eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie po wsparcie finansowe na B+R?

Gdzie po wsparcie finansowe na B+R?

2011-10-24 09:38

Gdzie po wsparcie finansowe na B+R?

Beneficjenci Działania 1.4 - liczba podpisanych umów na realizację prac badawczo-rozwojowych – © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

320 mln EUR z funduszy unijnych, 727 mln PLN z programu rządowego, 650 mln PLN w ramach programu InnoTech czeka na rodzimych i zagranicznych inwestorów gotowych zainwestować w działalność badawczo-rozwojową w Polsce. Do tego dochodzą liczne międzynarodowe programy typu EUREKA, czy będący w trakcie uzgodnień, nowy program krajowy InnoMed. Ponadto, zwolnienia w ramach SSE, ulgi podatkowe oraz kredyt technologiczny. Jeszcze pod koniec tego i na początku przyszłego roku planowane są nabory, m.in. na wspieranie innowacji w Polsce Wschodniej czy program InnoTech - podaje raport przygotowany przez doradców Accreo Taxand, przy współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Przeczytaj także: Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw. Liderem ciągle Apple

Wsparcie działań inwestycyjnych w obszarze B+R

Centra badawczo-rozwojowe odgrywają istotną rolę w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach, dlatego przy podziale środków z funduszy europejskich na lata 2007-2013 przewidziano wsparcie dla przedsiębiorców na tworzenie nowych i rozbudowę istniejących centrów B+R. Od momentu faktycznego uruchomienia środków w obecnej perspektywie finansowej, tj. od 2008 r., zauważalny jest systematyczny wzrost zainteresowania przedsiębiorców pozyskiwaniem dotacji na inwestycje w obszarze B+R, o czym świadczy między innymi fakt, że część dostępnych środków uległa już wyczerpaniu . Niemniej jednak, nadal istnieją instrumenty wsparcia na inwestycje w B+R w sektorze przedsiębiorstw, dla których planowane są nabory wniosków, w szczególności w ramach Poddziałania 4.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych oraz Działania 1.3 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Wspieranie innowacji.

W przypadku Poddziałania 4.5.2. zakontraktowano już 78,1% z budżetu w wysokości 1 mld EUR. Podpisano 56 umów z inwestorami, z czego 36 na tworzenie i rozbudowę centrów badawczo-rozwojowych. Do rozdysponowania pozostało 219 mln EUR.

Z kolei, w przypadku funduszy unijnych na wspieranie innowacji w Polsce Wschodniej, które pozwalały m.in. na tworzenie infrastruktury zaplecza B+R w firmach, zakontraktowano 78,32% alokacji, a do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 100 mln EUR.

Łącznie z obu działań pozostaje jeszcze do wykorzystania na inwestycje w sektor B+R blisko 320 mln EUR. Mogą się o nie ubiegać zarówno duże, średnie, jak i małe firmy, przy czym MŚP mogą uzyskać wsparcie do 70% kwalifikowanych kosztów inwestycyjnych. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest m.in. utworzenie nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem i innowacyjność projektu, zapewniająca przewagę konkurencyjną na rynku.

Również w programach krajowych przewidziano środki na wspieranie projektów badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy mają szansę na uzyskanie wsparcia na inwestycje o znacznych nakładach, w wyniku których zostanie utworzona znacząca liczba nowych miejsc pracy, a także inwestycje dotyczące innowacji w zakresie nowych produktów, procesów i technologii. Istotnym źródłem dofinansowania ze środków krajowych na tworzenie i rozbudowę centrów B+R jest przyjęty w 2011 r. przez Radę Ministrów Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-2020. Jego budżet to 727 mln PLN. Program zakłada wsparcie projektów badawczo-rozwojowych, m.in. w dziedzinie inżynierii środowiska, biotechnologii, farmacji, energetyki czy lotnictwa.

Inną formą wsparcia inwestycji w B+R w Polsce są zwolnienia z CIT dla firm lokujących działalność w SSE (warunek: w przypadku utworzenia centrum B+R koszty inwestycyjne na poziomie co najmniej 10 mln PLN lub wzrost zatrudnienia o co najmniej 50 nowych pracowników).

Wsparcie prac badawczo-rozwojowych

W Polsce prace badawczo-rozwojowe są prowadzone głównie przez jednostki naukowe i instytuty badawcze. Aby wspomóc przedsiębiorców w podejmowaniu działalności B+R, w ramach funduszy europejskich na lata 2007-2013 przewidziano wsparcie na prowadzenie prac B+R przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z sektorem naukowym. Istotnym instrumentem wspomagającym firmy w tym zakresie jest Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Wsparcie projektów celowych. Jednak środki w ramach tego programu zostały już prawie w całości zakontraktowane (97,6%), przy czym najbardziej skorzystały z niego firmy z sektora IT, maszynowego, budowlanego, elektronicznego i farmaceutycznego.

fot. mat. prasowe

Beneficjenci Działania 1.4 - liczba podpisanych umów na realizację prac badawczo-rozwojowych –

Beneficjenci Działania 1.4 - liczba podpisanych umów na realizację prac badawczo-rozwojowych – w podziale na sektory

 

1 2

następna

Ceny mieszkań X 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: