eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Globalne inwestycje w nieruchomości 2013

Globalne inwestycje w nieruchomości 2013

2013-03-17 00:20

Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2014


Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman &Wakefield, powiedział: „Rynek był zdominowany przez globalne przepływy kapitału z państwowych funduszy inwestycyjnych, głównie funduszy z Ameryki Północnej, o bardzo zróżnicowanej bazie, przy rosnącym udziale inwestycji na Dalekim i Bliskim Wschodzie oraz w Europie. Dotychczas za wzrost globalnych funduszy emerytalnych odpowiadali inwestorzy z Kanady i Dalekiego Wschodu, ale australijskie fundusze emerytalne zyskują na znaczeniu z uwagi na ich rosnące inwestycje w tym kraju”.

Greg Vorwaller dodał: „Wzrośnie również liczba inwestorów z Dalekiego Wschodu i Azji Środkowej zainteresowanych inwestowaniem na całym świecie, a w krótkiej perspektywie do wzrostu kapitału na rynku przyczynią się fundusze z Chin. Instytucje finansowe zarządzające majątkami rodzinnymi oraz zamożni inwestorzy indywidualni z całego świata są kluczowym elementem globalnego popytu. Dla większości najważniejsze jest bezpieczeństwo i z tego względu preferowane są inwestycje długoterminowe oraz najbardziej atrakcyjne aktywa wysokiej jakości w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi”.

Prognozy oraz możliwości i strategie inwestycyjne w poszczególnych regionach w 2013 r.

David Hutchings, dyrektor działu badań firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA, powiedział: „Zdaniem coraz większej liczby ekspertów najgorszy etap cyklu zagrożeń mamy już za sobą. W 2013 r. dotyczą one raczej pierwszej połowy roku, co może przyczynić się do wyraźnego wzrostu optymizmu i tym samym aktywności inwestorów w drugim półroczu. Można oczekiwać bardzo dużej polaryzacji na rynkach pod względem ryzyka i wyników inwestycyjnych w poszczególnych krajach, miastach i sektorach. Wobec wzrostu zainteresowania inwestorów lepszymi stopami kapitalizacji oraz ograniczania kosztów przez najemców w bieżącym roku większego znaczenia nabiorą rynki drugorzędne”.

fot. mat. prasowe

Globalne inwestycje w nieruchomości według regionów

Poprawa warunków makroekonomicznych i zrównoważony wzrost w regionie Azji i Pacyfiku przyczynią się do wzrostu aktywności inwestycyjnej o 15-20%.


Ameryka Północna i Południowa rynkami o największym wzroście inwestycji w nieruchomości w 2013 r.

Pomimo utrzymującej się niepewności politycznej i fiskalnej Ameryka Północna będzie preferowanym rynkiem inwestycyjnym w 2013 r. Pierwsze oznaki ożywienia popytu ze strony najemców, lepsza sytuacja gospodarcza i na rynku długów, niski wskaźnik pustostanów oraz wysoki poziom płynności będą sprzyjać wzrostowi popytu inwestycyjnego. W związku z tym aktywność inwestycyjna może wzrosnąć o 15-20% przy umiarkowanej kompresji stóp kapitalizacji, głównie na najlepszych rynkach drugorzędnych. Natomiast sytuacja na rynkach najmu będzie stopniowo się normalizować, a czynsze zaczną rosnąć. Istnieje duże prawdopodobieństwo stabilizacji stóp zwrotu na tych segmentach rynku inwestycyjnego, na których stopy kapitalizacji są już niskie. W przypadku bardziej ryzykownych segmentów o wyższych stopami kapitalizacji, takich jak podmiejskie rynki biurowe i magazynowe, można oczekiwać obniżki stóp wskutek większej dostępności kredytów będącej rezultatem wzrostu emisji papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi na nieruchomościach komercyjnych (CMBS).

Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Stany Zjednoczone będą preferowanym rynkiem inwestycyjnym pod względem stóp kapitalizacji, ale inwestorzy będą musieli akceptować wyższy poziom ryzyka – poprzez zakup pustostanów na najlepszych rynkach lub najbardziej atrakcyjnych aktywów na rynkach drugorzędnych”.

Azja i Pacyfik - wzrost aktywności inwestycyjnej o 15-20% w 2013 r.

Poprawa warunków makroekonomicznych i zrównoważony wzrost w regionie Azji i Pacyfiku przyczynią się do wzrostu aktywności inwestycyjnej o 15-20%. Popyt inwestycyjny ze strony inwestorów zagranicznych wzrośnie i obejmie rynki takie jak Chiny, Australia i Japonia. Wzrosty możliwe są także w Indiach i Indonezji. Trendy długofalowe takie jak urbanizacja i rosnąca klasa średnia zwiększają popyt w różnych sektorach, w tym w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, zwłaszcza w chińskich miastach oraz na rynkach wzrostowych takich jak Indonezja i Wietnam.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: