eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna Europy Środkowo-Wschodniej

Atrakcyjność inwestycyjna Europy Środkowo-Wschodniej

2013-03-26 10:48

Przeczytaj także: Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski


W kolejnych latach inwestorzy zagraniczni zapewne będą kierować środki inwestycyjne w stronę branży IT (tzw. BPO – business process outsourcing) i telekomunikacji ze względu na dostępności w Polsce wysoko wykwalifikowanych informatyków przy równoczesnych niskich kosztach pracy. Ponadto Polska powinna pozostać jednym z bardzo ważnych w Europie rynków wytwarzania sprzętów AG D i produktów FMCG .

Sytuacja makroekonomiczna regionu

Zdecydowana większość gospodarek państw Europy Środkowo-Wschodniej odnotowała wzrost, dość szybko i skutecznie podnosząc się po kryzysie finansowym z 2009 roku. Mimo tego, że rok 2012 odznaczał się niewielką stagnacją, coraz większa integracja ze światową gospodarką stanowi obiecującą, długoterminową prognozę w kontekście rozwoju ekonomicznego regionu.

Inwestorzy zagraniczni wybierając miejsce lokalizacji kapitału zwykle biorą pod uwagę trzy czynniki– możliwość sprzedaży dóbr i usług, dostępność zasobów, które występują na danym terenie i możliwość ograniczenia kosztów. Zarówno rynek zbytu i potencjalna redukcja kosztów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej kształtują się stosunkowo korzystnie. Dodatkowym atutem jest bliskość rynków Europy Zachodniej.

Atrakcyjność regionu znajduje potwierdzenie we wskaźniku opisującym względną wielkość napływu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), który liczony jest jako stosunek BIZ w danym państwie do jego PKB. Udział tego wskaźnika w PKB wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma duże znaczenie w ich rozwoju.

Rating kredytowy

Poszczególne państwa Europy Środkowo-Wschodniej wykazują dużą różnorodność pod względem stopnia rozwoju gospodarczego. Można to zauważyć na przykładzie zróżnicowanych ratingów kredytowych. Według najnowszego, rokrocznego opracowania World Economic Forum „The Global Competitiveness Report 2012-2013” państwa Europy Środkowo-Wschodniej o najmniejszym prawdopodobieństwie niewypłacalności to Słowenia, Czechy, Słowacja i Polska. World Economic Forum opiera ten wskaźnik na portalu Institutional Investor, który opracowuje go z pomocą głównych ekonomistów i analityków największych banków i firm inwestycyjnych na świecie. Dwa razy do roku respondenci oceniają każde państwo w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najmniejszą szansę bankructwa.

Kraje regionu wykazały się stosunkowo dobrą odpornością na kryzys finansowy. W wyżej wymienionej czołówce pogorszenia ratingu w latach 2010-2012 były niewielkie – największe zanotowała Słowenia, ponieważ gospodarka tego kraju ucierpiała głownie z powodu niskich podatków dochodowych oraz wysokich wydatków z budżetu. W związku z tym rząd Słowenii planuje uchwalić szereg ustaw reformujących system bankowy, aby stawić czoła zagrożeniu niewypłacalnością. Ponadto, Estonia, Litwa i Łotwa odnotowały poprawę ratingu. Warto zaznaczyć, że nawet kraje wysoko rozwinięte Wspólnoty takie jak Niemcy czy Francja nie uniknęły spadku, nie wspominając już o sytuacji Włoch, Hiszpanii czy Portugalii.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Europa Środkowo-Wschodnia od wielu lat stanowi atrakcyjną lokalizację dla Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. Oczywiście w wyniku kryzysu finansowego w 2009 roku nastąpił ich gwałtowny spadek. Obecnie, mimo rosnącej konkurencji wśród krajów BRICS , od 2010 roku znów widać wyraźny pozytywny trend. W roku 2011 region Europy Środkowo-Wschodniej odnotował wzrost napływu BIZ o 29% w stosunku do roku poprzedniego.

fot. mat. prasowe

Wielkość napływu BIZ jako % PKB w wybranych regionach w 2011 roku

Atrakcyjność regionu znajduje potwierdzenie we wskaźniku opisującym względną wielkość napływu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), który liczony jest jako stosunek BIZ w danym państwie do jego PKB.


Zgodnie z prognozami dotyczącymi sytuacji makroekonomicznej Europy Środkowo-Wschodniej
pozostanie ona regionem o największym wzroście gospodarczym w Unii Europejskiej. Jej motorem napędowym będą przede wszystkim przedsiębiorstwa, które potrafiły zachować konkurencyjność po dołączeniu państw do Wspólnoty. Dodatkową przewagę nad resztą Europy stanowi fakt, iż kraje te doskonale łączą potencjał rynków wschodzących ze stabilnością rozwiniętych gospodarek. Wszystkie wyżej wymienione czynniki powinny się przyczynić do jeszcze większego napływu BIZ.

fot. mat. prasowe

Prawdopodobieństwo wypłacalności wybranych państw Europy

Warto zaznaczyć, że nawet kraje wysoko rozwinięte Wspólnoty takie jak Niemcy czy Francja nie uniknęły spadku, nie wspominając już o sytuacji Włoch, Hiszpanii czy Portugalii.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: