eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 24/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 24/2013

2013-06-16 12:46

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 23/2013

  • Według premiera D. Tuska w 2014 wzrost PKB w wysokości 2,5 proc.oraz inflacja na poziomie 2,4 proc. jest prawdopodobna. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu przyszłorocznego budżetu. Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC uważa, że zarówno tempo wzrostu gospodarczego, jak i założony poziom inflacji są zbyt optymistyczne. Jest to też znacznie powyżej większości wskaźników prognozowanych przez międzynarodowe instytucje jak i przez polskie ośrodki badawcze.
  • Według GUS eksport w czterech pierwszych miesiącach br. wzrósł o 7,4% r/r do 49,4 mld euro, zaś import zmniejszył się o 0,7% r/r do 49,8 mld euro.Ujemne saldo w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień br. wyniosło 0,4 mld euro wobec 4,2 mld euro deficytu rok wcześniej.
  • Według GUS udział Niemiec w polskim eksporcie spadł w pierwszych czterech miesiącach roku. o 0,6 pkt r/r do 25,4%, a udział tego kraju w imporcie spadł o 0,6 pkt i stanowił 21,0% całości. Dodatnie saldo w handlu z Niemcami wyniosło 8,6 mld zł, wobec 4,7 mld zł w analogicznym okresie ub. roku.Udział krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wynosił 81,6% (w tym UE 74,4%), a w imporcie 64,8% (w tym UE 56,9%).
  • Polska na koniec kwietnia posiadała amerykańskie papiery skarbowe warte 30,7 mld USD, wobec 31,2 mld USD na koniec marca. W kwietniu 2012 r. Polska posiadała papiery warte 28,4 mld USD.
  • Według GUS inflacja konsumencka w maju wyniosła 0,5% w ujęciu rocznym (wobec 0,8% w poprzednim miesiącu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%.
  • Z rządowego raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego wynika, że prawie 17,4 mld złotych zarobiły na zarządzaniu naszymi składkami emerytalnymi Powszechne Towarzystwa Emerytalne.Cały raport składa się z trzech części: pierwszej, dotyczącej wpływu OFE na dług publiczny, drugiej, mówiącej o wpływie funduszy na wzrost PKB i trzeciej, dotyczącej konsekwencji istnienia OFE dla emerytów.
  • Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy pozwala na wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Nowe przepisy przewidują, że roczny okres rozliczeniowy mógłby być stosowany, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy". Ustawa zakłada, że nowe zasady rozliczania i rozkładu czasu pracy generalnie mogą zostać wprowadzone w firmie w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi, albo przedstawicielami pracowników. Ustawa pozwala też na stosowanie rozkładów czasu pracy na indywidualny wniosek pracownika.
  • Ministerstwo Finansów chce ograniczyć zakładanie spółek na Słowacji i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dla celów podatkowych. Wkrótce planuje podpisać protokół do umowy polsko-słowackiej oraz renegocjować umowę z Emiratami.
  • Do 3 czerwca w Polsce ukończono 46 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, trwają prace nad kolejnymi trzema, a MŚ rozpatruje 32 nowe wnioski o koncesje węglowodorowe.Według danych z MŚ zabieg szczelinowania hydraulicznego przeprowadzono w 6 odwiertach poziomych i 10 pionowych, a w trzech przeprowadzono procedurę mikroszczelinowania.
  • 108 profesji, podległych 8 resortom, znajdzie się w trzeciej, ostatniej planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości transzy deregulacji, czyli ułatwienia dostępu do zawodów, do wykonywania których jeszcze obecnie potrzeba państwowych uprawnień.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Proponowana przez resort finansów reguła wydatkowa, pozwalająca na dostosowanie wydatków do sytuacji gospodarczej w danym roku jest lepszym rozwiązaniem niż sztywne ograniczenia dotyczące długu i deficytu – uważa prof. Witold Orłowski. Problemem jest jednak możliwość nadużyć.

– Należy zastanowić się, czy lepszą zasadą nie jest reguła fiskalna, czyli ograniczenie tempa wzrostu wydatków państwa, niezależnie od tego, jak wahają się dochody, czy lepiej jest narzucić sztywny poziom długu, tak jak do tej pory – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przesłany do konsultacji przez Ministerstwo Finansów zakłada, że wydatki sektora finansów publicznych nie będą mogły rosnąć w tempie szybszym od średniookresowego tempa wzrostu PKB. Pod uwagę będzie brany wzrost PKB z 8 lat – w tym szacunki dotyczące danego roku i prognozy na rok następny. Reguła ta ma zastąpić przepis mówiący o tym, że w przypadku, gdy zadłużenie w danym roku przekroczy 50 proc. PKB, to stosunek deficytu do wydatków w budżecie na kolejny rok nie może być wyższy niż w danym roku. Krytycy projektu zarzucają, że jest on subtelnym sposobem mającym na celu umożliwienie poluzowania polityki finansowej.

Zdaniem Orłowskiego na dłuższą metę tego typu rozwiązanie jest jednak lepsze.

– Pojawia się tutaj pewien punkt drażliwy dotyczący krótkiego okresu – otóż wiadomo, że dzisiaj minister finansów bardzo boi się przekroczenia progu długu publicznego. Próby zmiany reguły mogą się spotkać z podejrzeniem, że minister kieruje się jedynie tym, która reguła jest chwilowo korzystniejsza – twierdzi prof. Orłowski. – Jednak patrząc długoterminowo, jeśli byłaby rzeczywiście porządnie wprowadzona reguła fiskalna, reguła wydatkowa, o której mówił minister, to byłoby to lepsze rozwiązanie od ustalania jakichś granicznych wskaźników długu i deficytu – dodaje ekspert.

Według Orłowskiego, takie rozwiązanie pozwoliłoby zmniejszyć poziom zagrożenia, a jednocześnie pozwoliłoby na większą elastyczność. Pozostaje jednak problem możliwości nadużyć ze strony polityków.

– Tak naprawdę pytanie nie jest o to, czy reguła wydatkowa jest dobra czy zła, tylko o to, czy politycy będą z niej odpowiednio korzystać. Chodzi o to, by nie nadużywali możliwości chwilowego zwiększenia wydatków w dobrych latach, gdy to nie będzie potrzebne – mówi ekonomista.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: