eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Globalne inwestycje w nieruchomości 2013

Globalne inwestycje w nieruchomości 2013

2013-03-17 00:20

Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2014


John Stinson, dyrektor działu rynków kapitałowych w krajach Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Okazje inwestycyjne pojawiają się we wszystkich sektorach. W przypadku nieruchomości biurowych przewidujemy, że banki globalne pójdą śladem banków regionalnych w zakresie planów ekspansji, co z kolei spowoduje wzrost popytu oraz stopniowe podwyżki czynszów w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi takich jak Tokio, Szanghaj, Hongkong, Singapur i Sydney. Zyska również sektor nieruchomości handlowych dzięki wysokim obrotom w wyniku prognozowanego wzrostu PKB, zwłaszcza w Kuala Lumpur, Bangkoku, Pekinie i Dżakarcie. W 2013 r. największym zainteresowaniem będzie cieszyć się sektor logistyczny, a wzrost popytu i aktywności inwestycyjnej przewiduje się między innymi w Osace, Tokio, Szanghaju, Hongkongu i Singapurze. W przypadku inwestycji oportunistycznych obserwujemy duże zainteresowanie Indonezją i Malezją, które dobrze sobie radziły w czasie niepewności na rynkach globalnych, oraz utrzymujące się zainteresowanie Indiami oferującymi obecnie jedne z najbardziej atrakcyjnych zysków w regionie”.

Wartość obrotów w Europie w 2013 r. może wzrosnąć przy coraz większym zróżnicowaniu rynku

W krótkiej perspektywie aktywność inwestycyjna w Europie utrzyma się na niskim poziomie wskutek braku produktów wysokiej jakości oraz przystępnych źródeł finansowania, ale rosnąca podaż aktywów oferowanych przez banki, sektor publiczny i podmioty gospodarcze może przyczynić się do wzrostu aktywności w bieżącym roku o 5%. Aktualne trendy w Europie spowodują dalsze różnicowanie rynków przy znikomej aktywności inwestorów w niektórych krajach peryferyjnych.

Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. europejskich rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Podaż aktywów inwestycyjnych może się poprawić, ponieważ banki coraz częściej sprzedają wierzytelności i nieruchomości. W 2013 r. dominującą rolę będą w dalszym ciągu odgrywać najważniejsze rynki. Niemcy, a także kraje skandynawskie, będą nadal cieszyć się największym zainteresowaniem inwestorów i zwiększać udział w rynku inwestycyjnym. Londyn i Paryż również mogą przyciągać inwestorów ze względu na bezpieczeństwo inwestowania”.

fot. mat. prasowe

Wolumen inwestycji w 2012 r.

W ubiegłym roku najwyższy wolumen inwestycji zanotowano w regionie Azji i Pacyfiku.


Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych warszawskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział: „Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich i międzynarodowych funduszy inwestycyjnych oraz prywatnych inwestorów. Ze względu na obecne spowolnienie wzrostu gospodarczego popyt dotyczy głównie najlepszych nieruchomości biurowych i handlowych w największych miastach, szczególnie w Warszawie, oferujących inwestorom bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału. Wraz z poprawą koniunktury oczekuje się jednak wzrostu dynamiki zawieranych transakcji w segmentach mniejszych ośrodków miejskich i drugorzędnych nieruchomości. Prognozujemy, że w 2013 r. wartość transakcji w Polsce nie zmieni się istotnie w stosunku do ubiegłego roku i wyniesie ok. 2,5 mld euro".

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: