eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

2013-12-07 00:59

Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

Wiatr i słońce najbardziej znane © Eyematrix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Optimal Energy, 32% Polaków nie potrafi samodzielnie wymienić żadnego z odnawialnych źródeł energii. Jednak mimo dość niskiego poziomu świadomości OZE w społeczeństwie, istnieje duża grupa osób, które dostrzegają brak konsekwencji rządu we wprowadzaniu koniecznych zmian w prawie energetycznym.

Przeczytaj także: Mikroinstalacje OZE. Polacy mówią "tak"

Hamowana potrzeba rozwoju

Ankietowani w badaniu zleconym przez Optimal Energy, portal umożliwiający zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. odpowiadali na pytania związane z zieloną energią. O ile znajomość tematu wśród Polaków jest niewielka, to należy jako pozytywne odczytywać ich nastawienie do rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii (OZE).

fot. mat. prasowe

Opinia na temat wykorzystywania energii w Polsce

59% Polaków jest zdania, że nałożenie kar przez UE na Polskę za niewdrożenie wystarczającego udziału OZE jest słuszne.


Aż 95% respondentów uważa, że w Polsce powinno się pozyskiwać więcej energii z odnawialnych źródeł i inwestować w rozwój elektrowni, które się tym zajmują. Duża część z nich (80% wszystkich respondentów) zdaje sobie również sprawę z tego, że politycy i inne wpływowe środowiska są niechętne OZE i nie sprzyjają rozwojowi tego sektora gospodarki.

Wiatr i słońce najbardziej znane

Ponad połowa respondentów badania Optimal Energy wskazuje elektrownie wiatrowe i słoneczne jako producentów zielonej energii (odpowiednio 56 % i 53% spontanicznych wskazań). Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych (36%) potrafi wymienić również elektrownie wodne na rzekach. Niestety istnieje również duża grupa osób (32%), które nie są w stanie samodzielnie wymienić żadnego odnawialnego źródła energii.

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce

60% z nas uważa, że energie odnawialne w ogóle nie są w Polsce wykorzystywane.


- Trudno dziwić się wskazaniom ankietowanym w zakresie znajomości odnawialnych źródeł energii. Wobec braku informacji i edukacji o OZE, odpowiedzieli zgodnie z własnymi obserwacjami. Zazwyczaj mogli się w jakiś sposób zetknąć z energetyką wiatrową, słoneczną i wodną. O biomasie, czy energii geotermalnej pamięta niewielu, a co trzeci z nas w ogóle nie jest w stanie wymienić jakiegokolwiek źródła energii odnawialnej – zwraca uwagę Łukasz Czekała, project manager w Optimal Energy.
Wymienione w ankiecie elektrownie wykorzystujące pływy morskie oraz biomasa, tak samo, jak i energia geotermalna były wskazywane przez co dziesiątego respondenta lub nawet rzadziej.

fot. mat. prasowe

Wpływ budowy elektrowni słonecznej na krajobraz

78 % z nas uważa, że elektrownia słoneczna nie ma negatywnego wpływu na krajobraz


Ile prądu z OZE?

Bardzo dużo problemów sprawiła badanym odpowiedź na pytanie o to, w jakiej części potrzeby energetyczne kraju są zaspokajane przez energię wytworzoną w zielonych elektrowniach. Zaledwie 4% ankietowanych zaznaczyło prawidłowy zakres, wynoszący obecnie poniżej 10%.

Alarmujące jest natomiast wskazanie przez blisko dwie trzecie ankietowanych odpowiedzi, że w ogóle nie wykorzystuje się w Polsce energii ze źródeł odnawialnych.

Nasi rodacy pozytywnie oceniają natomiast potencjał rozwojowy poszczególnych sektorów energetyki odnawialnej. Jako najbardziej obiecujący wskazują energię wiatrową, potem energię słoneczną. Odpowiednio co trzeci, co czwarty i co siódmy ankietowany wskazywał na duży potencjał tych branż. Natomiast co dziesiąta osoba odpowiedziała, że żadne ze źródeł odnawialnych nie ma perspektywy do rozwoju w Polsce.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: