eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Badania i rozwój w Polsce 2014

Badania i rozwój w Polsce 2014

2014-07-22 09:55

Badania i rozwój w Polsce 2014

Badania i rozwój w Polsce © Alex011973 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coraz więcej środkowoeuropejskich firm gotowych jest na zwiększenie budżetów przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową. Aby jednak progres w tym zakresie faktycznie stał się faktem, konieczne wydaje się wdrożenie zmian w systemie zachęt, w tym wprowadzenie systemu mieszanego oraz zwiększenie pewności w zakresie definicji działalności B+R i wydatków kwalifikujących się do niej. To niektóre z wniosków płynących z drugiej edycji raportu „Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Badania i rozwój 2014 - światowy system zachęt

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem wzrosła liczba firm, które planują zwiększyć wydatki na badania i rozwój w krótkiej i dłuższej perspektywie, w stosunku do poziomu wydatków poniesionych w roku 2013. W perspektywie dwóch najbliższych lat taki plan ma ponad 47 proc. badanych przez Deloitte firm z Polski. W dłuższej, 5-letniej perspektywie, zwiększenie nakładów na ten cel planuje aż 61 proc. respondentów. Średnia dla regionu Europy Środkowej to odpowiednio 41 i 57 proc. Najbardziej optymistyczni w tym zakresie są przedsiębiorcy z Rumunii, blisko 80 proc. z nich deklaruje, że zwiększy wydatki na B+R w ciągu 3-5 lat wobec nakładów poniesionych w 2013 roku. Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w badania i rozwój kluczowa jest dostępność atrakcyjnych zachęt oraz wykwalifikowanej, doświadczonej i dostępnej kosztowo kadry badawczej.

„Obserwujemy zmianę w sposobie postrzegania B+R przez przedsiębiorców w Europie Środkowej oraz w Polsce. Widoczna jest tendencja do silniejszego wpisywania działalności badawczo-rozwojowej w model działalności firmy, nadając jej strategiczną i kluczową rolę. Badania i Rozwój przestają być kojarzone z czymś przełomowym, stając się częścią codziennego prowadzenia biznesu i budowy przewagi konkurencyjnej. Rok temu aż 75 proc. polskich firm uznawało działalność badawczo rozwojową za pracę nad istotnymi innowacjami, obecnie uważa tak już tylko 23,6 proc. badanych”– zauważa Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej, Deloitte.

„Rosnące zaangażowanie przedsiębiorców w finansowanie prac badawczo-rozwojowych w Polsce potwierdza, że wprowadzone publiczne mechanizmy wsparcia, m.in. w ramach programów oferowanych przez NCBR, przyniosły zamierzone efekty. Przedstawione w raporcie dane pozwalają też z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wzrost znaczenia B+R w działalności polskich firm w najbliższych latach pozwoli - także przy wykorzystaniu znaczących, sięgających ponad 8 mld euro, środków unijnych na ten cel – zwiększyć innowacyjność naszej gospodarki” - komentuje wyniki raportu Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wyniki badania dowodzą, że wiedza o istocie działalności B+R w firmach środkowoeuropejskich znacząco się poprawia. Zmiana ta powinna przełożyć się na lepszą identyfikację przez firmy procesów biznesowych i kosztów, które dotychczas nie były postrzegane jako projekty z obszaru B+R. Może to podnieść poziom nakładów na działalność B+R. Firmy zgłaszały potrzebę jasnego zdefiniowania działalności B+R, ponieważ taka ujednolicona definicja, przyjęta zarówno przez przemysł, jak i przez organy rządowe, może mieć znaczący wpływ na efektywność wykorzystania funduszy przeznaczonych na B+R w latach 2014-2020.

fot. mat. prasowe

Działalność badawczo-rozwojowa w Europie Środkowej

Niemal 80 procent polskich firm przeznaczyło w minionym roku środki na badania i rozwój.


Badani przedsiębiorcy z Polski oczekują zmian w systemie zachęt podatkowych na B+R. 76 proc. z nich deklaruje także, że wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej na obniżenie kwoty należnego podatku dochodowego wpłynęłoby na zwiększenie wydatków na działalność badawczo rozwojową w ciągu najbliższych 5 lat. Dodatkowo respondenci wskazali również, że korzystanie z dotacji jest zbyt sformalizowane i skomplikowane (blisko 39 proc. wskazań). – W praktyce firmy często nie korzystają z programów wsparcia właśnie ze względu na niejasność warunków i kryteriów kwalifikacji, które nierzadko nie pasują również do specyfiki projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez te firmy. Konieczne w tej sytuacji jest bowiem zaangażowanie przez firmę dodatkowych zasobów własnych w działalność administracyjną, co znacznie zmniejsza atrakcyjność oferowanych rozwiązań – zaznacza Michał Turczyk, Dyrektor w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte w Polsce.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: