eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Złośliwe programy atakują urządzenia mobilne

Złośliwe programy atakują urządzenia mobilne

2013-08-23 00:30

Złośliwe programy atakują urządzenia mobilne

Zagrożenia internetowe © Amir Kaljikovic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

FORTINET, dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów ds. zagrożeń z FortiGuard Labs za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2013 r. Według raportu, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne wzrosła o 30 proc. Dodatkowo zespół FortiGuard® Labs ujawnił, że pomimo wprowadzania poprawek, atakujący nadal wykorzystują luki w zabezpieczeniach programów Ruby on Rails, Java, Acrobat i Apache.

Przeczytaj także: Urządzenia mobilne: bezpieczeństwo niedoceniane

Coraz więcej złośliwych programów atakuje urządzenia mobilne

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy laboratorium FortiGuard® Labs odnotowało 30-procentowy wzrost liczby złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne. Zespół monitoruje ponad 1 300 nowych próbek dziennie, śledząc ponad 300 unikatowych rodzin złośliwych programów i ponad 250 000 unikatowych złośliwych próbek atakujących system Android. Na wykresie nr 1 przedstawiono dane na temat mobilnego oprogramowania złośliwego w okresie od stycznia 2013 r. do lipca 2013 r.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby złośliwych programów na system Android od stycznia 2013 r. do lipca 2013 r.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy laboratorium FortiGuard Labs odnotowało 30-procentowy wzrost liczby złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne


Trend Bring Your Own Device (BYOD), czyli możliwość korzystania z prywatnych urządzeń do celów zawodowych, przynosi wiele korzyści, m.in. wzrost wydajności pracowników i produktywności całej firmy. Liberalna polityka BYOD wiąże się jednak z zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania, które w pierwszej kolejności atakuje urządzenie użytkownika, a następnie sieć firmową.

„Jeszcze trzy lata temu złośliwe oprogramowanie atakujące urządzenia mobilne nie stanowiło realnego zagrożenia dla użytkowników i firm. Większość ówczesnych złośliwych programów atakujących smartfony i tablety, m.in. wirus Cabir lub oprogramowanie typu scam, zaliczano do kategorii oprogramowania annoyware, za pośrednictwem którego popełniano oszustwa SMS-owe lub zamieniano ikony” – wyjaśnia Axelle Apvrille, badacz oprogramowania antywirusowego z FortiGuard Labs. „Urządzenia mobilne stały się bardzo popularne, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników rozszerzyło się też grono cyberprzestępców, przy czym badania wskazują na to, że tendencja wzrostowa szybko się nie odwróci”.

Wszystko zaczęło się od Symbiana

W 2009 r., kiedy systemy iOS i Android były jeszcze nowością, większość złośliwych programów atakowała system operacyjny Symbian. Kodowaniem wielu złośliwych programów zajmowali się programiści z Europy Wschodniej i Chin, czyli z miejsc, w których system Symbian był bardzo popularny. Na wykresie nr 2 przedstawiono kraje o najwyższych wskaźnikach rozpowszechnienia złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne w 2009 r.

fot. mat. prasowe

Kraje o najwyższych wskaźnikach rozpowszechnienia złośliwego oprogramowania, 2009r.

Kodowaniem wielu złośliwych programów zajmowali się programiści z Europy Wschodniej i Chin, czyli z miejsc, w których system Symbian był bardzo popularny


Rok 2013 zmienił krajobraz zagrożeń mobilnych

fot. mat. prasowe

najczęściej atakowane mobilne systemy operacyjne w 2009 r.

W 2009 r., kiedy systemy iOS i Android były jeszcze nowością, większość złośliwych programów atakowała system operacyjny Symbian


Rok 2013 był rokiem gwałtownych zmian w krajobrazie zagrożeń mobilnych. Producenci zaczęli powszechnie korzystać z systemu operacyjnego Android, a na rynku zaroiło się od smartfonów. Urządzenia z systemem Android stały się powszechnie dostępne w niemal każdym przedziale cenowym, od niewiarygodnie tanich, prostych urządzeń po wielofunkcyjne, najnowocześniejsze cuda techniki. Lawinowo rosła też liczba aplikacji rozszerzających funkcjonalność urządzeń mobilnych, a cyberprzestępcy i inni oszuści dostrzegli w tym nową szansę na zyski.

fot. Amir Kaljikovic - Fotolia.com

Zagrożenia internetowe

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne wzrosła o 30 proc.


Na scenę wkracza oprogramowanie ransomware

W 2012 r. laboratorium FortiGuard przewidziało nadchodzące nowe zagrożenie ze strony oprogramowania ransomware.

„Oprogramowanie ransomware przynosiło cyberprzestępcom ogromne zyski, nic więc dziwnego, że postanowili zaatakować urządzenia mobilne” – mówi Richard Henderson, specjalista ds. strategii bezpieczeństwa w laboratorium FortiGuard Labs firmy FORTINET. „Złośliwe oprogramowanie Fake Defender na Androida przypomina oprogramowanie na zwykłe stacje robocze podszywające się pod programy antywirusowe – pozoruje dobre zamiary, a w rzeczywistości czeka tylko na właściwy moment, aby ujawnić swoje prawdziwe oblicze. Blokuje telefon ofiary, a następnie żąda opłaty za odblokowanie urządzenia. Można albo zapłacić okup, albo wyczyścić wszystkie dane, co równa się utracie zdjęć i informacji, o ile nie utworzono wcześniej kopii zapasowych”.

Nowe ataki z wykorzystaniem dobrze znanych luk w zabezpieczeniach

Laboratorium FortiGuard alarmuje, że atakujący nadal korzystają z luk w zabezpieczeniach, które miały być naprawione przez najnowsze poprawki wprowadzane w programach Ruby on Rails, Java, Adobe Acrobat i Apache.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: