eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2013

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2013

2013-05-28 13:51

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2013

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA wzrosła © xy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym kwartale 2013 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) wyniosła 32,7 mld euro, co oznacza wzrost o 15,7% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. W ujęciu rocznym wolumen obrotów wzrósł w stosunku do poprzedniego roku o 4,4% do 136,7 mld euro. Jednak w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 r. wartość transakcji zmniejszyła się o 24,8%, ale z reguły obroty w pierwszych miesiącach roku są niższe niż pod koniec roku - średnio o 25% w ostatnich pięciu latach.
Wzrostowi aktywności inwestycyjnej sprzyja większa dostępność finansowania dłużnego i kapitałowego. Jednak wskutek ograniczonej podaży najlepszych aktywów oraz rosnących cen wielu inwestorów zaczyna poszukiwać okazji inwestycyjnych na innych rynkach i wśród innych produktów inwestycyjnych.

Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W pierwszych miesiącach bieżącego roku w dużym stopniu utrzymało się ożywienie aktywności inwestycyjnej rozpoczęte w czwartym kwartale 2012 r., jednak nastąpiła niewielka zmiana zachowań inwestorów. Główne rynki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i znacznym udziałem w łącznym wolumenie obrotów, ale wzrasta również znaczenie dywersyfikacji inwestycji oraz skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka. Ponadto w poszukiwaniu większych aktywów takich jak najlepsze centra handlowe inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę także inne regiony oferujące odpowiednie produkty, przyczyniając się do wzrostu aktywności inwestycyjnej na przykład w Europie Środkowej”.

Jan Willem Bastijn dodał: „Obecny kwartał będzie kluczowy dla aktywności na rynku inwestycyjnym w okresie letnim, a także dla wyników za cały rok. Przy dużej dostępności kapitału niespekulacyjnego i rosnącym zainteresowaniu inwestorów oportunistycznych można oczekiwać, że wartość transakcji na rynku inwestycji w nieruchomości wzrośnie w porównaniu z 2012 r. o 4% do 136 mld euro”.

fot. xy - Fotolia.com

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA wzrosła

W pierwszym kwartale 2013 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) wyniosła 32,7 mld euro, co oznacza wzrost o 15,7% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r.


„Wielka trójka” (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów i odnotowała wzrost obrotów w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. o 32% oraz udziału w rynku z 57% do 64%. W pierwszym kwartale bieżącego roku kraje nordyckie dotknął spadek obrotów wskutek niewystarczającej podaży i rosnących cen w Szwecji, którego nie zrównoważyły wzrosty inwestycji w Danii. Wśród poszczególnych państw najwyższy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano właśnie w Danii oraz w Niemczech, Rosji, Czechach i na Węgrzech, a także w Luksemburgu i Holandii. Wolumen transakcji wzrósł również w Irlandii i Grecji, przy umiarkowanym poziomie aktywności we Włoszech i niskich obrotach w Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Natomiast RPA i kraje Bliskiego Wschodu odnotowały spadek inwestycji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. o 40% wskutek niepewnej sytuacji w tych regionach.

W pierwszym kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji w sektorze nieruchomości magazynowych wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 77%, a ich udział w rynku wzrósł z 8% w 2012 r. do 11,4% - najwyższego poziomu od 2010 r. Wynika to w szczególności z zawarcia szeregu transakcji w Europie Środkowej, Francji, Niemczech i Holandii, dążenia do zwiększania efektywności łańcucha dostaw, a także rosnącego zainteresowania inwestorów tym sektorem, który może zyskać na rozwoju handlu internetowego.

fot. mat. prasowe

Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości

„Wielka trójka” (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów i odnotowała wzrost obrotów w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. o 32% oraz udziału w rynku z 57% do 64%.


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: