eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015

2015-05-29 15:22

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015 © nito - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Firma doradcza Ernst & Young przeprowadziła 13 edycję badania Atrakcyjności Inwestycyjnej Europy, z którego wynika m.in., że w Europie Zachodniej najatrakcyjniejsze dla inwestorów są Niemcy. Polacy również nie mają powodów do wstydu - nasz kraj niezmiennie pozostaje najatrakcyjniejszą lokalizacją Europy Środkowo-Wschodniej. Uważa tak 38 procent badanych, czyli o 7 p.p. więcej niż w minionym roku.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2014

Na sporządzony przez Ernst & Young raport składają się dwie części. W pierwszej opisywana jest ubiegłoroczna aktywność inwestorów zagranicznych w Europie, w drugiej - najbardziej atrakcyjne kierunki inwestycyjne.

Raport wskazuje m.in., że bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) przyczyniły się do powstania niemal 15,5 tysiąca nowych miejsc pracy na terenie naszego kraju. Taki wynik jest równoznaczny z 12-procentowym wzrostem w ujęciu rocznym i plasuje nas na świetnym, trzecim miejscu w Europie, po Wielkiej Brytanii i Rosji.
– To doskonały sygnał, że na tak konkurencyjnym rynku, Polska postrzegana jest jako bardzo atrakcyjny kierunek. Branże, które tworzą w naszym kraju najwięcej projektów to sektor motoryzacyjny (15%), przemysł gumowy i tworzyw sztucznych (14%), a także oprogramowanie (11%). Cieszy zwłaszcza ten trzeci obszar, który generuje innowacje i ugruntowuje silną pozycję polskich informatyków na światowym rynku. Z kolei drugie miejsce Rosji w tym zestawieniu wynika przede wszystkim z inwestycji napływających z rynku chińskiego, które wygenerowały tam aż 29% nowych miejsc pracy – tłumaczy Jarosław Koziński, Partner Zarządzający Doradztwem Podatkowym i Prawnym EY w Europie Środkowej i Południowej.

Polska awansowała też z 10. na 7. pozycję pod względem liczby nowych inwestycji zagranicznych w zestawieniu wszystkich krajów Starego Kontynentu i zanotowała najwyższy, bo 23-procentowy wzrost w pierwszej dziesiątce europejskich krajów pod tym względem. Jest też w tym zestawieniu liderem w Europie Środkowej.

Nowy rekord inwestycji w Europie


Europa przyciągnęła w zeszłym roku inwestycje o wartości 305 mld USD - to o 36% więcej niż w 2013 roku. W tym czasie na całym świecie wartość BIZ spadła o 8% w ujęciu rocznym do poziomu 1,26 biliona USD (wg danych UNCTAD). Łącznie na Starym Kontynencie zrealizowano 4 341 nowych projektów. Dzięki nowym inwestycjom zagranicznym w Europie powstało ponad 185 tysięcy miejsc pracy. Sektorem, który ciągle generuje największy wzrost w tym obszarze jest motoryzacja. Bardzo mocny wzrost w 2014 roku zaobserwowano w branży IT i maszynowej. Z kolei pod względem nowych projektów, prym wiodło oprogramowanie oraz usługi biznesowe.

fot. mat. prasowe

Liczba projektów BIZ w Europie Śr.-Wsch. i stworzonych dzięki nim miejsc pracy

Pod względem liczby projektów BIZ w Europie Śr.-Wsch Polska plasuje się na pierwszym miejscu.

- Obserwujemy zdecydowany powrót inwestycji przemysłowych. W 2014 roku ich liczba wzrosła o jedną piątą, a logistycznych aż o 27%. W przypadku sektora motoryzacyjnego aż 68 dużych projektów w zeszłym roku powstało w Europie Środkowo-Wschodniej. Logistyka nabrała tempa głównie za sprawą projektów Amazona czy też inwestycji francuskiego i niemieckiego operatora pocztowego. Reindustrializacji pomaga ożywienie gospodarcze na Starym Kontynencie, osłabienie wspólnej waluty a także spadające ceny energii – tłumaczy Jarosław Koziński.

fot. mat. prasowe

Najatrakcyjniejsze kierunki inwestycji

Polska pozostaje niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo–Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Z kolei 2014 był rokiem mieszanych nastrojów w projektach usługowych. Z jednej strony zwiększyła się liczba BIZ w zakresie tworzenia oprogramowania, pośrednictwa finansowego i wsparcia biznesu, z drugiej skurczyła się liczba nowych miejsc pracy i projektów w usługach biznesowych i sektorze badawczo-rozwojowym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: