eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Innowacje a łatwość prowadzenia biznesu

Innowacje a łatwość prowadzenia biznesu

2013-04-19 00:05

Przeczytaj także: Niekonkurencyjny system zachęt na badania i rozwój


Łatwość prowadzenia biznesu

Łatwość prowadzenia biznesu bez wątpienia wpływa na nastawienie potencjalnych innowatorów w zakresie prowadzenia badań, wchodzenie na rynek z nowym produktem czy też zakładanie nowych przedsiębiorstw. Bank Światowy co roku publikuje wyniki badania Doing Business. W jego ostatniej edycji z 2012 r. Polska znajdowała się na 62 miejscu pod względem prowadzenia biznesu. Należy zauważyć, iż nastąpił spadek o 3 pozycje w stosunku do 2011 r. W tym samym okresie nastąpiła degresja w rankingu pod względem łatwości zakładania przedsiębiorstw o 11 pozycji (126 pozycja w 2012 r., 115 w 2011 r.).

Założenie firmy wymaga przeprowadzenia 6 procedur, trwa średnio 32 dni i kosztuje przeciętnie 17,3% dochodu na osobę (średnia OECD to 5 procedur, 12 dni, koszt 4,7% dochodu na osobę). Warto wspomnieć, że czas na założenie firmy na Białorusi wynosi około 5 dni, wymaga 5 procedur i kosztuje jedynie 1,3% dochodu na osobę. (Białoruś znajduje się na 69 miejscu w rankingu Doing Business). Polski system, pomimo wielu wad, posiada także atuty. Jednym z nich jest bez wątpienia łatwość uzyskania kredytu. Pod tym względem znajdujemy się na 8 miejscu. Przeszkodę stanowi jednak system podatkowy, który zapewnił nam 128 miejsce w rankingu. Przeciętny przedsiębiorca musi dokonać 29 płatności rocznie i zajmuje mu to aż 296 godzin.

Statystyki są nieubłagalne. Instytucje rządowe nie wywiązują się odpowiednio ze swojej roli, przez co przedsiębiorcy, chcący wdrażać innowacje, napotykają na swojej drodze liczne przeszkody. Ci, którzy pomimo przerostu biurokracji i niezrozumiałych unormowań prawnych i podatkowych zdecydują się zaryzykować, stąpają po niepewnym gruncie.

Jak zachęcić do innowacyjności?

Według wydanego w 2012 roku raportu firmy doradczej Deloitte „Przegląd zachęt na działalność B&R na świecie w 2012 r.”, zmiana systemu podatkowego wpłynęłaby znacząco na zwiększenie nakładów na badania i rozwój, a tym samym na konkurencyjność Polski w skali Europy. W wyżej wymienionym raporcie, Polska zostaje scharakteryzowana jako kraj, który stawia przede wszystkim na import innowacji, niż na wynajdywanie własnych.

Popularną metodą skłaniającą przedsiębiorstwa do innowacyjności jest stosowanie zarówno zachęty podatkowej jak i grantów. W naszym kraju przedsiębiorstwa mogą korzystać z dwóch rodzajów zachęt podatkowych, a są to: ulga na nabycie nowych technologii, dzięki której mogą odliczyć od podstawy podatku nawet do 50% kosztów poniesionych na zakup innowacji lub comiesięczne odpisy od podstawy opodatkowania sięgające do 20% przychodów z badań i rozwoju.

Pomimo dużej popularności dotacji unijnych, według statystyk otrzymuje je średnio co 3 wnioskujący. W porównaniu do nich, ulgi podatkowe są o wiele pewniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw. W oparciu o nie można więc budować długoterminowe strategie, na co nie można sobie pozwolić w przypadku dotacji.

Państwo pracuje nad projektami reform, które mogą zmienić tę złą passę. Kilka interesujących rozwiązań zostało zawarte m.in. w raporcie ?ministerstwa Gospodarki „Program Rozwoju Przedsiębiorczości 2020”. Jednym z pomysłów jest danie przedsiębiorstwom inwestującym w B+R możliwości odliczania od podatku ponad 20% kosztów prowadzonych działań badawczo-rozwojowych. Może to być bardzo wartościowe rozwiązanie w szczególności dla firm posiadających już spore przychody z tego typu działalności i dysponują odpowiednimi zasobami finansowymi.

Innym poruszanym w raporcie pomysłem jest wprowadzenie od 2014 roku możliwości przekazywania przez przedsiębiorców, którzy płacą podatek dochodowy od osób prawnych 1% na dofinansowanie instytucji naukowych i badawczych , a tym samym inwestowanie w innowacje.

Miejmy nadzieje, że wprowadzane stopniowo rozwiązania przyczynią się do wzrostu pozycji Polski w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej, co skłoni przedsiębiorców zagranicznych do podejmowania tutaj inwestycji i rozwijania biznesu. B+R niewątpliwie wpływa na innowacje, dlatego zwiększenie wydatków na ten obszar może pomóc nam awansować w rankingach i przyciągnąć zagranicznych inwestorów, a tym samym przyspieszyć rozwój naszego kraju i pogoń za zachodem.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: