eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Rejestracja domen .pl w I kw. 2013 r.

Rejestracja domen .pl w I kw. 2013 r.

2013-05-24 10:08

Rejestracja domen .pl w I kw. 2013 r.

Rejestracja domen .pl w I kw. 2013 r. © kreizihorse - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale 2013 roku w polskim rejestrze przybywało średnio ponad 3 tys. nowych nazw dziennie - wynika z raportu instytutu badawczego NASK dotyczącego rynku nazw domeny .pl. Oznacza to, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku zarejestrowano łącznie ponad 270 tys. nazw.
Od początku stycznia do końca marca internauci zarejestrowali dokładnie 272 840 nowych nazw w rejestrze domeny .pl. Każdego dnia przybywało ich średnio 3 032. Największy wzrost widoczny był w styczniu, kiedy odnotowano łącznie 95 386 rejestracji.

W sumie na koniec marca rejestr osiągnął wynik 2 407 387 aktywnych nazw. W porównaniu z poprzednim kwartałem obserwowano wzrost popularności nazw drugiego poziomu domeny .pl. Ich udział w liczbie rejestracji przekroczył 70 proc., co daje najlepszy wynik od 2009 roku. Spadł natomiast udział nazw w domenach funkcjonalnych oraz regionalnych.

fot. mat. prasowe

Liczba nazw domeny pl. w DNS

Od początku stycznia do końca marca internauci zarejestrowali dokładnie 272 840 nowych nazw w rejestrze domeny .pl.


Wśród największych rejestratorów Unii Europejskiej polski rejestr utrzymał 6 pozycję, tuż za rejestrem francuskim i włoskim. W czołówce niezmiennie znajdują się domeny niemiecka, brytyjska i holenderska, z liczbą nazw przekraczającą kolejno 15, 10 i 5 mln. Z kolei podział rynku nazw domen internetowych rejestrowanych w poszczególnych w krajach członkowskich pokazuje, że nazwa domeny .pl stanowiła 84 proc. nazw zarejestrowanych przez mieszkańców Polski. To oznacza, że wśród dziesięciu największych rejestrów Polska osiągnęła najwyższy wskaźnik udziału w lokalnym rynku domen.

fot. kreizihorse - Fotolia.com

Rejestracja domen .pl w I kw. 2013 r.

Wśród największych rejestratorów Unii Europejskiej polski rejestr utrzymał 6 pozycję, tuż za rejestrem francuskim i włoskim. W czołówce niezmiennie znajdują się domeny niemiecka, brytyjska i holenderska, z liczbą nazw przekraczającą kolejno 15, 10 i 5 mln.


Zdecydowaną większość rejestracji nazw domeny .pl prowadzą partnerzy instytutu badawczego NASK. Na koniec I kwartału polski rejestr współpracował ze 195 rejestratorami. Wśród trzech największych znajdują się kolejno Home.pl Sp. z o.o., NetArt Spółka Akcyjna S.K.A. oraz AZ.pl Sp. z o.o. W sumie partnerzy instytutu badawczego NASK obsługiwali blisko 99 proc. wszystkich aktywnych nazw domeny .pl.

fot. mat. prasowe

Udział Partnerów w obsłudze nazw domeny .pl

W sumie partnerzy instytutu badawczego NASK obsługiwali blisko 99 proc. wszystkich aktywnych nazw domeny .pl.


oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: