eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005

2005-06-23 13:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2005


W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest optymistycznie, podobnie jak w maju. Mimo że formułowane prognozy portfela zamówień są ostrożniejsze od przedstawionych w poprzednim miesiącu, to nadal wskazują na możliwość znacznego jego wzrostu w najbliższych miesiącach. Powoduje to, że przy utrzymującym się wzroście bieżącego portfela zamówień rozszerza się bieżąca i przyszła produkcja. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Wraz z malejącymi opóźnieniami napotykanymi przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy są w stanie regulować swoje bieżące zobowiązania finansowe bez trudności. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć nieco wolniejsza niż prognozowano przed miesiącem. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie tylko zmniejszyć zatrudnienie. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą się nadal obniżać.

Producenci mebli oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w maju. Na skutek znacznego ograniczania bieżącego portfela zamówień producenci zmniejszają istotnie skalę bieżącej produkcji. Mimo to utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost zarówno portfela zamówień, jak i produkcji. Należności od kontrahentów są ściągane bez opóźnień, co powoduje, że przedsiębiorcy z mniejszymi trudnościami niż w maju regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się optymizmem i są zbliżone do przedstawionych w maju. Dyrektorzy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie w stopniu większym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny mebli mogą nieznacznie wzrosnąć.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają swoją koniunkturę w czerwcu negatywnie, podobnie jak w zeszłym miesiącu. Poprawiają się znacząco oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji, choć nadal są one negatywne. Przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji są natomiast optymistyczne. Stan zapasów wyrobów gotowych kształtuje się nadal znacznie poniżej poziomu uznawanego za wystarczający. Należności od kontrahentów są ściągane bez opóźnień, co powoduje, że przedsiębiorcy z mniejszymi trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące przewidywana jest nieznaczna poprawa sytuacji finansowej. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają dokonać tylko nieznacznych korekt zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec znacznemu obniżeniu.

Producenci wyrobów włókienniczych oceniają swoją koniunkturę w czerwcu pesymistycznie, gorzej niż w zeszłym miesiącu. Pogarszają się znacząco negatywne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji są również negatywne, gorsze niż przed miesiącem. Powoduje to, że wzrasta poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane bez opóźnień, przedsiębiorcy z większymi trudnościami niż w maju regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa może ulec dalszemu pogorszeniu. W istniejącej sytuacji dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zwiększyć redukcję zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą być nadal obniżane.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w czerwcu pozytywnie (plus 19), nieco lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 17). Wśród badanych przedsiębiorstw 31% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12% - jej pogorszenie (w maju odpowiednio 30% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest nadal rozszerzana. W najbliższych trzech miesiącach przewidywany jest dalszy wzrost portfela zamówień. Prognozy przyszłej produkcji są również optymistyczne, choć ostrożniejsze niż w maju.

Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest nadal niezadowalająca, choć lepsza niż przed miesiącem, na co mają wpływ zmniejszające się opóźnienia przy ściąganiu płatności od dłużników. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne, ale ostrożniejsze niż prognozowano w maju.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych zbliżony do prognozowanego przed miesiącem.

Zwiększenie zatrudnienia w budownictwie może być mniejsze niż wskazywała to prognoza sprzed miesiąca.

W czerwcu 1,4% jednostek nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w maju br. 1,3%, w czerwcu ub. roku 1,6%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z: konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 74% przedsiębiorstw w czerwcu bieżącego roku wobec 73% przed miesiącem i w czerwcu ub. roku), niedostatecznym popytem (52% badanych przedsiębiorstw w czerwcu br. wobec 55% w maju br. i 64% w czerwcu ub. roku), kosztami zatrudnienia (44% badanych przedsiębiorstw w czerwcu br. wobec 42% przed miesiącem i 37% w czerwcu ub. roku) i kosztami finansowej obsługi działalności (42% w czerwcu br. wobec 40% przed miesiącem i 44% w czerwcu ub. roku). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku najbardziej zmniejszyło się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem i kosztami materiałowymi, natomiast wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia i niedoborem wykwalifikowanych pracowników.

W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 19% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wskaźnik Optymizmu VI 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: