eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Urządzenia mobilne osłabiają bezpieczeństwo IT

Urządzenia mobilne osłabiają bezpieczeństwo IT

2013-06-14 00:46

Przeczytaj także: BYOD zmniejsza bezpieczeństwo danych firmowych


Dodatkowe informacje

Z raportu, tzw. National Intelligence Estimate (NIE) opublikowanego na początku tego roku wynika, że Chiny są źródłem największej ilości ataków skierowanych w systemy komputerowe amerykańskich przedsiębiorstw i instytucji. Celem – jak w większości krajów – jest zdobycie dostępu do danych, które mogą być wykorzystane dla zysków gospodarczych.

- Nasze badania wyraźnie wskazują, że zyski gospodarcze są podstawowym źródłem większości ataków również na polskie firmy. Stąd do najbardziej zagrożonych sektorów należą: energetyka, finanse, technologie IT, medycyna – podsumowuje K. Wójtowicz.

Niektórzy eksperci szacują, że z powodu cyberszpiegostwa amerykańska gospodarka może tracić od 0,1 proc. do 0,5 proc. PKB, czyli od 25 miliardów dolarów do 100 miliardów dolarów. Inni specjaliści przyznają, że problem jest poważny, ale niżej wyceniają straty.

Jakiego rodzaju ataki są najgroźniejsze dla polskich firm

Niepokojącym sygnałem jest wzrost ataków hakerskich na małe i średnie firmy w ostatnim czasie. Małe przedsiębiorstwa padają ofiarami ataków na mobilne urządzenia , gdzie przechowywane są informacje o adresach poczty elektronicznej czy numery telefonów osobistych.

Drugim obszarem, stanowiącym zainteresowanie hakerów są strony internetowe firm. Najczęściej dotyczy to stron firmowych i technologicznych oraz sklepów internetowych. W ostatnich latach były one częstym celem ataków służącym do rozpowszechniania fałszywych programów antywirusowych wśród nieświadomych tego faktu użytkowników (banki, sklepy). Obecnie najpopularniejszym typem złośliwego oprogramowania stają się aplikacje umożliwiające przeprowadzanie tzw. „ransomware”. Przestępcy korzystający z zainfekowanych stron internetowych blokują komputery różnych użytkowników, uzyskując dostęp do danych.

Trzecim typem zagrożeń są złośliwe reklamy (malvertisements). Przestępcy kupują miejsca reklamowe na legalnych stronach internetowych i wykorzystują je do ukrycia kodu umożliwiającego przeprowadzanie ataków.

Polska niewątpliwie znajduje się w czołówce państw Europy Środkowej pod względem ilości zainfekowanych komputerów (nazywanych również botami), które wykonują polecenia cyberprzestępców i mogą służyć do wysyłania spamu na masową skalę, wyłudzania danych czy przeprowadzania ataków na inne cele w Internecie.

- Przedsiębiorstwa nie mogą czuć się bezpiecznie w sieci. Polska jest w czołówce krajów najbardziej zagrożonych atakami hakerskimi w Europie Środkowej i na świecie – dodaje K. Wojtowicz.

poprzednia  

1 2

Budżet domowy 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: