eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w odnawialne źródła energii w roku 2012

Inwestycje w odnawialne źródła energii w roku 2012

2013-03-10 00:11

Inwestycje w odnawialne źródła energii w roku 2012

Elektrownia wiatrowa © DeVIce - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najświeższych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w minionym roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł znacząco przekroczyła 12, 865 TWh. Nie są to jeszcze ostateczne dane - podaje Instytut Inwestycyjno-Przetargowy Pressinfo.pl we współpracy z portalem oze.pl.

Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii z poparciem Polaków

Jak informuje portal OZE.pl, który na bieżąco relacjonuje wydarzenia związane z „zieloną energetyką”, inwestycje w odnawialne źródła energii intensywnie rozwijają się na całym świecie. Czytamy o korzyściach związanych z budową ogromnych farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, instalacjach geotermalnych w Kenii czy parku solarnego w Kazachstanie. Inwestują koncerny energetyczne i państwa, małe fundusze inwestycyjne, firmy produkcyjne i potentaci z branży informatycznej jak Google. Nawet Arabia Saudyjska, największy eksporter czarnego złota, zapowiada wytwarzanie z odnawialnych źródeł 100 % energii. Trudności są wszędzie takie same: uzależnienia od warunków atmosferycznych (słońce, wiatr) oraz problem bilansowania sieci. Istnieje jednak szereg rozwiązań z powodzeniem wdrażanych w różnych częściach świata, które pozwalają na efektywne łączenie wykorzystania energii wiatrowej ze słoneczną czy uzupełnienie niedoboru energii w sieci za pomocą „przewidywalnych” źródeł energii jak biomasa czy geotermia.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Zostało nam dużo do nadrobienia w wielu kwestiach, jak choćby w określeniu kierunków polityki czy transparentności prawa. Ciągły brak ustawy o odnawialnych źródłach energii, wpływa już nie tylko na wstrzymywanie wielu inwestycji, ale też na funkcjonowanie dotychczasowych producentów energii ze źródeł odnawialnych, co objawia się na przykład drastycznym spadkiem cen „zielonych certyfikatów” w roku 2012. Zdaniem ekspertów wypowiadających się na OZE.pl jak prezes URE Marek Woszczyk, to nie kwestia poziomu wsparcia dla określonych źródeł energii jest kluczowa dla rozwoju rynku OZE, ale samo przyjęcie nowej ustawy. Stabilność i prostota prawa są często wystarczające dla efektywnego przyciągnięcia kapitału.

fot. DeVIce - Fotolia.com

Elektrownia wiatrowa

Z najświeższych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w minionym roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł znacząco przekroczyła 12, 865 TWh.


Nowy rok, nowe możliwości

Czy pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest opłacalne ekonomicznie? Sceptycy mówią o finansowaniu przez Unię Europejską inwestycji, które bez odpowiedniego poziomu wsparcia nie mają racji bytu. Argument ten traci na znaczeniu kiedy zauważymy, że wykorzystując te same technologie i mając do dyspozycji zdecydowanie słabiej rozwinięte, a co za tym idzie mniej efektywne sieci energetyczne, kraje takie jak Wietnam czy Chile osiągają zyski z tytułu rozwoju energetyki alternatywnej.

W 2012 roku w Polsce opublikowano 833 ogłoszenia dotyczące planowanych inwestycji w OZE. Najwięcej z nich przypada na październik, kiedy to branża wierzyła jeszcze w szybkie przyjęcie ustawy (pojawił się jej rzekomo „ostateczny” projekt).

fot. mat. prasowe

Ilość ogłoszeń dotyczących inwestycji w OZE w 2012 r.

W 2012 roku w Polsce opublikowano 833 ogłoszenia dotyczące planowanych inwestycji w OZE. Najwięcej z nich przypada na październik, kiedy to branża wierzyła jeszcze w szybkie przyjęcie ustawy (pojawił się jej rzekomo „ostateczny” projekt).


Poniżej przedstawiono ilość ogłoszeń inwestycyjnych z 2012 roku z podziałem na województwa. Na portalu OZE.pl, dzięki współpracy z Instytutem Inwestycyjno-Przetargowy PressInfo.pl, uruchomiono usługę pozwalającą na łatwy i szybki dostęp do informacji dotyczących inwestycji, przetargów, dotacji i nieruchomości związanych z OZE. Podzielone są nie tylko ze względu na region inwestycji, ale także ich wartość, fazę realizacji, termin czy rodzaj. Możliwe jest także ich wyszukiwanie po słowach kluczowych. Dzięki wykorzystaniu usługi firmy zyskują bazę nieograniczonej liczby potencjalnych klientów – wiedzą, gdzie mogą próbować swoich sił. Rośnie skala realizowanych zamówień, a tym samym – zyski z realizowanych przedsięwzięć.

fot. mat. prasowe

Ilość ogłoszeń dotyczących inwestycji w OZE w 2012 r. - województwa

W 2012 roku najwięcej inwestycji w OZE dokonano w województwie wielkopolskim.


Czy rynek odnawialnych źródeł będzie się rozwijał? Biorąc pod uwagę, że ceny ropy i gazu stale rosną, a produkcja zielonej energii tanieje z dnia na dzień, mają świetlaną przyszłość. Także w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Inwestycje w odnawialne źródła energii w roku 2012

    maks00 / 2014-04-06 15:31:06

    Dynamika rozwoju rynku energii odnawialnej mówi sama za siebie, wiele osób inwestuje w "zieloną energię", bo ten sektor zaczyna prężnie rozwijać w Polsce. Ja korzystałem z programu EIG http://energyinvestgroup.pl/jak-inwestowac/jak-zostac-udzialowcem/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: