2018-06-14 10:54
Przeczytaj także: BIZ dopisują. Atrakcyjność inwestycyjna Polski potwierdzona
Miniony rok okazał się dla Europy dość owocny. Tempo wzrostu gospodarczego było najszybsze od dekady, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście popytu, a jednoczesne ożywienie w pozostałych zakątkach świata "nakręciło" zapotrzebowanie na towary i usługi ze Starego Kontynentu.– Kolejny rekordowy rok za nami. Obserwujemy jednak spowolnienie tempa wzrostu liczby nowych inwestycji do Europy z 15% średniorocznie w latach 2014-2016 do 10% w 2017. Mimo niepewności inwestorów w związku z Brexitem, Wielka Brytania obroniła pierwszą pozycję na kontynencie pod względem nowych BIZ, na drugim miejscu znalazły się Niemcy. Równocześnie Francja zanotowała aż 31% wzrost i zajęła trzecie miejsce na podium – mówi Paweł Tynel, Partner EY i lider Działu Ulg i Dotacji EY.
fot. mat. prasowe
Liczba BIZ w Europie
W minionym roku zagraniczni inwestorzy zdecydowali o ulokowaniu 6.653 projektów w 50 krajach Europy.
– W perspektywie kolejnych lat, atrakcyjność regionu Europy Środkowo-Wschodniej będzie zależała od zdolności do zwiększania produktywności. Starzenie się populacji zwiększy presję w tym kierunku. Jedną z odpowiedzi na niedobory siły roboczej powinna być szybsza automatyzacja i robotyzacja wybranych procesów – zauważa Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY w Polsce.
– Według raportu EY, ogłoszone w 2017 r. nowe inwestycje w Polsce wiążą się z utworzeniem w sumie 24.000 miejsc pracy – o 2.000 więcej niż rok wcześniej. Taki poziom sytuuje nas w europejskiej czołówce. Zmiana atrakcyjności inwestycyjnej Polski w ostatnich kilkunastu latach znajduje odzwierciedlenie także w naszym awansie w rankingach łatwości prowadzenia działalności biznesowej czy wolności gospodarczej. To, co dodatkowo może generować napływ nowych inwestycji w tym roku i w kolejnych latach, to utworzenie w najbliższych tygodniach Polskiej Strefy Inwestycji, co przyspieszy i uprości możliwości zachęcania przedsiębiorców do inwestowania – mówi Paweł Tynel.
– Przez wiele lat łatwy dostęp do rynków UE, coraz lepiej wykształcona i wykwalifikowana kadra, przy równocześnie relatywnie niskich kosztach pracy przyciągały do Polski firmy, które szukały przewagi kosztowej i korzyści skali. Przykładem są między innymi sektor motoryzacyjny czy producentów sprzętu AGD. Dotychczasowy model wzrostu polskiej gospodarki, opierający się w znacznej mierze o niskie koszty pracy i produkcji, jednak się wyczerpuje. Potrzebę tej zmiany wzmacniają: (1) niekorzystne tendencje demograficzne prowadzące do zmniejszonego zasobu pracowników i wzrostu ich wynagrodzeń; (2) coraz silniejsze włączanie się w międzynarodowe łańcuchy produkcji gospodarek o niskich kosztach pracy; (3) procesy automatyzacji i robotyzacji, które zastępują część pracochłonnych procesów i tym samym pozwalają je przenieść z powrotem do gospodarek rozwiniętych. Rośnie zatem znaczenie takich czynników jak jakość produkcji i usług czy rozszerzanie oferty produktowej, a maleje rola konkurowania głównie w oparciu o cenę. W szczególności, kluczowe znaczenie dla atrakcyjności polskiej gospodarki będą mieć dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, umiejętnie dostosowujący się do zmian i zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w praktyce – dodaje Marek Rozkrut.
– Zdaniem przedsiębiorców, Europa powinna skoncentrować się bardzo kompleksowo na kwestiach dotyczących cyfryzacji. Począwszy od wsparcia dla działań inwestycyjnych w technologię i infrastrukturę na potrzeby gospodarki cyfrowej, poprzez zwiększenie liczebności oraz wzmocnienie kompetencji osób mogących w niej pracować, ukierunkowanie administracji i usług publicznych na korzystanie z posiadanych rozwiązań elektronicznych, a na bezpieczeństwie cyfrowym skończywszy – podsumowuje Pawel Tynel.
oprac. : eGospodarka.pl
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne: co 4. czeka na lepsze czasy
Niepewność regulacyjna obniża atrakcyjność inwestycyjną Polski
Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2017
Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2016
Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015
Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2014
Atrakcyjność inwestycyjna Polski najwyższa w regionie
Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013
Atrakcyjność inwestycyjna Europy Środkowo-Wschodniej
Witam, chciałbym zająć się budowaniem niezależności finansowej przez inwestowanie w nieruchomości. Czy mogę kupować, remontować i ...
Planuję długotrwałą inwestycję. Obserwując rynek stwierdziłem, że lokowanie pieniędzy w banku nie jest zbyt atrakcyjne. Oprocentowanie lokat ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Samochód elektryczny: czego chce od elektryka statystyczny Kowalski?
Ceny mieszkań w IV kw. 2022 spadły, ale niewiele
Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?
Kredyty i pożyczki w 2022 oraz prognozy na 2023 rok
PIT z ZUS - kiedy i dla kogo? Jak pobrać PIT-11, PIT-11A i PIT-40A z ZUS?
Kreator Dom Invest wybuduje Nowy Ożarów
Kontrola trzeźwości pracowników, czyli ważne zmiany w prawie pracy