eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 26/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 26/2013

2013-06-30 11:04

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 25/2013

  • Według raportu UNCTAD w 2012 w dziesiątce krajów najwięcej inwestujących zagranicą były (w kolejności od 1 do 10): USA (329 mld dolarów) , Japonia (123), Chiny (84), Hongkong (84), Wielka Brytania (71), Niemcy (67), Kanada (54), Rosja (51), Szwajcaria (44) i Brytyjskie Wyspy Dziewicze (42). Wśród dziesiątki największych beneficjentów BIZ na świecie byli: USA (168 mld dolarów), Chiny (121), Hongkong (75), Brazylia (65), Brytyjskie Wyspy Dziewicze (65), Wielka Brytania (62), Australia (57), Singapur (57), Rosja (51) i Kanada (45).
  • Rosyjska firma państwowa Rosneft zawarła z Chinami umowę na dostawy 365 mln ton ropy naftowej w okresie 25 lat wartą około 270 mld USD.Rosja już teraz dostarcza Chinom 15 milionów ton ropy naftowej rocznie za pośrednictwem rurociągu azjatyckiego. Zapowiedziano, że Rosneft otrzyma od Chin nawet 30 mld USD w formie przedpłat w ramach tej umowy.Rosneft i rosyjski monopolista w branży przesyłu ropy Transneft uzyskały w 2009 roku od Chin pożyczkę w kwocie 25 mld USD, kiedy Transneft budował ropociąg ze wschodniej Syberii do wybrzeża Pacyfiku.
  • Według Departamentu Handlu wzrost gospodarczy w USA wyniósł 1,8% kw/kw (w ujęciu zanualizowanym) w I kw. 2013 roku. W IV kw. 2012 r. PKB wzrósł w tym ujęciu 0,4%, a w III kw. - o 3,1%.
  • Kontynuowane są pozytywne tendencje w japońskiej gospodarce. Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu poinformowało, że sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w maju 2013 r. o 1,5 proc. m/m, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc. i jest to drugi z kolei miesiąc wzrostu sprzedaży w ujęciu m/m.Licząc r/r sprzedaż wzrosła o 0,8 proc., po spadku poprzednio o 0,2 proc.Sprzedaż r/r spadała przez poprzednie 4 miesiące.
  • Warto dodać, że wśród dziesiątki największych beneficjentów BIZ na świecie byli: USA (168 mld dolarów), Chiny (121), Hongkong (75), Brazylia (65), Brytyjskie Wyspy Dziewicze (65), Wielka Brytania (62), Australia (57), Singapur (57), Rosja (51) i Kanada (45).
  • W Japonii stopa bezrobocia w maju 2013 r. wyniosła 4,1 proc. wobec 4,1 proc. w kwietniu i w marcu. W lutym było to 4,3 proc.
  • Po komentarzach Fed o możliwym ograniczeniu QE, globalni inwestorzy przyspieszyli tempo wycofywania środków z rynków wschodzących.Z raportu EPFR wynika, że w tygodniu kończącym się w środę 26 czerwca z funduszy obligacji rynków wschodzących wycofano 5,6 mld USD, a z funduszy akcji rynków wschodzących 5,8 mld USD, co daje odpowiednio 2,4 i 0,8 proc. wartości aktywów netto. Eksperci zwracają uwagę, że odpływy z funduszy obligacji rynków wschodzących były największe w historii badania (to drugi największy odpływ miał miejsce we wrześniu 2011 r., kiedy wycofano 3,2 mld USD).
  • Damaszek uważa, że kraje zachodnie prowadzą dziś wobec Syrii wojnę handlową i finansową. Iran, Rosja i Chiny dostarczają Syrii co miesiąc ropę o wartości 500 mln dolarów i przedłużają linie kredytowe dla Damaszku. Te trzy kraje pomagają Syrii politycznie, wojskowo i także gospodarczo. Iran przyznał Syrii nieograniczoną linię kredytową na zakup żywności i produktów naftowych.Rząd syryjski oskarża Zachód o skoordynowane działania, których celem jest osłabienie syryjskiej waluty (np.poprzez kierowanie do krajów sąsiednich, Libanu i Jordanii, dużej ilości funtów syryjskich).W tej sytuacji Syria wycofała się ze stosowania w handlu walut zachodnich i używa w transakcjach walut rosyjskiej, chińskiej i irańskiej.
  • Zastępowanie zamykanych elektrowni węglowych w USA małymi reaktorami jądrowych jest najnowszą koncepcją energetyczną.Nakłady inwestycyjne na realizację mPower są znacznie niższe niż dla dużych reaktorów, powinny być rzędu 1,5 mld euro dla podstawowej konfiguracji, czyli instalacji składającej się z dwóch reaktorów o mocy do 180 MW każdy. To znacznie mniej niż cena klasycznego dużego reaktora.Cały reaktor wraz z innymi kluczowymi elementami, jak wytwornica pary czy pompy, jest zamknięty w jednym zbiorniku o długości 25 m i średnicy 4 m.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Jeszcze niedawno Chiny były największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Teraz stają się jednym z głównych inwestorów w świecie. W rankingu największych inwestorów w 2011 roku Chiny były na szóstym miejscu, a w 2012 roku zajęły już miejsce trzecie. Warto przyglądnąć się polityce inwestycyjnej Chin tak wewnętrznej, jak i nakierowanej na zewnątrz, bo że Pekin dysponuje olbrzymimi możliwościami finansowymi, to już wiemy...

Z rocznego raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD, ang. United Nations Conference on Trade and Development) wynika, że Chiny są najszybciej rozwijającym się dawcą inwestycji zagranicznych, ale też, że są w tym zakresie krajem najbardziej obiecującym. Jeszcze w 2011 pod względem swego udziału w globalnym rynku bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) kraj ten był na szóstym miejscu w świecie. W nowym raporcie za 2012 rok znalazły się już na miejscu trzecim. Prognozy przewidują dalszą progresję, bo Chiny z roku na rok zwiększają ilość środków przeznaczonych na inwestycje, podczas gdy większość krajów je ogranicza.

Z analizy struktury chińskich inwestycji w ostatnich latach wynika, że skoncentrowano się na zagranicznych inwestycjach bazujących na chińskich funduszach państwowych w możliwość pozyskania surowców naturalnych i strategicznych aktywów.

W chińskiej polityce inwestycyjnej nie mniej ważne są działania skierowane na pozyskanie zaawansowanych technologii i znanych marek, a ma to na celu wsparcie własnego przemysłu. Widać to po inwestycjach na rynku amerykańskim i w krajach rozwiniętych.

Teraz Chiny zwiększając inwestycje za granicą coraz więcej kapitału przeznaczają na zagraniczne projekty infrastrukturalne, które dają im pewną stopę zwrotu, rozłożoną na wiele lat.

Warto też zwrócić uwagę na nowy kierunek chińskich inwestycji, którym jest przenoszenie pracochłonnych zakładów produkcyjnych z Chin do krajów Azji Południowo-Wschodniej, w których niższe są koszty pracy i nie trzeba ponosić dużych kosztów na spełnienie obowiązkowych norm ochrony środowiska.

W raporcie UNCTAD za 2012 czołówkę krajów najwięcej inwestujących zagranicą znalazły się: USA (329 mld dolarów) , Japonia (123), Chiny (84), Hongkong (84), Wielka Brytania (71), Niemcy (67), Kanada (54), Rosja (51), Szwajcaria (44) i Brytyjskie Wyspy Dziewicze (42).

Kryzys odbija się na wielkości napływających do Chin bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W 2012 napłynęło do Chin 121 mld USD (spadek o 2 proc. r/r), ale mimo tego spadku jest to drugi wynik po inwestycjach bezpośrednich do USA. Warto jednak dodać, że w dziedzinie średnioterminowych inwestycji Chiny nadal pozostają liderem. W tych inwestycjach w 2012 r. dominują sektory niefinansowe. Zainwestowano w w nich 111,7 mld USD (spadek o 3,7 proc. r/r).

Zwracając uwagę na kierunki rozwoju inwestycji zagranicznych należy zauważyć, że równolegle do zagranicznych inwestycji Chińczycy szybko zwiększają nakłady inwestycyjne na rozwój nowoczesnych gałęzi gospodarczych i sprowadzanie zaawansowanych technologii. Jednym z efektów tych działań jest kontynuowana budowa w Chinach centrów badawczo-rozwojowych (tak z kapitałem zagranicznym, jak i mieszanym). Obecnie w Chinach jest ok. 1800 takich centrów. Nie ulega wątpliwości, że w przyszłości będzie to miało kluczowy wpływ na przemiany struktury chińskiej gospodarki w kierunku branż i produktów zaawansowanych technologicznie.

Warto dodać, że wśród dziesiątki największych beneficjentów BIZ na świecie byli: USA (168 mld dolarów), Chiny (121), Hongkong (75), Brazylia (65), Brytyjskie Wyspy Dziewicze (65), Wielka Brytania (62), Australia (57), Singapur (57), Rosja (51) i Kanada (45).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: