro mojego dzieciaka. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Bezpieczne dziecko

    Madziszek / 2016-04-10 20:56:19

    Internet staje się bezpieczny gdy my rodzice uczymy nasze dzieci jak z niego korzystać. Jest duzo pomocy w intenrecie dla młodych rodziców.Dobre jest tez od czasu do czasu sprawdzenie czym nasze dziecko sie zajmuje maluch głównie zajmują sie graniem lub ogladaniem filmików fb to wiadomo dla starszych już... ale też mozna go zastąpic aplikacją Baby fame która służy do publikacji zdjęć i filmów ale nie ma np opcji wiadomości ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: