eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw. Liderem ciągle Apple

Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw. Liderem ciągle Apple

2014-11-28 13:20

Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw. Liderem ciągle Apple

Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw © psdesign1 - Fotolia.com

W ciągu ostatniej dekady nakłady, jakie duże firmy przeznaczały na badania i rozwój spadły o 17 procent. Tegoroczne statystyki również nie są najlepsze - raport Global Innovation 1000 dowodzi, że mamy właśnie do czynienia z drugim, najniższym wynikiem w całej, dziesięcioletniej historii badania. W świetle tych doniesień zaskoczeniem może być fakt, iż innowacyjność przedsiębiorstw stoi na coraz lepszym poziomie.

Przeczytaj także: Badania i rozwój w Polsce 2014

Global Innovation 1000 - pod tą nazwą kryje się badanie przeprowadzane już od dekady przez Strategy& - będącą częścią firmy doradczej PwC. Analiza obejmuje 1000 przedsiębiorstw charakteryzujących się najwyższymi nakładami na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowo badanie obejmuje wywiady pogłębione z prawie 500 liderami innowacji na świecie.
"Z naszych obserwacji wynika, że firmy są obecnie znacznie bardziej innowacyjne niż miało to miejsce dekadę temu i potrafią dziś osiągnąć znacznie więcej, za mniej. Co więcej, nie istnieje proste przełożenie wielkości nakładów B+R na innowacje. Już Steve Jobs zauważył, że kiedy Apple tworzyło swój pierwszy komputer osobisty, jedyny ich konkurent - IBM, wydawał na B+R ponad 100 razy więcej. To, czy dane przedsiębiorstwo osiąga odpowiedni zwrot z inwestycji w B+R jest w dużo większym stopniu uzależnione od spójności strategii prac rozwojowych ze strategią biznesową oraz zdolności firmy do generowania i prowadzenia portfela ambitnych i wartościowych projektów innowacyjnych. Te czynniki są mocno powiązane z kulturą organizacyjną i jakością zarządzania konkretnej firmy" – podkreśla Paweł Bochniarz, dyrektor w zespole Innovation Advisory w PwC.

Jak pokazują analizy Strategy&, firmy w których innowacje stały się integralną częścią strategii biznesowej zaczęły odnotowywać o 40% wyższy wzrost zysku operacyjnego na przestrzeni 3 lat w porównaniu z graczami, którzy nie zdecydowali się na tak spójną politykę.

fot. psdesign1 - Fotolia.com

Rośnie innowacyjność przedsiębiorstw

Według raportu z roku 2014, na czele pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych firm stoją Apple, Google, Amazon i Samsung.


Według raportu z roku 2014, na czele pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych firm stoją Apple, Google, Amazon i Samsung. Jednak z pierwszej dziesiątki innowatorów jedynie trzy - Google, Samsung i Microsoft – znalazły się jednocześnie w czołówce firm najwięcej wydających na innowacje. Jak wynika z analizy ostatnich 10 lat, tylko Microsoft jest firmą, w której co roku wydatki na B+R idą w parze z innowacyjnością. Choć w czołówce przedsiębiorstw ponoszących największe nakłady na innowacje znajdują się cztery spółki z sektora ochrony zdrowia, to jednak żadna z nich nie została uznana w badaniu za najbardziej innowacyjną.
"Wspólnym elementem łączącym innowacyjne firmy jest zrozumienie potrzeb odbiorcy, a nie wysokość wydatków ponoszonych na B+R. Zamiast polegać na analizach rynkowych, innowacyjne firmy budują bliskie relacje z konsumentami dzięki czemu mogą stworzyć takie rozwiązania i produkty, które reprezentują wartość dla odbiorcy i to często taką, której konsument jeszcze nie zdążył nazwać” - podkreśla Beata Tylman, dyrektor, w zespole innowacje oraz pomoc publiczna w PwC. „W wynikach podawanych przez GUS na temat polskiego rynku widać wyraźnie, iż wydatki na działalność innowacyjną w latach 2011-2013 kształtowały się na zbliżonym poziomie dla przedsiębiorstw przemysłowych, zaś w przypadku przedsiębiorstw usługowych, największe nakłady przypadły na 2012 r. Pod tym względem jest to zjawisko zgodne z trendami światowymi wykazanymi w raporcie, wskazującymi na pewną stagnację jeśli chodzi o wartość wydatków na B+R. Niemniej jednak odsetek przedsiębiorstw wdrażających nowe lub znacząco ulepszone produkty rośnie dla przedsiębiorstw przemysłowych i wyniósł w 2013 r. w Polsce 17,1%, równocześnie dla przedsiębiorstw usługowych wyniósł 11,4%, czyli tylko o 1% mniej wobec 2012 r."

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: