eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Trójmiasto: sektor BPO napędza rynek biurowy

Trójmiasto: sektor BPO napędza rynek biurowy

2013-07-04 11:19

Trójmiasto: sektor BPO napędza rynek biurowy

Gdańsk © fot. mat. prasowe

CBRE, największa na świecie firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, wspólnie z Invest in Pomerania zajmującą się obsługą inwestorów w regionie oraz firmą Randstad, dostawcą rozwiązań HR, opublikowały przewodnik dla inwestorów Trójmiasto Investors' Guide 2013.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: Warszawa przyciąga inwestorów

„Celem przewodnika jest przedstawienie przedsiębiorcom ogromnego potencjału tego regionu oraz możliwości rozwoju, jaki oferuje firmom planującym inwestycje w województwie pomorskim. Dostrzegamy potrzebę wsparcia inwestorów rozwijających swoją działalność w Trójmieście i okolicach, stąd zawarliśmy w nim informacje dotyczące rozwoju infrastruktury, dostępności wykwalifikowanej kadry, zachęt dla inwestorów ze strony władz państwowych i regionalnych, jak i omówienie sytuacji na rynkach biurowym i magazynowym” – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu analiz i badań rynku CBRE.

Infrastruktura i potencjał gospodarczy

Region oferuje liczne zachęty dla przedsiębiorstw planujących tu inwestycje. Dzięki akcesji Polski do Unii Europejskiej dostępne jest wsparcie w postaci dotacji z funduszy europejskich, a polski rząd udziela inwestorom grantów na tworzenie miejsc pracy oraz inwestycje w środki trwałe. W województwie pomorskim działają też specjalne strefy ekonomiczne, zapewniające pomoc firmom, które gotowe są na przynajmniej pięcioletnią inwestycję o wartości 100 tysięcy euro lub więcej. Potencjalni inwestorzy mogą także liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz dostęp do programu stypendialnego dla absolwentów w kwocie do 30 tysięcy złotych na osobę.

„Województwo pomorskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w kraju, a Trójmiasto to trzeci najszybciej rosnący rynek regionalny po Wrocławiu i Krakowie. To kluczowy ośrodek gospodarczy w północnej Polsce, o prężnie rozwijającej się infrastrukturze komunikacyjnej, dzięki której aglomeracja odgrywa ważną rolę w sektorze transportu, łącząc północną i zachodnią część Europy z jej częścią centralną i południową. To doskonałe miejsce dla rozwoju branży logistycznej, m.in. dzięki obecności dwóch portów dalekomorskich i wysokiej klasy terminali kontenerowych. Rozbudowa lotniska, autostrady A1 oraz dróg miejskich to tylko niektóre ze zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji, planowane są też kolejne” – powiedział Marcin Piątkowski, Dyrektor Invest in Pomerania.

Rynek pracy

Trójmiejski rynek pracy rozwija się dynamicznie. Charakteryzuje się dużymi zasobami wykwalifikowanych i kompetentnych pracowników, niższymi niż w miastach podobnej wielkości kosztami pracy oraz wysoką jakością życia, co powoduje, że aglomeracja trójmiejska jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla inwestorów. Istotnym elementem, analizowanym dogłębnie przez inwestorów budujących nowe organizacje, są koszty pracy, które mają znaczny udział w całości kosztów działalności operacyjnej, stąd m.in. atrakcyjność regionu. Inwestorzy już obecni w Trójmieście także widzą jego potencjał – w najbliższym czasie zwiększać zatrudnienie mogą m.in. WNS, Bayer, Metsa, jak również Rockwell czy Weyerhaeuser.

fot. mat. prasowe

Gdańsk

Na trójmiejskim rynku biurowym i magazynowym wiele się dzieje. Rok 2012 przyniósł rekord pod względem ilości powierzchni biurowej wynajętej w Trójmieście.


„W aglomeracji trójmiejskiej mieszka prawie 1,2 miliona ludzi, z czego ponad 70% to osoby w wieku produkcyjnym. Jest to znaczny potencjał ludzki, który wiele zawdzięcza m.in. prężnie działającym uczelniom wyższym. W 2012 roku w 28 placówkach studiowało tu ponad 100 tysięcy studentów. Uczelnie chętnie współpracują z przedsiębiorstwami dostarczając wykształconych, otwartych na świat i zdobywanie wiedzy absolwentów, co powoduje, że coraz częściej lokują się tutaj m.in. firmy z sektora outsourcingu. W tym sektorze pracuje w Trójmieście około 15.000 specjalistów i menedżerów z kilkuletnim doświadczeniem w danej dziedzinie, a sektor inżynieryjny (firmy produkcyjne, R&D, IT) zatrudnia ok. 10.000 inżynierów na różnych stanowiskach. To ogromny potencjał, bez którego żadne z biznesowych przedsięwzięć nie miałoby szans na udaną realizację.” – powiedziała Magdalena Celmer, Regional Manager w Randstad Polska.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: