2022-12-01 11:26
Polska ma bardzo duży potencjał rozwoju morskich farm wiatrowych © pixabay.com
Przeczytaj także: Polska energetyka odnawialna: czy ma znaczenie?
Polska ma silny i wciąż rosnący sektor fotowoltaiki, bardzo duży potencjał rozwoju morskich farm wiatrowych i to te dwa czynniki sprawiają, że inwestorzy coraz bardziej interesują się naszym rynkiem. Jesteśmy też dużym krajem, a nasza gospodarka nie tylko rośnie, ale też musi się zdekarbonizować, co jest magnesem przyciągającym inwestorów. Jestem przekonany, że ponowne otwarcie na energetykę wiatrową lądową jeszcze bardziej zwiększy naszą atrakcyjność w kolejnych edycjach rankingu – mówi Jarosław Wajer, Partner EY Polska, Lider Działu Energetyki w regionie CESA.
fot. mat. prasowe
Atrakcyjność dla inwestorów sektora zielonej energii
Liderem rankingu są niezmiennie są Stany Zjednoczone, a za nimi Chiny oraz Niemcy
Po raz pierwszy od 2013 roku spadła atrakcyjność PPA na całym świecie. Korporacje wykorzystują PPA, by zmniejszyć ślad węglowy, a także uniknąć rosnących cen energii, ale niepewność związana z działaniami rządów powoduje, że podpisanie PPA na komercyjnych zasadach jest utrudnione. Interwencja legislacyjna na polskim rynku energetycznym niestety zwiększyła niepewność inwestorów – mówi Jarosław Wajer.
fot. mat. prasowe
Atrakcyjność rynku PPA (Power Purchase Agreement)
Polska, która zadebiutowała na wysokim, 12. miejscu, spadła teraz na 15. pozycję.
Powodzenie decentralizacji sieci będzie zależeć od połączenia regulacji z ekonomią. Regiony z już przyjętymi regulacjami, takie jak Unia Europejska, z pewnością będą miały łatwiej. Ale trzeba też znaleźć równowagę, by wraz z rozwojem sieci rozproszonej utrzymać możliwości zapewnienia energii niezbędnej do podtrzymania infrastruktury krytycznej – uważa Sebastian Jasinowski, Partner EY Polska, zespół Fuzji i Przejęć.
Sieć powinna być na tyle inteligentna, by połączyć wszystkie lokalne źródła energii, kontrolować przesył prądu i błyskawicznie odpowiadać na zapotrzebowanie. Sieć, która połączy ze sobą DERy zmieni rynek energii – uważa Jarosław Wajer.
W większości przypadków stworzenie inteligentnej sieci będzie wymagało poważnego zaangażowania rządu. Przykład krajów bałtyckich, które po wybuchu wojny w Ukrainie musiały odłączyć się od rosyjskiej sieci, pokazuje, że inteligentna sieć to warunek narodowego bezpieczeństwa – dodaje Jarosław Wajer.
Rządy i przedsiębiorstwa starając się polepszyć cyberbezpieczeństwo sieci zmagają się z dwoma problemami. Pierwszy to starzejąca się technologia, której unowocześnienie kosztowałoby miliardy dolarów. Drugim jest nowoczesna technologia połączona za pomocą IoT oraz IIoT – mówi Piotr Ciepiela, Partner EY, Globalny Lider Bezpieczeństwa Architektury i Nowoczesnych Technologii.
Organizacje powinny zdobyć nowe umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa, a ono musi stać się priorytetem dla zarządów. Konieczna jest także zwiększona współpraca w ramach całego sektora energetycznego. Biorąc pod uwagę gwałtownie zmieniający się krajobraz cyberbezpieczeństwa i coraz bardziej wyrafinowane formy ataków konieczna będzie także większa współpraca pomiędzy państwami – dodaje Piotr Ciepiela.
oprac. : eGospodarka.pl
Polacy a zmiany klimatu: czy i jak im przeciwdziałamy?
Kto i co odpowiada za smog? Wielu winnych
Nadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE
Zmiany klimatu: jak wpływają na konsumentów i pracowników?
Lewiatan przedstawia 10 rekomendacji dla zielonej gospodarki
Aukcje OZE 2020 - wyniki mogą zaskakiwać
Ochrona środowiska kuleje. Polacy nie inwestują w działania proekologiczne
Sektor MŚP a inwestycje w OZE: teoria vs rzeczywistość
Klienci oczekują od firm walki ze zmianą klimatu
Witam, cały mój dochód jest rozliczony jako ulga do 26 roku życia. Czy jestem w stanie rozliczyć ulgę termomodernizacyjną na zakup ...
Witam, Posiadam fakturę na zakup i montaż fotowoltaiki w 2021 r. Mój dochód w 2021 wyniósł około 4000 zł, więc podatku też nie było ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów
Ulga dla samotnej matki / samotnego ojca w rozliczeniu PIT 2022/2023. Ile można zyskać?
Ostatni dzwonek na obniżenie podatku od nieruchomości firmowych za 2023 r.
Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok? Sprawdź co się zmienia
Ceny transferowe na celowniku fiskusa. Coraz więcej kontroli podatkowych
Senny poranek
Samochód elektryczny: czego chce od elektryka statystyczny Kowalski?