eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005

2005-06-23 13:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2005


3. Handel detaliczny

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 6 wobec minus 4 w ubiegłym miesiącu). Wśród badanych przedsiębiorstw 16% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% – jej pogorszenie (w maju odpowiednio 19% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ograniczenia bieżącej sprzedaży są nieco mniejsze niż notowano przed miesiącem. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewidywania dotyczące sprzedaży są mniej korzystne od prognoz sprzed miesiąca i wskazują na możliwość jej utrzymania się na obecnym poziomie. W konsekwencji mogą zwiększyć się trudności związane z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych. W stosunku do ubiegłego miesiąca nieznacznie zwiększa się nadmiar bieżących zapasów towarów. W konsekwencji przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w większym stopniu, aniżeli przewidywano przed miesiącem. Przedsiębiorcy zgłaszają wzrost bieżących cen towarów, wolniejszy od sygnalizowanego w maju. W najbliższych miesiącach przewidziane jest także spowolnienie wzrostu cen w porównaniu do prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. Skala zwolnień pracowników może być nieznacznie większa od przewidywań z maja.

Oceny koniunktury we wszystkich branżach handlu detalicznego są negatywne. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie - minus 24 (minus 18 przed miesiącem). Wskaźnik koniunktury w branży: meble, rtv, agd wynosi minus 8 (minus 11 w maju), w branży żywnościowej - minus 7 (minus 6 przed miesiącem). Najmniej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy z branży pojazdy samochodowe, dla której wskaźnik koniunktury nie uległ zmianie w stosunku do maja i kształtuje się na poziomie - minus 2.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, większy niż przed miesiącem. Powoduje to pogarszanie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy spadek sprzedaży. W konsekwencji sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nadal pogarszać. W wyniku utrzymującego się nadmiernego poziomu zapasów towarów przyszłe zamówienia u dostawców będą ograniczane w dużo większym stopniu, aniżeli przewidywano w maju. W czerwcu ceny towarów tej grupy obniżają się. Na najbliższe miesiące przewidywany jest dalszy ich spadek. Nadal należy oczekiwać redukcji pracowników w tej grupie przedsiębiorstw, choć mniejszych niż prognozowano przed miesiącem.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd w czerwcu notuje się znacznie wolniejszy niż przed miesiącem spadek sprzedaży. Na najbliższe miesiące przedsiębiorcy oczekują nawet wzrostu sprzedaży, choć mniejszego niż prognozowano w maju. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana negatywnie, choć nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać jej poprawy. Zwiększa się znacznie nadmierny już w maju poziom zapasów towarów. W konsekwencji przyszłe zamówienia u dostawców będą ograniczane w stopniu znacznie większym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. W czerwcu ceny towarów tej grupy obniżają się nieco szybciej niż przed miesiącem, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość ich dalszego znacznego spadku. W nadchodzących miesiącach w tej grupie przedsiębiorstw należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, większych od prognozowanych w maju.

W czerwcu przedsiębiorcy sygnalizują wzrost sprzedaży żywności. Bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek jest nadal niezadowalająca, choć lepsza niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują, że sprzedaż żywności nie ulegnie zmianie w porównaniu z sytuacją obserwowaną w czerwcu. Może to spowodować pogorszenie w najbliższych miesiącach sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymujący się nadmiar posiadanych zapasów towarów spowoduje ograniczenie przyszłych zamówień. Bieżące ceny żywności rosną. Podobne tendencje sygnalizowane są też na najbliższe miesiące. Nadal należy oczekiwać redukcji pracowników w tej grupie przedsiębiorstw, na poziomie przewidywań sprzed miesiąca.

W czerwcu producenci pojazdów samochodowych odnotowują ograniczenia sprzedaży, większe niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności przedsiębiorstw związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach nastąpi nieznaczny tylko wzrost sprzedaży. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest pesymistycznie, choć nieco lepiej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się nieznacznie poziom nadmiernych zapasów. Mimo to ilość zamawianych towarów u dostawców w najbliższych miesiącach będzie ograniczana, w stopniu nawet nieco większym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca. W czerwcu ceny pojazdów samochodowych utrzymują się na poziomie z maja. W najbliższych miesiącach mogą one nieznacznie wzrastać. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia, większe niż prognozowano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,4% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w maju – 3,5%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 74% jednostek), niedostateczny popyt na oferowane towary (55% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa (51% jednostek) oraz wysokie koszty zatrudnienia (51% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wskaźnik Optymizmu VI 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: