eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro

Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro

2013-04-17 13:16

Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro

Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro © ambrozinio - Fotolia.com

Polscy finansiści są za zastąpieniem złotego wspólną walutą europejską, ale większość z nich wcale nie chciałaby, aby państwo się z tym spieszyło - pokazuje najnowsze badanie ACCA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, przeprowadzone wśród polskich CFO, dyrektorów i menadżerów finansowych. Optymalny kurs wymiany złotego na euro powinien według respondentów wynieść między 4,00 a 4,20 zł, ale duża grupa badanych widziałaby chętnie również niższe wartości.

Przeczytaj także: Euro w Polsce: dyskusje wśród Polaków nie cichną, są za czy przeciw?

Niemal połowa (48,5 proc.) badanych przez ACCA osób zawodowo zajmujących się finansami, mając na względzie funkcjonowanie ich firmy jest pozytywnie nastawiona do zastąpienia polskiego złotego euro w perspektywie kilku lat. Kolejne 18,2 proc. byłoby za tym, aby wspólną walutę europejską wprowadzić w naszym kraju jak najszybciej. Jednocześnie niemal ¼ (24,2 proc.) respondentów wolałaby, aby ich przedsiębiorstwo nadal rozliczało się w złotych i jest pomysłowi wdrożenia euro przeciwna.

– Wprowadzenie euro znacznie ułatwiłoby pracę finansistom, szczególnie tym, którzy funkcjonują w ramach międzynarodowych instytucji – Mówi Magdalena Hernandez, dyrektor zarządzającej ACCA w Polsce. – Z pewnością wpłynęłoby to pozytywnie na szybkość rozliczeń. Polscy menedżerowie zarządzający finansami firm nie musieliby się już martwić o wahania kursów walutowych, które co prawda czasem sprzyjają, ale często też utrudniają planowanie, rozliczanie budżetów i w końcu mogą istotnie wpływać na wyniki firm – dodaje.

fot. ambrozinio - Fotolia.com

Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro

Niemal połowa (48,5 proc.) badanych przez ACCA osób zawodowo zajmujących się finansami, mając na względzie funkcjonowanie ich firmy jest pozytywnie nastawiona do zastąpienia polskiego złotego euro w perspektywie kilku lat.


Największa grupa respondentów, którzy wzięli udział w badaniu ACCA uważa, że kurs po jakim powinno zostać wprowadzone euro to 4,00 do maksymalnie 4,20 złotego/eur. Jest to poziom zbliżony do obecnego kursu i zdaniem wielu ekonomistów odzwierciedla faktyczną wartość naszej waluty. Warto jednak zauważyć, że spora grupa osób chętniej widziałaby kurs niższy, nawet mniej niż 3,8 zł (ponad 20 proc).

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadziła ACCA, największa i najszybciej rozwijającą się międzynarodowa organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości we współpracy z portalem biznes.pl. Badanie odbyło się drogą internetową i było skierowane do członków ACCA. Wzięło w nim udział 99 osób, przedstawicieli dużych i średnich polskich firm. Byli to dyrektorzy, kierownicy, członkowie zarządu i CFO oraz specjaliści zajmujący się zarządzaniem finansami w swoich przedsiębiorstwach. Badanie wykonano w dniach 21.02-11.03.2013 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: