eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2013

Monitor Rynku Pracy II 2013

2013-04-16 11:34

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy X 2012


Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan: Każdego dnia docierają do nas informacje o zwolnieniach grupowych bądź o planowanych redukcjach również wśród firm, które do tej pory kojarzyły nam się z najwyższym bezpieczeństwem i dobrymi warunkami pracy. To powoduje, że boimy się utraty miejsca pracy, ale paradoksalnie nie widzimy swojej przyszłości zawodowej w czarnych barwach. Potwierdzają to wyniki badania, które wykazują mniejszą rotację na rynku pracy a także mniejszą skłonność do mobilności. Niekorzystna sytuacja na rynku pracy przeniosła akcent z chęci poprawy sytuacji zawodowej na troskę o utrzymanie zatrudnienia. Potwierdza to również fakt, że najczęstszą przyczyną zmiany pracy była zmiana struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, a zatem bardziej konieczność niż chęć zmiany. Wyniki pokazują, że częściej prace zmieniły osoby młode, co ma kilka powodów. Po pierwsze młode osoby są zdecydowanie bardziej otwarte na zmiany, po drugie ich w głównej mierze dotyczą elastyczne formy zatrudnienia. A to oznacza, że taką pracę nie tylko łatwiej jest zyskać, ale też łatwiej jest z niej zrezygnować na rzecz innej.

Pomimo kilkuletniej kampanii na rzecz wyrównania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, zjawisko gender gap jest w dalszym ciągu obecne. Kobiety mniej zarabiają niż mężczyźni, rzadziej awansują, są częściej zwalniane i dłużej pozostają bez zatrudnienia. Wciąż niedoceniona jest rola kobiet w organach zarządczych przedsiębiorstw, a kobieta na stanowisku prezesa jest nadal wyjątkiem od reguły. I choć teoretycznie trudno jest wskazać powody takiego stanu rzeczy, to niewidzialna bariera hamuje rozwój zawodowy kobiet. Szklany sufit wisi nad głowami kobiet.

Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: Według badania „Monitor Rynku Pracy” Polacy są jednym z najbardziej mobilnych narodów Europy. Ale z tej otwartości na zmiany niewiele wynika, bo już rotacja pracowników jest u nas bliska unijnej średniej – co potwierdzają z resztą także ostatnie badania Eurobarometru. Nie wyróżniamy się też szczególnie w kategorii aktywnego poszukiwania pracy – póki nie trafiamy na bezrobocie, zdajemy się raczej na los i polecenie nowego miejsca pracy przez znajomych. To, co trudno nazwać naszą silną stroną można jednak postrzegać jako szansę. Mamy więc ciągle wielką rezerwę mobilności, bo daleko nam do poziomu, jaki charakteryzuje kraje azjatyckie, południowoamerykańskie czy choćby Turcję. Ale nasz rynek pracy może też zyskać za sprawą większej aktywności pracowników szukających bardziej atrakcyjnych miejsc pracy. O takie zmiany będzie jednak niełatwo, bo na rynku pracy narasta pesymizm co do perspektyw znalezienia nowego zatrudnienia i co do prawdopodobieństwa utraty pracy dotychczasowej.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Wśród polskich badanych wzrasta poczucie dużego lub umiarkowanego ryzyka utraty pracy.


Informacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone).

Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 13.967 osób). Bieżąca, 11 edycja badania, została zrealizowana w okresie 18 stycznia do 2 lutego 2013r.



poprzednia  

1 2 3

Inflacja III 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: