eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Centra danych - najbezpieczniejsze lokalizacje 2013

Centra danych - najbezpieczniejsze lokalizacje 2013

2013-05-29 10:39

Centra danych - najbezpieczniejsze lokalizacje 2013

Na pierwszym miejscu rankingu są nadal Stany Zjednoczone © Scanrail - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z raportu opracowanego przez międzynarodowe firmy doradcze Cushman & Wakefield, hurleypalmerflatt oraz Source8 wynika, że Wielka Brytania drugi rok z rzędu została uznana za najbezpieczniejszą lokalizację w Europie na centrum danych. Pierwsze miejsce na świecie zajęły Stany Zjednoczone.

Przeczytaj także: Zarządzanie danymi coraz trudniejsze

Indeks ryzyka centrów danych DCRI 2013 (Data Centre Risk Index) uwzględnia różne rodzaje ryzyka, które mogą wpływać na funkcjonowanie centrum danych na 30 najważniejszych rynkach świata.

W tegorocznym rankingu Wielka Brytania ponownie znalazła się na drugiej pozycji, tuż za Stanami Zjednoczonymi, ale na pierwszym miejscu wśród państw europejskich. Jej sukces i przewaga nad innymi lokalizacjami w Europie wynika z faktu, że oferuje wysoką przepustowość Internetu i korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak kraje nordyckie stają się coraz atrakcyjniejszymi lokalizacjami na centra danych, głównie ze względu na dostęp do energii hydroelektrycznej oraz stosunkowo niskie koszty jednostkowe energii, toteż zdominowały pierwszą dziesiątkę globalnego zestawienia w tym roku. Szwecja awansowała z ósmego miejsca w ubiegłym roku na trzecie pod względem bezpieczeństwa ulokowania centrum danych, a wysokie lokaty przypadły w udziale także Islandii (7. miejsce), Norwegii (8) i Finlandii (9). W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu znalazły się jeszcze Niemcy na czwartej pozycji.

fot. mat. prasowe

INDEKS RYZYKA CENTRÓW DANYCH 2013 (1)

Polska uplasowała się na 17. pozycji na świecie i 10. w Europie


W centrach danych znajdują się systemy informatyczne, które mają kluczowe znaczenie dla prowadzonej działalności, a jakakolwiek ich awaria może zagrozić istnieniu firmy i znacząco wpłynąć na poziom przychodów i obsługi klienta. Indeks DCRI pomaga firmom podejmować przemyślane decyzje o lokowaniu centrów danych w celu zwiększenia efektywności, obniżenia kosztów i opracowania strategii służących ograniczeniu potencjalnego ryzyka.

Przy ocenie skali ryzyka autorzy raportu uwzględnili czynniki takie jak koszty energii i pracy, łączność internetowa, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej i prawdopodobieństwo wystąpienia klęsk żywiołowych lub niestabilności politycznej.

fot. mat. prasowe

INDEKS RYZYKA CENTRÓW DANYCH 2013 (2)

Kanada utrzymała piątą pozycję w zestawieniu, natomiast Hongkong awansował z siódmego na szóste miejsce jako najbezpieczniejsza lokalizacja na centrum danych w Azji


Na pierwszym miejscu rankingu są nadal Stany Zjednoczone, które cechuje najmniejsze na świecie ryzyko związane z wybudowaniem i prowadzeniem centrum danych. Kraj ten otrzymał najwyższe noty w najważniejszych kategoriach takich jak koszt energii, przepustowość internetowa i łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Kanada utrzymała piątą pozycję w zestawieniu, natomiast Hongkong awansował z siódmego na szóste miejsce jako najbezpieczniejsza lokalizacja na centrum danych w Azji.

fot. Scanrail - Fotolia.com

Na pierwszym miejscu rankingu są nadal Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone cechuje najmniejsze na świecie ryzyko związane z wybudowaniem i prowadzeniem centrum danych. Kraj ten otrzymał najwyższe noty w najważniejszych kategoriach takich jak koszt energii, przepustowość internetowa i łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.


Keith Inglis, partner w dziale usług doradczych dla centrów danych w regionie EMEA międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, powiedział: „Wielka Brytania jest nadal najbezpieczniejszą lokalizacją na centrum danych w regionie EMEA obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Ponadto cieszy się pozycją wiodącego centrum światowej gospodarki. Z tego względu obserwujemy dość duży poziom aktywności w sektorze centrów danych na Wyspach Brytyjskich. Kraje nordyckie mogą zwiększyć swój udział w rynku centrów danych, ale niezbędne są w tym celu dalsze inwestycje w łączność międzynarodową. W przeciwnym razie większość centrów danych w regionie EMEA będzie powstawać w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii”.

W tegorocznym rankingu największy awans odnotowały Szwecja i Polska – o pięć miejsc. Polska uplasowała się na 17. pozycji na świecie i 10. w Europie dzięki niskim podatkom od przedsiębiorstw i kosztom pracy oraz znikomemu ryzyku klęsk żywiołowych. Jednak najważniejszym czynnikiem sukcesu Polski w tabeli był stosunkowo niewielki wzrost cen energii. Warunki te, wraz z przenoszeniem przez szereg dużych firm funkcji zaplecza administracyjnego do Polski, mogą dodatkowo zwiększyć atrakcyjność tego rynku w perspektywie średniookresowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: