eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2013

2013-03-11 11:04

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2013


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność i w zasadzie nie uległy zmianie od zeszłego miesiąca, oraz pozostają nadal poniżej połowy skali: indeks kwartalny na poziomie 43 pkt, a indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 47 pkt. Wprawdzie wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za trzy kwartały ub. roku wykazywały tendencję spadkową, ale wyniki sektora bankowego okazały się lepsze od oczekiwań, co wskazuje na istnienie solidnych fundamentów do odbudowy akcji kredytowej. Rozpoczęła się długo oczekiwana seria obniżek stóp procentowych, a akcja kredytowa po załamaniu pod koniec ub. roku przynajmniej przestała się kurczyć.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny uległ dalszemu pogorszeniu: indeks kwartalny stracił dalsze pięć punktów obniżając się do 42 pkt., a indeks roczny kolejne dwa punkty schodząc również do poziomu 42 pkt. Spadki indeksu makroekonomicznego odzwierciedlają aktualne i antycypują spodziewane pogorszenie równowagi makroekonomicznej w perspektywie roku. Obserwujemy rosnące bezrobocie i spadek zatrudnienia przy malejącej inflacji, oraz przyspieszony wzrost wykonania deficytu budżetowego, na skutek spadku dochodów podatkowych i wzrostu wydatków socjalnych w gorszej koniunkturze. Może nastąpić dalsze pogorszenie sytuacji makroekonomicznej właśnie dzięki postępującemu zacieśnieniu fiskalnemu, które dusząc popyt negatywnie wpłynie na wzrost PKB, a zatem dochodów budżetowych, generując jednocześnie większy deficyt i bezrobocie. Natomiast polityka monetarna zbyt wzmacniająca złotówkę przez może napływ kapitału spekulacyjnego pogorszyć konkurencyjność eksportu i deficyt rachunku obrotów bieżących.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność i w zasadzie nie uległy zmianie od zeszłego miesiąca, oraz pozostają nadal poniżej połowy skali: indeks kwartalny na poziomie 43 pkt, a indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 47 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych nie uległ zmianie pozostając na poziomie 46 pkt., natomiast indeks roczny stracił dwa punkty schodząc do 47 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali z tendencją do wyrównywania się poziomu indeksu rocznego z kwartalnym.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Spadki indeksu makroekonomicznego odzwierciedlają aktualne i antycypują spodziewane pogorszenie równowagi makroekonomicznej w perspektywie roku.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: